Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Ogród w lutym: bielenie drzew owocowych, przygotowania do nowego sezonu

Ogród w lutym: bielenie drzew owocowych, przygotowania do nowego sezonu

Ogród w lutym to czas bielenia drzew owocowych. Szczególnym zagrożeniem dla roślin jest teraz mróz, zwłaszcza w bezśnieżną zimę. Zadbaj o to, aby zwłaszcza wrażliwe rośliny były dobrze osłonięte. Rośliny pokojowe i przechowywane w pomieszczeniach także wymagają zimą szczególnej troski. Zobacz, jakie prace można wykonać w ogrodzie w lutym.

Autor: Jupiterimages

Drzewa i krzewy ozdobne, bielenie drzew owocowych

Sprawdźmy i w razie potrzeby poprawmy osłony krzewów ozdobnych. Pobielmy jeszcze raz wapnem pnie drzew owocowych, aby uzupełnić warstwę zmytą przez opady. Jeżeli bielenie drzew nie było wykonywane w styczniu – zróbmy to teraz. Jeszcze nie jest za późno, bo najczęściej słoneczne, mroźne dni zdarzają się właśnie w lutym. 
           
Jeżeli nie ma mrozu, możemy ciąć:

  •  żywopłoty z krzewów iglastych – trzeba to zrobić przed rozwojem pąków,
  •  krzewy ozdobne kwitnące późną wiosną lub latem (np. krzewuszka cudowna, budleja Dawida)  – usuwa się pędy suche, chore, rosnące do wewnątrz krzewu,
  •  krzewy owocowe.

Zbierajmy i niszczmy:

  • zgniłe i zasuszone owoce zeszłoroczne owoce (tzw. mumie) wiszące na drzewach owocowych – mogą być źródłem infekcji. Zimują na nich grzyby, których zarodniki wiosną zainfekują zawiązki owoców. Mumie najlepiej spalić lub głęboko zakopać.
  • zimujące na drzewach i krzewach formy szkodników.  Dzięki temu nasze drzewa i krzewy będą lepiej rosły.

Sprawdzanie stanu roślin

Sprawdźmy stan przechowywanych cebul, bulw i karp dalii, mieczyków, pacioreczników, begonii i innych roślin niezimujących w gruncie. Wszystkie chore egzemplarze usuwamy.

Przycinamy suche źdźbła traw ozdobnych. Pod koniec lutego zima może już stać się łagodniejsza i wtedy, już po kilku dniach cieplejszej pogody, trawy zaczynają wypuszczać nowe liście. Jeśli z przycinaniem będziemy zwlekać, to usuwając zeszłoroczne zeschnięte źdźbła możemy łatwo uszkodzić młode pędy.

Możemy już teraz wysiać do pojemników rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady (aster chiński, begonia stale kwitnąca, gazania lśniąca, heliotrop peruwiański, lwia paszcza, lobelia przylądkowa, lewkonia letnia, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański, a pod koniec miesiąca kobea pnąca). Pojemniki wypełniamy mieszaniną ziemi z piaskiem i torfem w proporcji 2:1:1 lub gotową ziemią zakupiona w sklepie ogrodniczym bądź kwiaciarni (na rynku dostępne są specjalne podłoża do siewu). Po wysianiu nasiona przysypujemy warstwą podłoża o grubości 3–5 mm i zakrywamy pojemniki folią, aby zapewnić wilgotność. Optymalna temperatura kiełkowania ozdobnych kwiatów jednorocznych wynosi 20–22°C.

Jeśli zima jest łagodna, to już pod koniec lutego mogą zakwitnąć śnieżyczki (przebiśniegi), krokusy i ciemiernik.

Przesadzanie roślin w pomieszczeniach

Rośliny uprawiane w pojemnikach, a przechowywane w chłodnych pomieszczeniach, takie jak fuksje, lantany, oleandry, zacznijmy obficiej podlewać i po paru dniach przenieśmy w cieplejsze miejsce. Rośliny te już niedługo rozpoczną wegetację, dlatego dobrze przesadzić je do świeżego podłoża. Jeśli mamy egzemplarze o dużych rozmiarach, nie wymieniamy w donicy całej ziemi, a tylko jej wierzchnią warstwę. Dwa tygodnie po przesadzeniu rozpoczynamy zasilanie nawozem dla roślin kwitnących.

Pod koniec miesiąca przygotowujemy sadzonki pelargonii, fuksji, surfinii i innych roślin wieloletnich, które nie zimują na zewnątrz. Pobrane młode pędy (sadzonki) ukorzeniamy w mieszaninie torfu z piaskiem utrzymując temperaturę 18–20°C. Po ukorzenieniu sadzimy je do doniczek. Pamiętajmy o zapewnieniu dostępu światła, aby młode rośliny nadmiernie się nie wyciągały.

Zima w ogrodzie: jak zadbać o rośliny zimą?

Zimą w ogrodzie rośliny śpią, a ty masz czas na to, aby zastanowić się, co posadzić w następnym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dmuchawa do liści w mig posprząta Twój ogród....

Suche liście na trawniku to zmora niejednego ogrodnika. Zamiast żmudnego grabienia lub zamiatania, użyj...

Zadbany trawnik: instrukcja zakładania trawnika...

Zadbany trawnik to wizytówka Twojego ogrodu, dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo o niego dbać. Oto...

Pies w ogrodzie - jak wybór poszczególnej rasy...

Jeżeli wypielęgnowany ogród ma dla Ciebie pierwszorzędne znaczenie, szczególnie uważnie wybierz rasę psa....

Te prace ogrodowe musisz zrobić wiosną, aby mieć...

Wiosna to czas, kiedy zdecydowanie należy rozpocząć liczne prace ogrodowe. Prac jest tak wiele, że warto je...

Jak poprawić jakość gleby? Badanie odczynu gleby,...

Od jakości gleby zależy, czy rośliny będą ładne, bujne i zdrowe. Wiosna to dobry okres, by polepszyć jakość...

Jesienny gadżet: dmuchawa do liści. Sprawdź jak...

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Spadające z drzew liście to zagrożenie dla kondycji trawnika....

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.