| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Nawożenie roślin latem - nawozy wieloskładnikowe

Nawożenie roślin latem - nawozy wieloskładnikowe

Nawożenie roślin latem jest tak samo ważne jak nawożenie wiosenne, ponieważ bujnie rozwijające się w ogrodzie rośliny powinny być dokarmiane także latem. Do dokarmiania możemy stosować mineralne nawozy wieloskładnikowe. Dowiedz się, jak nawozić rośliny latem. 

Autor: Maria Muszalska

Latem dokarmiamy rośliny kwitnące jesienią

Prawie wszystkie niezbędne do życia substancje rośliny pobierają z ziemi. W naturalnym środowisku zamierające rośliny opadają na ziemię, gniją i zamieniają się w próchnicę, z której kolejne rośliny czerpią substancje odżywcze. W ogrodzie grabimy opadłe liście, usuwamy suche pędy i zrywamy do wazonów kwiaty, dlatego równowaga ta jest naruszona. Z czasem zawartość związków mineralnych w glebie maleje i rośliny zaczynają gorzej rosnąć – dlatego konieczne jest systematyczne ich nawożenie. Podstawowe wykonujemy wiosną.

Niektóre kwiaty i krzewy mają jednak spore potrzeby pokarmowe i powinny być nawożone także w pełni sezonu. Nawożenie to nazywamy pogłównym. Nawożenie pogłówne najlepiej wykonać w czerwcu lub na początku lipca. W drugiej połowie lata rośliny powoli szykują się już do zimy i nie powinno się ich pobudzać do wzrostu. Spóźnione nawożenie może nawet okazać się groźne, zwłaszcza dla krzewów, ponieważ ich pędy zbyt późno pobudzone do wzrostu nie zdążą zdrewnieć przed zimą i przemarzną.

Nawożenie mineralne latem: nawozy wieloskładnikowe

Do dokarmiania możemy stosować mineralne nawozy wieloskładnikowe. Zawierają one wszystkie potrzebne roślinom makro- i mikroelementy. Są to nawozy uniwersalne dla wszystkich gatunków. Najpopularniejsze to: Azofoska, Fruktus, Mis, Ogród 2001.

Wiosną sypiemy je pod wszystkie rośliny, a latem nawozimy:

  • rośliny rabatowe – te w pełni kwitnienia oraz te, które zakwitną jesienią;
  • rośliny przycięte po pierwszym kwitnieniu – pobudzimy je w ten sposób do ponownego tworzenia kwiatów (ostróżki, łubiny trwałe, przymiotna ogrodowe, złocienie różowe, pełniki, chabry górskie, kocimiętki);
  • młode 3-5-letnie krzewy i drzewa liściaste i iglaste (starsze nie muszą być latem dokarmiane, bo ich korzenie sięgają głęboko i stamtąd pobierają potrzebne składniki pokarmowe);
  • zarówno młode, jak i starsze krzewy kwitnące takie jak: azalie, różaneczniki, hortensje, róże, budleje, krzewuszki i powojniki wielkokwiatowe;
  • żywopłoty, bo intensywnie cięte rośliny tworzą ciągle nowe, liczne pędy i dlatego potrzebują wielu minerałów.

Wokół krzewów rosnących pojedynczo sypiemy 30-50 g nawozu, wokół roślin w żywopłocie i bylin tę samą dawkę nawozu rozsypujemy równomiernie na powierzchni 1 m2.
Uwaga! Jeżeli wiosną zastosowaliśmy tak zwany nawóz wolno działający (na przykład Osmocote), jesteśmy zwolnieni z nawożenia, aż do przyszłego sezonu.

Jak nawozić rośliny latem

Polecane dawki nawozów podawane są zwykle w przedziale od-do (na przykład 30-60 g na 1 m2 powierzchni ogrodu).
Na zwięzłych i żyznych ziemiach, które mają dużo próchnicy, stosujemy górną dawkę. Ziemie takie są bardzo chłonne i dlatego mogą przyjąć dużą ilość rozpuszczonych w wodzie związków mineralnych. Taki nawóz zostaje związany przez cząsteczki gleby i rośliny pobierają go w miarę potrzeby. Zalecaną dawkę nawozu możemy na żyznych ziemiach zaaplikować jednorazowo.

Na ziemiach piaszczystych, o małej zawartości próchnicy stosujemy dolną dawkę. Gleby takie wiążą cząsteczki nawozu w znacznie mniejszym stopniu niż poprzednie. Jeżeli zastosujemy zbyt dużą ilość nawozu, jego koncentracja wokół korzeni wzrośnie, a to jest niebezpieczne zarówno dla korzeni, jak i żyjących wokół mikroorganizmów. Następnie z deszczem lub w czasie podlewania nawóz zostanie wypłukany do głębszych warstw ziemi, niedostępnych dla korzeni, i roślina nie będzie miała z niego żadnego pożytku. Na glebach piaszczystych lepiej więc podzielić nawóz na dwie-trzy porcje i co dwa tygodnie sypnąć pod rośliny.

Przeciwnicy stosowania chemii w ogrodzie nie powinni rezygnować z nawożenia roślin, lecz sięgnąć po środki organiczne.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Polecamy film: Letni ogród. Pielęgnacja roślin ogrodowych. Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Kosiarka automatyczna – wygodne koszenie trawnika...

Kosiarka automatyczna uwolni Cię od częstego koszenia szybko rosnącej trawy. To niemal bezobsługowe...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Pielęgnacja trawnika. Wybieramy kosiarkę do ogrodu

Systematyczna pielęgnacja trawnika jest konieczna, by w pełni cieszyć się pięknym ogrodem. Trawnik jest...

Kosiarki do trawy - jak wybrać dobrą kosiarkę do...

Wybór kosiarki do trawy powinien być poprzedzony dobrym przygotowaniem. Zanim zdecydujesz się na...

Mrówki w domu i w ogrodzie. Poznaj sposób na...

Mrówki żyją w doskonale zorganizowanych społeczeństwach. Mrówki w domu są niepożądane,...