| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Prace w ogrodzie od A do Z. Jakie prace należy wykonać w czerwcu?

Prace w ogrodzie od A do Z. Jakie prace należy wykonać w czerwcu?

Czerwiec to czas intensywnych prac ogrodniczych. Należy w tym miesiącu wykonać wiele prac pielęgnacyjnych, dzięki którym ogród będzie dobrze się prezentował przez cały sezon.

Pielęgnacja trawnika - koszenie trawy, nawadnianie

Zdrowy, gęsty i zadbany trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Kosić go trzeba regularnie, dbając o to, by nie uszkadzać fragmentów murawy, wyrywając trawę wraz z korzeniami. Czerwiec to czas koszenia, co 1-2 tygodnie w zależności od warunków pogodowych i tempa wzrostu trawy. Dzięki regularnemu przystrzyganiu trawa jest zdrowsza, jej źdźbła stają się silniejsze i skuteczniej korzystają ze składników pokarmowych. Warto pamiętać, by zmieniać tor poruszania się kosiarką po trawniku tak, by nie tworzyć ubitych szlaków.

Kolejnym zabiegiem, jaki trzeba wykonywać systematycznie jest nawadnianie. Miesiące letnie wymagają dodatkowego podlewania trawnika. Okresowo trzeba to robić nawet codziennie. Jak i w przypadku kwiatowych i warzywnych rabatek, trawnik trzeba też pielić. Im gęstsza murawa, tym trudniej chwasty na niej wzrastają. Warto więc dbać o nią odpowiednim przystrzyganiem, nawadnianiem, nawożeniem i ewentualnymi dosiewami.

Pielenie chwastów

Niestety, tak jak i w poprzednich miesiącach wegetacji roślin, trzeba systematycznie pielić chwasty. Pozbycie się ich z gruntu na którym rosną już rabatki kwiatów czy warzyw, pomoże uniknąć sytuacji, gdy będą one osłabiać wzrost roślin - odbierając im światło, wodę oraz zawarte w glebie składniki pokarmowe.

Jak pielić? Przede wszystkim usuwać całą roślinę wraz z korzeniami. Im głębiej sięgniesz, tym skuteczniej zapobiegniesz ich dalszemu rozrostowi. Ziemia, która nie została jeszcze obsadzona, powinna zostać przekopana i odstawiona na około dwa tygodnie i ponownie wypielona z nowych pędów. W przypadku większych upraw można skorzystać z ekologicznych środków, takich jak np. oprysk roztworem octu z wodą. Gdy wszystko zawiedzie, zostają jeszcze chwastobójcze środki chemiczne. Te ostatnie są już ostatecznością. Oprócz chwastów doprowadzają do wyjałowienia gleby oraz mają negatywny wpływ na wszystkie rośliny - także warzywa i owoce.

Zabezpieczenie podporami roślin

Czerwiec to czas intensywnego wzrostu kwiatów i krzewów. Nie ma się co dziwić, wszak rozpoczynają się najbardziej słoneczne tygodnie wegetacyjne. Warto pamiętać, że wysokie rośliny bywają narażone na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Wątłe łodygi często załamują się przy silnym wietrze, bywają łamane przez domowe zwierzęta lub łamią się pod własnym ciężarem. Można je zabezpieczyć podporami wykonanymi własnoręcznie ze starych desek, gałęzi czy prętów.

Na rynku dostępne są także kolumny - składające się z pojedynczych lub zestawianych ze sobą segmentów. Te sprawdzają się szczególnie przy nadawaniu kształtu pnączom, mającym urozmaicić wygląd ogrodu i dodać mu indywidualnego, baśniowego przycinanie żywopcharakteru. Nie ma znaczenia czy wykorzystasz drewno, metal, czy inne tworzywo – liczy się funkcjonalność. Estetyczne i dobrze wbite mogą być niezauważalne w domowych ogródku.

Pielęgnacja róż

W czerwcu kwitną krzewy róż. Aby im to ułatwić, powinniśmy zadbać o wieloskładnikowe nawozy, które wspomogą ich wzrost, a otaczającą je przestrzeń należy skrupulatnie odchwaszczać. Jak w przypadku innych roślin, usuwać musimy przekwitające kwiatostany i niezbyt często, ale obficie podlewać.

Przycinanie żywopłotu, zwalczanie szkodników

Ten miesiąc skłania również do przycinania intensywnie rosnących żywopłotów oraz kwiatów kwitnących wiosną. Przekwitłe rośliny sezonowe powinniśmy już zacząć zastępować innymi, które pełnię krasy osiągną latem i wczesną jesienią. Nie wolno zapomnieć o intensywnym zwalczaniu pojawiających się szkodników i chorób oraz wykopywaniu cebulek roślin kwitnących wiosną (np. tulipanów).

Sadzenie kwiatów i roślin w oczkach wodnych

Możemy zasadzić rośliny balkonowe (pelargonie, petunie itp.) oraz wysiać rośliny dwuletnie, jak stokrotki i bratki. Jest to też najlepszy czas na pobranie sadzonek wierzchołkowych z krzewów liściastych oraz zasadzenie roślin w oczkach wodnych.

Obejrzyj film i dowiedz się, jak uprawiać drzewa iglaste

Zadbany trawnik: instrukcja zakładania trawnika krok po kroku

Zadbany trawnik to wizytówka Twojego ogrodu, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
GALERIA pięknych ogrodów

Piękny ogród to nie tylko odpowiednio dobrane gatunki roślin, ale też dobrze przycięty trawnik i...

Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w...

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia...

Cięcie krzewów ogrodowych o ozdobnych kwiatach i...

Cięcie krzewów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wszystkie krzewy ogrodowe...

Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy,...

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....