| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Grudzień w ogrodzie: jak zadbać o rośliny zimą?

Grudzień w ogrodzie: jak zadbać o rośliny zimą?

Zimą w ogrodzie rośliny śpią, a ty masz czas na to, aby zastanowić się, co posadzić w następnym sezonie. Czasem sprawdź jednak, jak rośliny zimą - i te w ogrodzie, i te w pomieszczeniach - znoszą trudne dla nich warunki. To także pora na konserwację narzędzi ogrodniczych.

Osłony roślinne

W bezlistnym ogrodzie doceniamy urodę roślin zimozielonych. Dla tych roślin - zwłaszcza o pokroju kolumnowym, sporym zagrożeniem jest śnieg. Ciężki i mokry deformuje korony, czasami może nawet je rozłamać. Lepiej więc, zanim spadnie śnieg, zwiążmy rośliny sznurkiem. Sprawdźmy stan osłon na krzewach - uszkodzone poprawmy.

Rośliny zimujące w pomieszczeniach

Możemy wyciąć i spalić suche, nadziemne części bylin. Część suchych roślin pozostawmy - oprószone śniegiem ożywią zimowy pejzaż. Warto też pamiętać, że zimują wśród nich pożyteczne dla nas owady.

Osłabione rośliny pokojowe

Dla roślin pokojowych zima nie jest przyjaznym okresem. Dni są krótkie, powietrze w pomieszczeniach suche, a podczas wietrzenia powstają mroźne przeciągi. Osłabione takimi warunkami rośliny chorują i są często atakowane przez szkodniki. Żółkną, tracą liście, usychają. Aby ułatwić przetrwanie zimy, zapewnijmy im jak najwięcej światła, ustawiając je blisko okien. Regularnie podlewajmy, odkurzajmy i zraszajmy.

Pielęgnacja stawu

Zanim nadejdzie mróz na powierzchni wody połóżmy styropianowy pływak lub specjalną pływającą grzałkę - dzięki nim powstanie niezamarznięty przerębel. Jeżeli powierzchnia zamarzła, odpompowujemy nieco wody, aby pod lodem powstała 5-centymetrowa, ocieplająca poduszka powietrzna.

Autor: Andrzej Szandomirski

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Warto też zakonserwować cylindry silnika: odkręcić świece, wstrzyknąć olej silnikowy i ponownie wkręcić świece. Wiosną po uruchomieniu kosiarki olej się wypali (będzie trochę dymić, ale nie należy się tym przejmować).

Uwaga! Kosiarka spalinowa musi zawsze stać poziomo. W przeciwnym razie może zostać uszkodzony gaźnik lub zalany filtr. W czasie czyszczenia nie należy jej odwracać ani przechylać na boki, a jedynie odchylić do tyłu.

Konserwacja narzędzi i sprzętu

Teraz, kiedy nie pracujemy w ogrodzie, możemy zająć się konserwacją narzędzi - oczyścić je, naprawić i posmarować olejem. Warto też naprawić i odnowić meble ogrodowe.

Narzędzia: łopaty, grabie, motyki i pazurki oraz elementy tnące sekatorów, nożyc do traw i nożyc do żywopłotów warto na kilka minut zanurzyć we wrzątku albo przetrzeć spirytusem. W ten sposób zniszczone zostaną bakterie, grzyby i nicienie.

Urządzenia elektryczne i spalinowe: pilarki, nożyce do żywopłotów, kosiarki  i podkaszarki mogą po sezonie wymagać ostrzenia lub naprawy. W razie widocznych uszkodzeń trzeba oddać je do serwisu. Miejsca połączeń przewodów elektrycznych warto nasmarować preparatem WD-40, aby zawilgocone nie skorodowały. Kosiarki spalinowe powinny być konserwowane zgodnie z instrukcją obsługi, gdyż sposób konserwacji zależy od typu urządzenia.

Niezależnie od typu kosiarki spalinowej należy:

  • odłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy zapłonowej,
  • oczyścić albo wymienić filtr powietrza,
  • zużyć paliwo do końca (nie wylewać),
  • wymienić olej (w niektórych typach kosiarek robi się to wiosną),
  • wnieść kosiarkę do pomieszczenia, zanim ostygnie jej silnik - zapobiegnie to skraplaniu się pary wodnej na częściach metalowych.

Wapnowanie gleby jesienią. Poprawianie jakości ziemi w ogrodzie

Wapnowanie gleby jesienią to jeden z zabiegów slużących poprawianiu jakości ziemi w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Szkodniki iglaków: tarczniki, ochojnik,...

Aby zwalczyć szkodniki iglaków: tarczniki, ochojnika, miodownicę, miseczniki, trzeba zastosować...

Cięcie iglaków. Kiedy i jak ciąć tuje, cisy,...

Cięcie iglaków to zabieg niezbędny do tego, aby kontrolować ich pokrój oraz utrzymać rośliny w...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...

Osy w ogrodzie - gniazdo os. Jak pozbyć się os z...

Osy w ogrodzie mogą być uciążliwe, a usuwanie gniazda os niebezpieczne. Podpowiadamy, jak pozbyć się os z...

Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na...

Rośliny na nawóz zielony do ogrodu: przegląd. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie...