| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Lipiec w ogrodzie

Lipiec w ogrodzie

Środek lata w ogrodzie to przede wszystkim zabiegi pielęgnacyjne: podlewanie, zasilanie i pielenie. Ale nie tylko - nareszcie możemy w pełni cieszyć się owocami naszej całorocznej pracy.

Autor: Marek Zdybel

Po pierwsze: podlewamy!

W pełni okresu wegetacyjnego szybko rozwijające się drzewa, krzewy i rośliny zielne trzeba systematycznie podlewać. W czasie upałów kwiaty  uprawiane w pojemnikach - nawet dwa razy dziennie.

Do skrzynek balkonowych można jeszcze raz dodać hydrożelu. Jego granulki w czasie podlewania chłoną dużo wody, pęcznieją, a potem w miarę potrzeby oddają ją korzeniom. Nawet w czasie upałów ziemia długo trzyma wilgoć. Hydrożel najlepiej wymieszać z ziemią przed posadzeniem roślin. Jeśli tego nie zrobiliśmy, teraz gdy kwiaty rosną już w doniczkach - wspypujemy go do otworów w ziemi, po szczypcie w 8-10 porcjach (łącznie 3/4 płaskiej małej łyżeczki) i wokół każdej rośliny posypujemy podłożem.

Pielimy grządki i rabaty

W miejscach oczyszczonych z chwastów warto rozłożyć 5-centymetrową warstwę ściółki (na przykład mieloną korę) - zmniejszymy w ten sposób parowanie wody z gleby i utrudnimy rozwój chwastów.

Drzewa i krzewy

Spod drzew owocowych systematycznie usuwamy, wygrabiamy lub zbieramy opadłe zawiązki owoców. Wyglądają nieestetycznie i łatwo gniją, są też siedliskiem larw, które mogą przejść do ziemi i tam się przepoczwarzyć. Wycinamy i niszczymy pędy porażone przez mączniaka, grzyby i kolonie mszyc. Krzewom róż , tak jak w czerwcu, usuwamy pędy wyrastające z podkładek i przekwitłe kwiatostany. Zasilamy je nawozem dla róż.

Byliny

Przesadzamy i rozmnażamy przez podział byliny skalne kwitnące wiosną oraz macierzankę, rozchodniki, rojniki i zawciąg. Można też dzielić wysokie byliny kwitnące latem. Aby jednak rośliny dobrze zniosły ten zabieg, trzeba po przekwitnięciu przyciąć pędy. Po około dwóch tygodniach rośliny można wykopać i podzielić tak, aby każda część miała zdrowy i dobrze rozwinięty system korzeniowy. Niektóre rośliny (między innymi ostróżka, tojad, szałwia szkarłatna, lwia paszcza) zakwitną ponownie, jeśli przytniemy je tuż po pierwszym kwitnieniu. W pierwszej połowie miesiąca możemy jeszcze wysiać rośliny jednoroczne, które zdążą zakwitnąć przed jesiennymi chłodami, a także rośliny dwuletnie, które będą kwitły w następnym sezonie.

Wykopujemy cebule i bulwy

Czosnków ozdobnych, iksji, iksjolirionu, kamasji, narcyzów, obrazków, psizębu, szafirków, śniedków, zimowitów. Rozkładamy je w przewiewnym, suchym i ciepłym pomieszczeniu, a po 2-3 tygodniach czyścimy i umieszczamy w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze 17-20 stopni. Co 2-3 lata rozsadzamy kosaćce bródkowe. Zabieg ten przeprowadzamy 3 tygodnie po przekwitnięciu. Wysokie rośliny, które uginają się pod ciężarem kwiatów, podpieramy palikami.

Kwitnące rośliny

Kwitnące rośliny potrzebują wielu substancji odżywczych. Nawozimy te, które sa teraz  w pełni kwitnienia, i te, które zaczynają kwitnąć: mieczyki ogrodowe, kanny (paciorecznik ogrodowy) i dalie ogrodowe.
Wszystkim roślinom ozdobnym usuwamy przekwitłe kwiaty - pobudzamy je w ten sposób do tworzenia nowych pąków.

Staw

Uzupełniamy parującą wodę. Najlepiej robić to etapami, tak aby zbytnio nie obniżyć jej temperatury. W upalne dni problemem może stać się niedobór tlenu w stawie.
Wodę napowietrzymy, instalując małą kaskadę, wodotrysk lub pompę. W lipcu możemy sadzić i przesadzać rośliny wodne.

Trawnik

Regularnie kosimy i podlewamy. Pamiętajmy o tym, że w czasie suszy lepiej jest kosić trawnik na wysokości około 6 cm.

Kompost

Uzupełniamy pryzmę kompostową resztkami organicznymi z gospodarstwa domowego i wszelkimi roślinnymi odpadkami z ogrodu. Pryzma powinna być stale lekko wilgotna.

Nawozy zielone

W lipcu rośliny przeznaczone na zielony nawóz możemy wysiewać w miejscach, gdzie przekwitły już jednoroczne i dwuletnie rośliny ozdobne, na grządkach warzywnych, z których zebrano plony, a także na terenach przygotowanych po raz pierwszy do obsadzenia.

Uwaga!

Jeżeli podczas naszego urlopowego wyjazdu trawa nadmiernie urosła, po powrocie nie kosimy jej zbyt radykalnie. Doprowadzajmy ją do właściwej wysokości (3-4 cm) w dwóch albo trzech etapach, kosząc co kilka dni nie więcej niż 1/3-1/2 wysokości.

Przeczytaj dodatkowo:
Zwalczanie ślimaków w ogrodzie. Sprawdzone...

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie może przybrać różną formę: domowe sposoby walki ze ślimakami są...

Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji swoją działkę, kawałek ogrodu, balkon czy też parapet, z...

Przycinanie drzew owocowych - jak robić to...

Cięcie drzew owocowych jest zabiegiem koniecznym, gdyż w znacznym stopniu przyczynia się do uzyskania...

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Sposób na kreta, mszyce i nornice w ogrodzie....

Szkodniki w ogrodzie nie są mile widziane, niszczą efekty pracy i potrafią wyrządzić wiele szkód....

Pielęgnacja drzew owocowych - jak chronić je...

Walka z chorobami i szkodnikami drzew owocowych trwa w zasadzie przez cały rok. Duże znaczenie mają działania...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.