| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Groźny śnieg i mróz. Jak pielęgnować uszkodzone rośliny?

Groźny śnieg i mróz. Jak pielęgnować uszkodzone rośliny?

Leżący na gałęziach ciężki śnieg może zdeformować lub nawet rozłamać korony drzew i krzewów. Pod jego ciężarem może też wywrócić się cała roślina. Radzimy, jak zabezpieczyć rośliny przed śniegiem i mrozem oraz w jaki sposób pielęgnować uszkodzone drzewa i krzewy.

Autor: Andrzej Szandomirski

Leżący na gałęziach ciężki śnieg może rozłamać korony krzewów

Uwaga na śnieg

Leżący na gałęziach ciężki śnieg może zdeformować lub nawet rozłamać korony drzew i krzewów. Pod jego ciężarem może też wywrócić się cała roślina. Grozi to zwłaszcza drzewom i krzewom iglastym o pokroju kolumnowym. Aby zapobiec takim szkodom, trzeba systematycznie otrząsać śnieg gromadzący się w koronie.

Roślinę, której gałęzie pod wpływem śniegu wygięły się ku ziemi, trzeba po otrząśnięciu śniegu ciasno obwiązać sznurkiem. Istnieje szansa, że roślina odzyska ładny pokrój. Jeżeli jakaś gałąź się wyłamała, należy ją jak najszybciej odciąć, by nie rozrywała dalej drzewa, a wczesną wiosną obciąć postrzępioną korę lub dociąć pozostały po gałęzi kikut. Następnie ranę trzeba posmarować preparatem przyspieszającym gojenie (Funaben, Lack Balsam, Eco Balsam).

Uwaga na mróz

W końcu stycznia i w lutym (czasami też na początku marca) zagrożeniem dla drzew, szczególnie tych o gładkiej korze jest mróz - zwłaszcza jeśli nastaje po słonecznym dniu. W dzień pnie drzew nagrzewają się od południowej i południowo-zachodniej strony, a po zachodzie słońca gwałtownie się oziębiają. Taka szybka zmiana temperatury powoduje, że kora drzew pęka i powstaje rana, przez którą mogą się przedostać wirusy, bakterie i grzyby wywołujące choroby drewna. Najbardziej wrażliwe na uszkodzenia kory są drzewa owocowe oraz niektóre drzewa ozdobne, na przykład buk, grab, kasztanowiec, śliwy i wiśnie ozdobne.

Aby zapobiec pękaniu kory należy pobielić roztworem wapna pnie i konary drzew owocowych. Pnie młodych drzew ozdobnych warto owinąć słomą lub tekturą. Wiosną wokół drzewek można posadzić bluszcz. Jego zimozielone liście z czasem okryją pień i w następnym roku niepotrzebne będą dodatkowe osłony przed słońcem.
Jeśli pęknięcie mrozowe już powstało, można je posmarować preparatem przyśpieszającym gojenie, aby nie dopuścić do infekcji. Wiosną, gdy się ociepli, szczelina zewrze się i zarośnie tkanką gojącą.
Czasami pęknięcie nie jest rozległe, jednak kora wokół niego odstaje od pnia. Można to stwierdzić, opukując pień - tam, gdzie dźwięk jest głuchy, nastąpiło uszkodzenie. Odstającą korę można przybić do znajdującej się pod nią tkanki małymi nierdzewnymi gwoździami.

Nawożenie roślin latem - nawozy wieloskładnikowe

Nawożenie roślin latem jest tak samo ważne jak nawożenie wiosenne, ponieważ bujnie rozwijające się...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
ZIEMIA OGRODOWA - co zrobić, by mieć urodzajną...

Ziemia ogrodowa dobrej jakości gwarantuje prawidłowy wzrost roślin. Jeżeli przed posadzeniem roślin...

Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Piękne ogrody wymagają kompleksowej pielęgnacji....

Piękne ogrody są efektem świetnie zaplanowanych prac – dbanie o kwiaty ogrodowe, trawniki oraz stan...

Nawożenie drzew rosnących na trawniku (PORADA)

Drzewa w moim ogrodzie rosną na trawniku. Chciałabym je jakoś nawozić, ale nie podobają mi się zostawiane...

Bezpieczne podlewanie kwiatów. Jak uchronić...

Woda to życie, zarówno dla ludzi jak i roślin. Bezpieczne podlewanie kwiatów ma znaczący wpływ...