| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Jak pielęgnować rośliny pokojowe w czasie zimy?

Jak pielęgnować rośliny pokojowe w czasie zimy?

Zima to dla roślin pokojowych ciężki okres. Podpowiadamy, jak je zabezpieczyć i pielęgnować, aby przetrwały ten niekorzystny czas.

Większość popularnych roślin pokojowych to gatunki pochodzące z rejonów tropikalnych. Latem – przy dobrym oświetleniu i wysokiej temperaturze – w pomieszczeniach radzą sobie dobrze i nie stwarzają żadnych problemów. Zabiegi pielęgnacyjne sprowadzają się wtedy do regularnego podlewania i sporadycznego nawożenia.

Zimą natomiast w mieszkaniach panują skrajnie niekorzystne dla nich warunki. Największym problemem jest centralne ogrzewanie a co się z tym wiąże - zbyt wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza.

Suche powietrze nie służy roślinom pokojowym

Niska wilgotność powietrza najczęściej objawia się zasychaniem brzegów blaszki liściowej lub całych liści. Jest to szczególnie widoczne u zielistki Sternberga, bluszczy i storczyków. Czasem w czasie zimy wilgotność powietrza spada nawet poniżej 40%. To o 20-30% za mało dla większości gatunków. Suche powietrze zwiększa także niebezpieczeństwo zaatakowania przez szkodniki (np.: przędziorka).

Rada: Problemowi można zapobiec instalując w mieszkaniu elektroniczny nawilżacz powietrza, montując ceramiczne pojemniki z wodą na kaloryferach i często (nawet codziennie) zraszając rośliny. Dobrym sposobem jest także wietrzenie pomieszczeń (o ile nie zachodzi ryzyko przemrożenia zieleni).

Zbyt wysoka temperatura wpływa niekorzystnie na późniejsze kwitnienie

Rośliny pokojowe zimą powinny przejść w stan spoczynku. To wpływa pozytywnie na ich późniejszy wzrost i kwitnienie. Wymagają wtedy jasnego, ale chłodnego stanowiska (średnio 10-15ºC). Natomiast w ogrzewanych pomieszczeniach panuje ok. 18-24ºC.

W takich warunkach rośliny przetrwają zimę, ale są osłabione, przez co mogą częściej być porażane przez choroby i szkodniki. Problemem są także duże wahania temperatur i zbyt częste oraz długie wietrzenie (szczególnie w mroźne dni).

Rada: Należy sprawdzić, które gatunki powinny rosnąć w „silnie” chłodnym pomieszczeniu. Na okres zimy można je przenieść na dobrze oświetloną klatkę schodową, korytarz lub do budynku gospodarczego. W taki sposób warto postąpić m.in. z araukarią i grewillą (zimą temperatura powinna wynosić 5-10ºC), aukubą (4-8ºC), cissusem i fatsją (ok. 10ºC), kaktusami (5-15ºC).

Niedostateczna ilość światła przyczynia się do zahamowania wzrostu roślin

Niedostateczna ilość światła przyczynia się do zahamowania wzrostu roślin a w skrajnych przypadkach powoduje gubienie liści (np.: u fikusa Benjamina). Wiele tropikalnych roślin uprawianych w doniczkach w naturze rośnie pod koroną drzew, więc wytrzymuje częściowe zacienienie. Do gatunków cieniolubnych należy m.in. aspidistra, skrzydłokwiat, filodendron, łosie rogi, trzykrotka, pilea. Rośliny „wybitnie” światłolubne to palmy, juki, wilczomlecze, rojniki, aloesy, agawy, kaktusy i oleandry.

Rada: Rośliny wymagające dużej ilości słońca warto przenieść na parapet lub ustawić w bliższej odległości od okna.

WARTO WIEDZIEĆ

Nieprawidłowa pielęgnacja roślin pokojowych

Jedną z najczęstszych przyczyn występowania chorób roślin jest nieprawidłowa pielęgnacja. Trzeba pamiętać, że nie tylko niedobór, ale także nadmiar wody szkodzi roślinom. W drugim przypadku dochodzi zazwyczaj do gnicia systemu korzeniowego, żółknięcia a później opadania liści i w konsekwencji zamierania całej rośliny.

Częstotliwość podlewania roślin zimą zależy od temperatury i wymagań wodnych gatunku. Zwykle jednak rośliny podlewa się co 5-10 dni. Warto używać przegotowanej wody. Jesienią należy zaprzestać dokarmiania roślin, z kolei przy sadzeniu roślinom powinno się zapewnić dobrą warstwę drenażu.

WIDEO: jak zimą dbać o rośliny w domu?

Przeczytaj dodatkowo:
Kosiarki do trawy - jak wybrać dobrą kosiarkę do...

Wybór kosiarki do trawy powinien być poprzedzony dobrym przygotowaniem. Zanim zdecydujesz się na...

Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie...

Pielęgnacja trawnika. Wybieramy kosiarkę do ogrodu

Systematyczna pielęgnacja trawnika jest konieczna, by w pełni cieszyć się pięknym ogrodem. Trawnik jest...

Kosiarki do przydomowego ogrodu. PRZEGLĄD

Jaka kosiarka do małego ogrodu, a jaka do koszenia dużej powierzchni? Kosiarka z koszem na trawę czy z opcją...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...