| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Ogród w lutym: bielenie drzew owocowych, przygotowania do nowego sezonu

Ogród w lutym: bielenie drzew owocowych, przygotowania do nowego sezonu

Ogród w lutym to czas bielenia drzew owocowych. Szczególnym zagrożeniem dla roślin jest teraz mróz, zwłaszcza w bezśnieżną zimę. Zadbaj o to, aby zwłaszcza wrażliwe rośliny były dobrze osłonięte. Rośliny pokojowe i przechowywane w pomieszczeniach także wymagają zimą szczególnej troski. Zobacz, jakie prace można wykonać w ogrodzie w lutym.

Autor: Jupiterimages

Drzewa i krzewy ozdobne, bielenie drzew owocowych

Sprawdźmy i w razie potrzeby poprawmy osłony krzewów ozdobnych. Pobielmy jeszcze raz wapnem pnie drzew owocowych, aby uzupełnić warstwę zmytą przez opady. Jeżeli bielenie drzew nie było wykonywane w styczniu – zróbmy to teraz. Jeszcze nie jest za późno, bo najczęściej słoneczne, mroźne dni zdarzają się właśnie w lutym. 
           
Jeżeli nie ma mrozu, możemy ciąć:

  •  żywopłoty z krzewów iglastych – trzeba to zrobić przed rozwojem pąków,
  •  krzewy ozdobne kwitnące późną wiosną lub latem (np. krzewuszka cudowna, budleja Dawida)  – usuwa się pędy suche, chore, rosnące do wewnątrz krzewu,
  •  krzewy owocowe.

Zbierajmy i niszczmy:

  • zgniłe i zasuszone owoce zeszłoroczne owoce (tzw. mumie) wiszące na drzewach owocowych – mogą być źródłem infekcji. Zimują na nich grzyby, których zarodniki wiosną zainfekują zawiązki owoców. Mumie najlepiej spalić lub głęboko zakopać.
  • zimujące na drzewach i krzewach formy szkodników.  Dzięki temu nasze drzewa i krzewy będą lepiej rosły.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Sprawdzanie stanu roślin

Sprawdźmy stan przechowywanych cebul, bulw i karp dalii, mieczyków, pacioreczników, begonii i innych roślin niezimujących w gruncie. Wszystkie chore egzemplarze usuwamy.

Przycinamy suche źdźbła traw ozdobnych. Pod koniec lutego zima może już stać się łagodniejsza i wtedy, już po kilku dniach cieplejszej pogody, trawy zaczynają wypuszczać nowe liście. Jeśli z przycinaniem będziemy zwlekać, to usuwając zeszłoroczne zeschnięte źdźbła możemy łatwo uszkodzić młode pędy.

Możemy już teraz wysiać do pojemników rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady (aster chiński, begonia stale kwitnąca, gazania lśniąca, heliotrop peruwiański, lwia paszcza, lobelia przylądkowa, lewkonia letnia, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, a pod koniec miesiąca kobea pnąca). Pojemniki wypełniamy mieszaniną ziemi z piaskiem i torfem w proporcji 2:1:1 lub gotową ziemią zakupiona w sklepie ogrodniczym bądź kwiaciarni (na rynku dostępne są specjalne podłoża do siewu). Po wysianiu nasiona przysypujemy warstwą podłoża o grubości 3–5 mm i zakrywamy pojemniki folią, aby zapewnić wilgotność. Optymalna temperatura kiełkowania ozdobnych kwiatów jednorocznych wynosi 20–22°C.

Jeśli zima jest łagodna, to już pod koniec lutego mogą zakwitnąć śnieżyczki (przebiśniegi), krokusy i ciemiernik.

Przesadzanie roślin w pomieszczeniach

Rośliny uprawiane w pojemnikach, a przechowywane w chłodnych pomieszczeniach, takie jak fuksje, lantany, oleandry, zacznijmy obficiej podlewać i po paru dniach przenieśmy w cieplejsze miejsce. Rośliny te już niedługo rozpoczną wegetację, dlatego dobrze przesadzić je do świeżego podłoża. Jeśli mamy egzemplarze o dużych rozmiarach, nie wymieniamy w donicy całej ziemi, a tylko jej wierzchnią warstwę. Dwa tygodnie po przesadzeniu rozpoczynamy zasilanie nawozem dla roślin kwitnących.

Pod koniec miesiąca przygotowujemy sadzonki pelargonii, fuksji, surfinii i innych roślin wieloletnich, które nie zimują na zewnątrz. Pobrane młode pędy (sadzonki) ukorzeniamy w mieszaninie torfu z piaskiem utrzymując temperaturę 18–20°C. Po ukorzenieniu sadzimy je do doniczek. Pamiętajmy o zapewnieniu dostępu światła, aby młode rośliny nadmiernie się nie wyciągały.

Trawnik - bez pleśni śniegowej

Rozbijajmy skorupę śnieżną, która tworzy się na trawniku, gdy nocą zamarza nadtopiony w dzień śnieg. W ten sposób nie dopuścimy do powstawania pleśni śniegowej. Jeśli na pozbawionych dostępu powietrza źdźbłach traw rozwinie się pleśń śniegowa, wiosną trawnik będzie wymagał regeneracji.

Jeśli śniegu jest dużo, to zgarniamy go z trawnika, najlepiej pod drzewa. Nie wolno chodzić po trawniku, na którym zalega warstwa mokrego śniegu, ponieważ pozostaną widoczne wydeptane ścieżki, a nawet miejsca pozbawione trawy (tam, gdzie przechodzenie było intensywne).

Po stopnieniu śniegu nawozimy trawnik ziemią kompostową z dodatkiem fosforu i potasu. Gdy murawa jest już wolna od śniegu, a ziemia rozmarznięta, wygrabiamy kępki mchu i sfilcowane źdźbła traw. Wykonujemy aerację, ewentualnie wertykulację oraz piaskowanie, jeżeli podłoże jest zbyt zwięzłe.

Staw i oczko wodne zimą

Postępujmy tak, jak w ubiegłych zimowych miesiącach – starajmy się nie dopuścić do zamarznięcia lustra wody, a jeśli już się to stanie, odpompujmy trochę wody, aby powstała pod lodem poduszka powietrzna, odgarniajmy śnieg nad najgłębszą częścią stawu, a jeżeli mróz trzyma przez kilka dni – zróbmy przerębel.

Uzupełniajmy wyparowaną wodę w pojemnikach, w których zimują rośliny wodne w pomieszczeniach.

Okrywanie kompostu

Tak jak w ubiegłych miesiącach dokładamy resztki organiczne i na czas mrozów okrywamy pryzmę kompostu matą słomianą.

Podlewanie roślin pokojowych

Rośliny doniczkowe podlewam w miarę potrzeby, aby nie dopuszczać do przesuszenia bryły korzeniowej, ale i nie zalewać jej. Spryskujemy wodą i odkurzamy liście. Spryskiwania nie lubią rośliny o liściach pokrytych drobnymi włoskami.

Pod koniec miesiąca możemy zacząć przesadzanie kwiatów doniczkowych do świeżego podłoża i większych doniczek. Pamiętajmy, że średnica nowej doniczki powinna być większa o 1-2 cm. Starym egzemplarzom można wymienić tylko wierzchnią warstwę ziemi.

Przeczytaj dodatkowo:
Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w...

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia...

Pielęgnacja trawnika. Wybieramy kosiarkę do ogrodu

Systematyczna pielęgnacja trawnika jest konieczna, by w pełni cieszyć się pięknym ogrodem. Trawnik jest...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Cięcie drzew owocowych – terminy i zasady

Cięcie drzew owocowych ma wpływ na ich kondycję i owocowanie. Reguluje też wzrost rośliny. Sprawdź, jakie są...

Kosiarki do przydomowego ogrodu. PRZEGLĄD

Jaka kosiarka do małego ogrodu, a jaka do koszenia dużej powierzchni? Kosiarka z koszem na trawę czy z opcją...