Jak zimą dbać o domowe rośliny doniczkowe? Dlaczego rośliny chorują w czasie zimy?

2020-12-17 14:17

Zima to dla domowych roślin doniczkowych ciężki okres. Podpowiadamy, jak je zabezpieczyć i pielęgnować, aby przetrwały ten niekorzystny okres.

Rośliny zimozielone zimą
Autor: GettyImages Zima to trudna pora dla roślin. W pomieszczeniach powietrze jest suche i ciepłe, co wyjąkowo nie służy roślinom pokojowym

Większość popularnych roślin pokojowych to gatunki pochodzące z rejonów tropikalnych. Latem – przy dobrym oświetleniu i wysokiej temperaturze – w pomieszczeniach radzą sobie dobrze i nie stwarzają żadnych problemów. Zabiegi pielęgnacyjne sprowadzają się wtedy do regularnego podlewania i sporadycznego nawożenia.

Zimą natomiast w mieszkaniach panują skrajnie niekorzystne dla nich warunki. Największym problemem jest centralne ogrzewanie a co się z tym wiąże - zbyt wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza.

Jak zimą dbać o domowe rośliny doniczkowe: suche powietrze

  • Suche powietrze nie służy roślinom pokojowym

Niska wilgotność powietrza najczęściej objawia się zasychaniem brzegów blaszki liściowej lub całych liści. Jest to szczególnie widoczne u zielistki Sternberga, bluszczy i storczyków. Czasem w czasie zimy wilgotność powietrza spada nawet poniżej 40%. To o 20-30% za mało dla większości gatunków. Suche powietrze zwiększa także niebezpieczeństwo zaatakowania przez szkodniki (np. przędziorki).

Rada: Problemowi można zapobiec instalując w mieszkaniu elektroniczny nawilżacz powietrza, montując ceramiczne pojemniki z wodą na kaloryferach i często (nawet codziennie) zraszając rośliny. Dobrym sposobem jest także wietrzenie pomieszczeń (o ile nie zachodzi ryzyko przemrożenia zieleni).

Kwiaty doniczkowe a wilgotność powietrza. Jak zwiększyć wilgotność powietrza >>>

Jak zimą dbać o domowe rośliny doniczkowe: wysoka temperatura

  • Zbyt wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na późniejsze kwitnienie

Rośliny pokojowe zimą powinny przejść w stan spoczynku. To wpływa pozytywnie na ich późniejszy wzrost i kwitnienie. Wymagają wtedy jasnego, ale chłodnego stanowiska (średnio 10-15 ºC). Natomiast w ogrzewanych pomieszczeniach panuje 18-24ºC.

W takich warunkach rośliny przetrwają zimę, ale są osłabione, przez co mogą częściej być porażane przez choroby i szkodniki. Problemem są także duże wahania temperatur i zbyt częste oraz długie wietrzenie (szczególnie w mroźne dni).

Rada: Należy sprawdzić, które gatunki powinny rosnąć w „silnie” chłodnym pomieszczeniu. Na okres zimy można je przenieść na dobrze oświetloną klatkę schodową, korytarz lub do budynku gospodarczego. W taki sposób warto postąpić m.in. z araukarią i grewillą (zimą temperatura powinna wynosić 5-10 ºC), aukubą (4-8 ºC), cissusem i fatsją (ok. 10 ºC), kaktusami (5-15 ºC).

Okres spoczynku roślin w ogrodzie i w domu – dlaczego roślinom jest potrzebny spoczynek i jak go zapewnić? >>>

Jak zimą dbać o domowe rośliny doniczkowe: za mało światła

  • Niedostateczna ilość światła przyczynia się do zahamowania wzrostu roślin

Niedostateczna ilość światła przyczynia się do zahamowania wzrostu roślin a w skrajnych przypadkach powoduje gubienie liści (np.: u fikusa Benjamina). Wiele tropikalnych roślin uprawianych w doniczkach w naturze rośnie pod koroną drzew, więc wytrzymuje częściowe zacienienie. Do gatunków cieniolubnych należy m.in. aspidistra, skrzydłokwiat, filodendron, łosie rogi, trzykrotka, pilea. Rośliny „wybitnie” światłolubne to palmy, juki, wilczomlecze, rojniki, aloesy, agawy, kaktusy i oleandry.

Rada: Rośliny wymagające dużej ilości słońca warto przenieść na parapet lub ustawić w bliższej odległości od okna.

Rośliny doniczkowe zimą
Autor: GettyImages Rośliny wymagające dużej ilości światła warto zimą przenieść na parapet lub ustawić blisko okna
Warto wiedzieć

Jak zimą dbać o domowe rośliny doniczkowe: nieprawidłowe podlewanie i nawożenie

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania chorób roślin jest nieprawidłowa pielęgnacja. Trzeba pamiętać, że nie tylko niedobór, ale także nadmiar wody szkodzi roślinom. W drugim przypadku dochodzi zazwyczaj do gnicia systemu korzeniowego, żółknięcia a później opadania liści i w konsekwencji zamierania całej rośliny.

Częstotliwość podlewania roślin zimą zależy od temperatury i wymagań wodnych gatunku. Zwykle jednak rośliny podlewa się co 5-10 dni. Warto używać przegotowanej wody. Jesienią należy zaprzestać dokarmiania roślin, z kolei przy sadzeniu roślinom powinno się zapewnić dobrą warstwę drenażu.

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.