| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w ogrodzie?

Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w ogrodzie?

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia mrozów po przedwiosenne roztopy. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo bielić drzewa w ogrodzie. Taka pielęgnacja drzew owocowych ma na celu ochronę przed pionowymi pęknięciami, zgorzelinami i w konsekwencji przemarzaniem. Jak wykonywać go właściwie?

Bielenie drzew.

Rany mrozowe na pniach i konarach najczęściej pojawiają się w styczniu oraz lutym. Wtedy panują największe wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą. Dla roślin jest to bardzo szkodliwe – mocno nagrzana kora w szybkim czasie ulega ochłodzeniu. Żywe tkanki zostają pobudzone do życia, aby ulec przemarznięciu. W ten sposób powstają pionowe pęknięcia pni i zgorzeliny mrozowe. Pomiędzy korą a drewnem powstają puste przestrzenie (wiosną trzeba je zniwelować za pomocą gwoździ z szerokimi główkami - papiaków). Kora matowieje, zmienia barwę na jasno-brązową i wyraźnie oddziela się od zdrowej części. Osłabione drzewo choruje, jest podatne na szkodniki a nawet może przemarzać. Bielenie ma zapobiec temu problemowi, gdyż pomalowane na biało fragmenty drzew odbijają promienie słoneczne, nie dopuszczając do nagrzewania kory i miazgi. Błędem natomiast jest założenie, że zabieg pomaga zwalczać szkodniki. Białe powierzchnie co prawda mogą odstraszać niektóre owady (zbyt widoczne na tym tle), jednak odbywa się to  stopniu marginalnym.

Kiedy i czym bielić drzewa?

Pierwsze bielenie zaleca się wykonać na przełomie listopada i grudnia. Później powtarza się go 2-3 krotnie aż do nadejścia wiosennych roztopów. Czasem – jeśli substancja dobrze utrzymuje się na pniach – wystarczy jeden zabieg. Zależy to m.in. od warunków pogodowych – opadów śniegu i deszczu. Preparaty do bielenia drzew można kupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać samemu. Do tego celu używa się mleka wapiennego. Wapno należy rozrobić z wodą (ok. 1kg/5l). Aby substancja lepiej utrzymywała się na korze, warto dodać do niej odrobinę gliny lub krowieńca. Preparat po dokładnym wymieszaniu jest gotowy do użycia.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Bielenie drzew.

Jak wykonywać zabieg bielenia drzew?

Bielenie wykonuje się głównie u starszych drzew. Nie jest to jednak żelazną zasadą. Oprócz wymienionej grupy roślin warto chronić także młode sadzonki i krzewy, które źle tolerują niskie temperatury. Roztworem pokrywa się pnie i konary, zwłaszcza od strony południowej i zachodniej (tam są szczególnie narażone na przegrzanie i raptowne ochłodzenie). Z reguły wapno jest umieszczane na wysokości do pierwszych gałęzi (obejmując je w pewnym stopniu). Zabieg jest bardzo łatwy i przypomina malowanie. Substancję nanosi się na korę drzew za pomocą pędzla z miękkim włosiem.

Alternatywą bielenia jest zakładanie osłon z przepuszczalnego materiału (np. słomy). To rozwiązanie, które przy okazji ochroni drzewa przed szkodnikami. Warto je stosować w przypadku młodych egzemplarzy.

Bielenie drzew.

Polecamy film: Pielęgnacja ogrodu - bielenie drzew owocowych. Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Osy w ogrodzie - gniazdo os. Jak pozbyć się os z...

Osy w ogrodzie mogą być uciążliwe, a usuwanie gniazda os niebezpieczne. Podpowiadamy, jak pozbyć się os z...

Piękne ogrody wymagają kompleksowej pielęgnacji....

Piękne ogrody są efektem świetnie zaplanowanych prac – dbanie o kwiaty ogrodowe, trawniki oraz stan...

Cięcie drzew owocowych – terminy i zasady

Cięcie drzew owocowych ma wpływ na ich kondycję i owocowanie. Reguluje też wzrost rośliny. Sprawdź, jakie są...

Kosiarki do przydomowego ogrodu. PRZEGLĄD

Jaka kosiarka do małego ogrodu, a jaka do koszenia dużej powierzchni? Kosiarka z koszem na trawę czy z opcją...

Szkodniki iglaków: tarczniki, ochojnik,...

Aby zwalczyć szkodniki iglaków: tarczniki, ochojnika, miodownicę, miseczniki, trzeba zastosować...