Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Ogród w lutym: bielenie drzew owocowych, przygotowania do nowego sezonu

Ogród w lutym: bielenie drzew owocowych, przygotowania do nowego sezonu

Ogród w lutym to czas bielenia drzew owocowych. Szczególnym zagrożeniem dla roślin jest teraz mróz, zwłaszcza w bezśnieżną zimę. Zadbaj o to, aby zwłaszcza wrażliwe rośliny były dobrze osłonięte. Rośliny pokojowe i przechowywane w pomieszczeniach także wymagają zimą szczególnej troski. Zobacz, jakie prace można wykonać w ogrodzie w lutym.

Autor: Jupiterimages

Drzewa i krzewy ozdobne, bielenie drzew owocowych

Sprawdźmy i w razie potrzeby poprawmy osłony krzewów ozdobnych. Pobielmy jeszcze raz wapnem pnie drzew owocowych, aby uzupełnić warstwę zmytą przez opady. Jeżeli bielenie drzew nie było wykonywane w styczniu – zróbmy to teraz. Jeszcze nie jest za późno, bo najczęściej słoneczne, mroźne dni zdarzają się właśnie w lutym. 
           
Jeżeli nie ma mrozu, możemy ciąć:

  •  żywopłoty z krzewów iglastych – trzeba to zrobić przed rozwojem pąków,
  •  krzewy ozdobne kwitnące późną wiosną lub latem (np. krzewuszka cudowna, budleja Dawida)  – usuwa się pędy suche, chore, rosnące do wewnątrz krzewu,
  •  krzewy owocowe.

Zbierajmy i niszczmy:

  • zgniłe i zasuszone owoce zeszłoroczne owoce (tzw. mumie) wiszące na drzewach owocowych – mogą być źródłem infekcji. Zimują na nich grzyby, których zarodniki wiosną zainfekują zawiązki owoców. Mumie najlepiej spalić lub głęboko zakopać.
  • zimujące na drzewach i krzewach formy szkodników.  Dzięki temu nasze drzewa i krzewy będą lepiej rosły.

Sprawdzanie stanu roślin

Sprawdźmy stan przechowywanych cebul, bulw i karp dalii, mieczyków, pacioreczników, begonii i innych roślin niezimujących w gruncie. Wszystkie chore egzemplarze usuwamy.

Przycinamy suche źdźbła traw ozdobnych. Pod koniec lutego zima może już stać się łagodniejsza i wtedy, już po kilku dniach cieplejszej pogody, trawy zaczynają wypuszczać nowe liście. Jeśli z przycinaniem będziemy zwlekać, to usuwając zeszłoroczne zeschnięte źdźbła możemy łatwo uszkodzić młode pędy.

Możemy już teraz wysiać do pojemników rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady (aster chiński, begonia stale kwitnąca, gazania lśniąca, heliotrop peruwiański, lwia paszcza, lobelia przylądkowa, lewkonia letnia, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, a pod koniec miesiąca kobea pnąca). Pojemniki wypełniamy mieszaniną ziemi z piaskiem i torfem w proporcji 2:1:1 lub gotową ziemią zakupiona w sklepie ogrodniczym bądź kwiaciarni (na rynku dostępne są specjalne podłoża do siewu). Po wysianiu nasiona przysypujemy warstwą podłoża o grubości 3–5 mm i zakrywamy pojemniki folią, aby zapewnić wilgotność. Optymalna temperatura kiełkowania ozdobnych kwiatów jednorocznych wynosi 20–22°C.

Jeśli zima jest łagodna, to już pod koniec lutego mogą zakwitnąć śnieżyczki (przebiśniegi), krokusy i ciemiernik.

Przesadzanie roślin w pomieszczeniach

Rośliny uprawiane w pojemnikach, a przechowywane w chłodnych pomieszczeniach, takie jak fuksje, lantany, oleandry, zacznijmy obficiej podlewać i po paru dniach przenieśmy w cieplejsze miejsce. Rośliny te już niedługo rozpoczną wegetację, dlatego dobrze przesadzić je do świeżego podłoża. Jeśli mamy egzemplarze o dużych rozmiarach, nie wymieniamy w donicy całej ziemi, a tylko jej wierzchnią warstwę. Dwa tygodnie po przesadzeniu rozpoczynamy zasilanie nawozem dla roślin kwitnących.

Pod koniec miesiąca przygotowujemy sadzonki pelargonii, fuksji, surfinii i innych roślin wieloletnich, które nie zimują na zewnątrz. Pobrane młode pędy (sadzonki) ukorzeniamy w mieszaninie torfu z piaskiem utrzymując temperaturę 18–20°C. Po ukorzenieniu sadzimy je do doniczek. Pamiętajmy o zapewnieniu dostępu światła, aby młode rośliny nadmiernie się nie wyciągały.

Zima w ogrodzie: jak zadbać o rośliny zimą?

Zimą w ogrodzie rośliny śpią, a ty masz czas na to, aby zastanowić się, co posadzić w następnym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
ZIEMIA OGRODOWA - co zrobić, aby rośliny dobrze...

Tajemnica pięknego ogrodu leży w jakości ziemi ogrodowej. Jeżeli przed posadzeniem roślin zatroszczysz się o...

Jesienny gadżet: dmuchawa do liści. Sprawdź jak...

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Spadające z drzew liście to zagrożenie dla kondycji trawnika....

Zakładanie trawnika krok po kroku - PORADNIK....

Kwiecień i maj to najlepszy czas na nowy trawnik. Zobacz, jak wygląda zakładanie trawnika krok po kroku:...

Jesień w ogrodzie: usuwanie liści, czyszczenie...

Jesień to ostatni moment na porządki w ogrodzie i przygotowanie roślin do zimy. A pracy jest naprawdę dużo....

Zamiast grabienia. Zobaczcie, jak sprytnie działa...

Jesień to czas na porządki w ogrodzie i zbieranie liści. Ciągłe grabienie, zamiatanie, grabienie,...

Jesień w ogrodzie. Przygotuj ogród na kolejny...

Jesień to dobry moment, żeby pomyśleć o następnym roku, zastanowić się, co zmienić na działce, jakie nowe...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.