| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Nawożenie roślin latem - nawozy wieloskładnikowe

Nawożenie roślin latem - nawozy wieloskładnikowe

Nawożenie roślin latem jest tak samo ważne jak nawożenie wiosenne, ponieważ bujnie rozwijające się w ogrodzie rośliny powinny być dokarmiane także latem. Do dokarmiania możemy stosować mineralne nawozy wieloskładnikowe. Dowiedz się, jak nawozić rośliny latem. 

Autor: Maria Muszalska

Latem dokarmiamy rośliny kwitnące jesienią

Prawie wszystkie niezbędne do życia substancje rośliny pobierają z ziemi. W naturalnym środowisku zamierające rośliny opadają na ziemię, gniją i zamieniają się w próchnicę, z której kolejne rośliny czerpią substancje odżywcze. W ogrodzie grabimy opadłe liście, usuwamy suche pędy i zrywamy do wazonów kwiaty, dlatego równowaga ta jest naruszona. Z czasem zawartość związków mineralnych w glebie maleje i rośliny zaczynają gorzej rosnąć – dlatego konieczne jest systematyczne ich nawożenie. Podstawowe wykonujemy wiosną.

Niektóre kwiaty i krzewy mają jednak spore potrzeby pokarmowe i powinny być nawożone także w pełni sezonu. Nawożenie to nazywamy pogłównym. Nawożenie pogłówne najlepiej wykonać w czerwcu lub na początku lipca. W drugiej połowie lata rośliny powoli szykują się już do zimy i nie powinno się ich pobudzać do wzrostu. Spóźnione nawożenie może nawet okazać się groźne, zwłaszcza dla krzewów, ponieważ ich pędy zbyt późno pobudzone do wzrostu nie zdążą zdrewnieć przed zimą i przemarzną.

Nawożenie mineralne latem: nawozy wieloskładnikowe

Do dokarmiania możemy stosować mineralne nawozy wieloskładnikowe. Zawierają one wszystkie potrzebne roślinom makro- i mikroelementy. Są to nawozy uniwersalne dla wszystkich gatunków. Najpopularniejsze to: Azofoska, Fruktus, Mis, Ogród 2001.

Wiosną sypiemy je pod wszystkie rośliny, a latem nawozimy:

  • rośliny rabatowe – te w pełni kwitnienia oraz te, które zakwitną jesienią;
  • rośliny przycięte po pierwszym kwitnieniu – pobudzimy je w ten sposób do ponownego tworzenia kwiatów (ostróżki, łubiny trwałe, przymiotna ogrodowe, złocienie różowe, pełniki, chabry górskie, kocimiętki);
  • młode 3-5-letnie krzewy i drzewa liściaste i iglaste (starsze nie muszą być latem dokarmiane, bo ich korzenie sięgają głęboko i stamtąd pobierają potrzebne składniki pokarmowe);
  • zarówno młode, jak i starsze krzewy kwitnące takie jak: azalie, różaneczniki, hortensje, róże, budleje, krzewuszki i powojniki wielkokwiatowe;
  • żywopłoty, bo intensywnie cięte rośliny tworzą ciągle nowe, liczne pędy i dlatego potrzebują wielu minerałów.

Wokół krzewów rosnących pojedynczo sypiemy 30-50 g nawozu, wokół roślin w żywopłocie i bylin tę samą dawkę nawozu rozsypujemy równomiernie na powierzchni 1 m2.
Uwaga! Jeżeli wiosną zastosowaliśmy tak zwany nawóz wolno działający (na przykład Osmocote), jesteśmy zwolnieni z nawożenia, aż do przyszłego sezonu.

Jak nawozić rośliny latem

Polecane dawki nawozów podawane są zwykle w przedziale od-do (na przykład 30-60 g na 1 m2 powierzchni ogrodu).
Na zwięzłych i żyznych ziemiach, które mają dużo próchnicy, stosujemy górną dawkę. Ziemie takie są bardzo chłonne i dlatego mogą przyjąć dużą ilość rozpuszczonych w wodzie związków mineralnych. Taki nawóz zostaje związany przez cząsteczki gleby i rośliny pobierają go w miarę potrzeby. Zalecaną dawkę nawozu możemy na żyznych ziemiach zaaplikować jednorazowo.

Na ziemiach piaszczystych, o małej zawartości próchnicy stosujemy dolną dawkę. Gleby takie wiążą cząsteczki nawozu w znacznie mniejszym stopniu niż poprzednie. Jeżeli zastosujemy zbyt dużą ilość nawozu, jego koncentracja wokół korzeni wzrośnie, a to jest niebezpieczne zarówno dla korzeni, jak i żyjących wokół mikroorganizmów. Następnie z deszczem lub w czasie podlewania nawóz zostanie wypłukany do głębszych warstw ziemi, niedostępnych dla korzeni, i roślina nie będzie miała z niego żadnego pożytku. Na glebach piaszczystych lepiej więc podzielić nawóz na dwie-trzy porcje i co dwa tygodnie sypnąć pod rośliny.

Przeciwnicy stosowania chemii w ogrodzie nie powinni rezygnować z nawożenia roślin, lecz sięgnąć po środki organiczne.

Polecamy film: Letni ogród. Pielęgnacja roślin ogrodowych. Więcej filmów na Murator.tv

Jesień w ogrodzie. Jak przygotować rośliny zimozielone, trawnik i byliny do zimy

W październiku i listopadzie, zanim nadejdą silne mrozy, warto pomyśleć o roślinach w ogrodzie, tak...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak stworzyć ekologiczny ogród na balkonie?

Twój balkon może być nie tylko miejscem wytchnienia od codziennych trosk. Możesz stworzyć ogród...

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie. Sprawdzone...

Zwalczanie ślimaków w ogrodzie może przybrać różną formę: domowe sposoby walki ze ślimakami są...

Jak stworzyć ogródek ziołowy?

Niezależnie od tego czy mamy do dyspozycji swoją działkę, kawałek ogrodu, balkon czy też parapet, z...

Nawożenie drzew rosnących na trawniku (PORADA)

Drzewa w moim ogrodzie rosną na trawniku. Chciałabym je jakoś nawozić, ale nie podobają mi się zostawiane...

Przycinanie drzew owocowych - jak robić to...

Cięcie drzew owocowych jest zabiegiem koniecznym, gdyż w znacznym stopniu przyczynia się do uzyskania...

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.