| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Czerwiec w ogrodzie: nawożenie roślin, koszenie trawnika, podlewanie ogrodu

Czerwiec w ogrodzie: nawożenie roślin, koszenie trawnika, podlewanie ogrodu

Czerwiec w ogrodzie to czas obfitego kwitnienia roślin ozdobnych. Pracy jest już znacznie mniej – odchwaszczamy, nawożenie drzew i krzewów, koszenie trawnika oraz podlewanie ogrodu powinno nam wejść w krew w czerwcu.

Autor: Maria Muszalska

Nawożenie roślin

Wciąż możemy sadzić drzewa i krzewy – te sprzedawane w pojemnikach. Do połowy czerwca zasilamy drzewa i krzewy nawozem wieloskładnikowym lub kompostem. Pod koniec miesiąca strzyżemy żywopłoty liściaste (pod warunkiem jednak, że gnieżdżące się w nich młode ptaki opuściły już swoje gniazda). Na początku czerwca obrywamy zawiązki owoców, aby zmusić jabłonie i grusze do corocznego owocowania (dotyczy to zwłaszcza starych odmian). Robimy to tak, żeby nie uszkodzić krótkopędów (pozostawiamy szypułkę) i żeby najzdrowsze i najlepiej uformowane zawiązki pozostawić w odstępach 15-20 cm. Obrywanie zawiązków pod koniec czerwca, gdy sporo ich opadnie w sposób naturalny, nie pobudzi już drzew do corocznego owocowania. Obrywamy przekwitłe kwiatostany azalii i różaneczników (aby przedłużyć okres kwitnienia, spowodować obfite kwitnienie w roku następnym, a także dlatego, że po prostu szpecą).

Po przekwitnięciu krzewy zasilamy. Dbamy, by zawsze miały wystarczającą warstwę ściółki, najlepiej z kory sosnowej. Różom powtarzającym kwitnienie przycinamy pędy z przekwitłymi kwiatami (o dwie pary liści poniżej kwiatu), aby pobudzić je do ponownego kwitnienia. Wycinamy pojawiające się odrosty podkładek. Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, po przekwitnięciu przycinamy krzewy kwitnące wiosną: forsycję, wczesne tawuły, krzewuszkę i pig-wowiec.

Byliny, rośliny jednoroczne, dwuletnie

Wycinamy przekwitłe, pożółkłe i suche części roślin. Systematycznie usuwamy pojawiające się chwasty.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Podlewanie ogrodu

Byliny kwitnące wczesnym latem (takie jak chaber górski, dzwonek ogrodowy, ostróżka ogrodowa, przymiotno ogrodowe, szałwia omszona) mocno przycinamy, gdy przekwitną. Zmusi je to do ponownego kwitnienia pod koniec lata lub jesienią. Po przycięciu podlewamy obficie i nawozimy.
Warto nawozić glebę, na której rosną już rośliny – uzupełni to wypłukane składniki pokarmowe. Możemy użyć nawozów wieloskładnikowych (Azofoska, Polifoska), mieszanek nawozowych przeznaczonych dla poszczególnych grup roślin lub kompostu (rozłożonego jako ściółka lub przykopanego ziemią).
Pamiętajmy, żeby nawozić rośliny dobrze już ukorzenione, a więc nie wcześniej niż trzy-cztery tygodnie po posadzeniu czy wysianiu.

Wysiewanie roślin

 • na rozsadnik – byliny: orliki, dzwonek szerokolistny i karpacki, rogownice , sasanki;
 • na rozsadnik lub do skrzynek – rośliny dwuletnie: stokrotki, bratki, niezapominajki, goździk brodaty;
 • na rozsadnik lub na miejsce stałe – łubiny i rośliny dwuletnie: dzwonek ogrodowy, naparstnice, prawoślazy (malwy);
 • na miejsce stałe – rośliny jednoroczne, które zdążą zakwitnąć przed jesienią: groszek pachnący, smagliczki , nagietki.

Rozmnażanie roślin

 • przez podział – byliny, które zakończyły już kwitnienie: pierwiosnki, aster alpejski, zawciąg nadmorski;
 • przez sadzonki korzeniowe – mak wschodni i przykwiatkowy.

Rośliny cebulowe i bulwiaste

Wykopujemy cebule tulipanów i hiacyntów – najlepiej wtedy, gdy ich liście zaczynają żółknąć. Pozostawione w ziemi mogą mieć zbyt wilgotno, co utrudniłoby tworzenie pąków. Z pozostawionych w ziemi cebul, po dwóch, trzech latach, wyrosną rośliny drobniejsze, bardziej podatne na choroby i słabiej kwitnące. Ponadto wykopując cebule, można oddzielić chore i uszkodzone oraz wybrać do dalszej uprawy najdorodniejsze cebule przybyszowe. Aby cały wysiłek związany z wykopywaniem, segregowaniem i suszeniem nie poszedł na marne, trzeba zapewnić cebulom odpowiednie warunki:

 • po wykopaniu dosuszać w temperaturze 25-35°C, 
 • przechowywać w przewiewnym, suchym pomieszczeniu w temperaturze 17-20°C.

Co 3-4 lata, gdy rośliny nadmiernie się zagęszczą, wykopujemy:

 • od początku czerwca: przebiśniegi, ranniki i tulipany botaniczne;
 • od drugiej dekady czerwca: cebulice, ifejony, kokorycze, kosaćce żyłkowane, krokusy, narcyzy, psizęby liliowate, śnieżyce, śnieżniki, śnieżyczki;
 • od połowy czerwca: hiacynty, obrazki, puszkinie, szachownice, szafirki, śniedki, zimowity;
 • pod koniec czerwca: wiosenne czosnki, iksjoliriony.

Napowietrzanie wody w stawie

Zielona woda w stawie to znak, że glony zbyt silnie się namnożyły. Trzeba je wyłowić siatką. Latem woda w stawie silnie paruje – koniecznie uzupełnijmy ją, jeżeli poziom widocznie się obniży. Warto też podczas gorących dni napowietrzać wodę – instalując pompkę powietrza lub mały wodotrysk. Można rozsadzać zbyt gęsto rosnące rośliny strefy przybrzeżnej, a także rośliny zanurzone i pływające w wodzie. Trzeba uważać, aby podczas dzielenia i czyszczenia wydobyte z wody rośliny nie wyschły.

Koszenie trawnika

Systematycznie kosimy trawnik, a potem dokładnie wygrabiamy pokos (chyba że kosiarka zbiera trawę do kosza). Zasilamy (jeśli nie zrobiliśmy tego w maju) mieszankami nawozowymi do trawników i podlewamy regularnie – zwłaszcza w okresie suszy.

Kompost

Dokładamy do pryzmy kompostowej organiczne odpadki z gospodarstwa domowego, skoszoną trawę, wyrwane chwasty, ścięte pędy i przekwitłe kwiatostany roślin. Pamiętajmy, że zawartość pryzmy kompostowej powinna być zawsze wilgotna – nawilżajmy ją i zabezpieczajmy przed wysychaniem, przykrywając warstwą ściółki, gałęziami, tkaniną workową, itp.

Nawozy zielone

W czerwcu można wysiać nawozy zielone (koniczynę, facelię, gorczycę, łubin), poprawiające strukturę i żyzność gleby. O tym, jakie rośliny dobrać do rodzaju gleby, pisaliśmy w kalendarzu przed miesiącem.

Przeczytaj dodatkowo:
Kosiarki do przydomowego ogrodu. PRZEGLĄD

Jaka kosiarka do małego ogrodu, a jaka do koszenia dużej powierzchni? Kosiarka z koszem na trawę czy z opcją...

Cięcie drzew ozdobnych - zasady, terminy,...

Cięcie drzew to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiedni pokrój. Coroczne, prawidłowo...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Cięcie krzewów ogrodowych o ozdobnych kwiatach i...

Cięcie krzewów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie wszystkie krzewy ogrodowe...

Osy w ogrodzie - gniazdo os. Jak pozbyć się os z...

Osy w ogrodzie mogą być uciążliwe, a usuwanie gniazda os niebezpieczne. Podpowiadamy, jak pozbyć się os z...