| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Pielęgnacja roślin latem - minerały i nawożenie

Pielęgnacja roślin latem - minerały i nawożenie

Zwykle pamiętamy o tym, żeby wczesną wiosną zasilić nawozami budzące się ze snu kwiaty i krzewy. I na tym poprzestajemy. Tymczasem bujnie rozwijające się w ogrodzie rośliny powinny być dokarmiane także latem.

Autor: Maria Muszalska

Latem dokarmiamy rośliny kwitnące jesienią

Prawie wszystkie niezbędne do życia substancje rośliny pobierają z ziemi. W naturalnym środowisku zamierające rośliny opadają na ziemię, gniją i zamieniają się w próchnicę, z której kolejne rośliny czerpią substancje odżywcze. W ogrodzie grabimy opadłe liście, usuwamy suche pędy i zrywamy do wazonów kwiaty, dlatego równowaga ta jest naruszona. Z czasem zawartość związków mineralnych w glebie maleje i rośliny zaczynają gorzej rosnąć – dlatego konieczne jest systematyczne ich nawożenie. Podstawowe wykonujemy wiosną.

Niektóre kwiaty i krzewy mają jednak spore potrzeby pokarmowe i powinny być nawożone także w pełni sezonu. Nawożenie to nazywamy pogłównym. Nawożenie pogłówne najlepiej wykonać w czerwcu lub na początku lipca. W drugiej połowie lata rośliny powoli szykują się już do zimy i nie powinno się ich pobudzać do wzrostu. Spóźnione nawożenie może nawet okazać się groźne, zwłaszcza dla krzewów, ponieważ ich pędy zbyt późno pobudzone do wzrostu nie zdążą zdrewnieć przed zimą i przemarzną.

Rośliny lubią minerały

Do dokarmiania możemy stosować mineralne nawozy wieloskładnikowe. Zawierają one wszystkie potrzebne roślinom makro- i mikroelementy. Są to nawozy uniwersalne dla wszystkich gatunków. Najpopularniejsze to: Azofoska, Fruktus, Mis, Ogród 2001. Preparaty te sprzedawane są w opakowaniach po 5-10 kg.

Wiosną sypiemy je pod wszystkie rośliny, a latem nawozimy:

  • rośliny rabatowe – te w pełni kwitnienia oraz te, które zakwitną jesienią;
  • rośliny przycięte po pierwszym kwitnieniu – pobudzimy je w ten sposób do ponownego tworzenia kwiatów (ostróżki, łubiny trwałe, przymiotna ogrodowe, złocienie różowe, pełniki, chabry górskie, kocimiętki);
  • młode 3-5-letnie krzewy i drzewa liściaste i iglaste (starsze nie muszą być latem dokarmiane, bo ich korzenie sięgają głęboko i stamtąd pobierają potrzebne składniki pokarmowe);
  • zarówno młode, jak i starsze krzewy kwitnące takie jak: azalie, różaneczniki, hortensje, róże, budleje, krzewuszki i powojniki wielkokwiatowe;
  • żywopłoty, bo intensywnie cięte rośliny tworzą ciągle nowe, liczne pędy i dlatego potrzebują wielu minerałów.

Wokół krzewów rosnących pojedynczo sypiemy 30-50 g nawozu, wokół roślin w żywopłocie i bylin tę samą dawkę nawozu rozsypujemy równomiernie na powierzchni 1 m2.
          
Uwaga! Jeżeli wiosną zastosowaliśmy tak zwany nawóz wolno działający (na przykład Osmocote), jesteśmy zwolnieni z nawożenia, aż do przyszłego sezonu.

Jak nawozić

Polecane dawki nawozów podawane są zwykle w przedziale od-do (na przykład 30-60 g na 1 m2 powierzchni ogrodu).
Na zwięzłych i żyznych ziemiach, które mają dużo próchnicy, stosujemy górną dawkę. Ziemie takie są bardzo chłonne i dlatego mogą przyjąć dużą ilość rozpuszczonych w wodzie związków mineralnych. Taki nawóz zostaje związany przez cząsteczki gleby i rośliny pobierają go w miarę potrzeby. Zalecaną dawkę nawozu możemy na żyznych ziemiach zaaplikować jednorazowo.

Na ziemiach piaszczystych, o małej zawartości próchnicy stosujemy dolną dawkę. Gleby takie wiążą cząsteczki nawozu w znacznie mniejszym stopniu niż poprzednie. Jeżeli zastosujemy zbyt dużą ilość nawozu, jego koncentracja wokół korzeni wzrośnie, a to jest niebezpieczne zarówno dla korzeni, jak i żyjących wokół mikroorganizmów. Następnie z deszczem lub w czasie podlewania nawóz zostanie wypłukany do głębszych warstw ziemi, niedostępnych dla korzeni, i roślina nie będzie miała z niego żadnego pożytku. Na glebach piaszczystych lepiej więc podzielić nawóz na dwie-trzy porcje i co dwa tygodnie sypnąć pod rośliny.

Przeciwnicy stosowania chemii w ogrodzie nie powinni rezygnować z nawożenia roślin, lecz sięgnąć po środki organiczne.

Jesień w ogrodzie. Jak przygotować rośliny zimozielone, trawnik i byliny do zimy

W październiku i listopadzie, zanim nadejdą silne mrozy, warto pomyśleć o roślinach w ogrodzie, tak...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie...

Jak pielęgnować rośliny pokojowe w czasie zimy?

Zima to dla roślin pokojowych ciężki okres. Podpowiadamy, jak je zabezpieczyć i pielęgnować, aby przetrwały...

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Kompostownik w ogrodzie: jak zrobić, gdzie...

Jesień to najlepsza pora na zakładanie kompostownika. To bardzo dobry sposób na zagospodarowanie...

Przycinanie drzew owocowych - jak robić to...

Cięcie drzew owocowych jest zabiegiem koniecznym, gdyż w znacznym stopniu przyczynia się do uzyskania...

Szpeciele na roślinach - zwalczanie szkodników...

Roztocza zwane szpecielami są odpowiedzialne za zniekształcenia liści drzew owocowych i ozdobnych. Żerują na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.