| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Bielenie drzew – jak i kiedy to robić?

Bielenie drzew – jak i kiedy to robić?

Bielenie drzew wykonuje się w najchłodniejszych miesiącach w roku – od nadejścia mrozów po przedwiosenne roztopy. Taka pielęgnacja drzew owocowych ma na celu ochronę przed pionowymi pęknięciami, zgorzelinami i w konsekwencji przemarzaniem. Jak wykonywać go właściwie?

Bielenie drzew.

Rany mrozowe na pniach i konarach najczęściej pojawiają się w styczniu oraz lutym. Wtedy panują największe wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą. Dla roślin jest to bardzo szkodliwe – mocno nagrzana kora w szybkim czasie ulega ochłodzeniu. Żywe tkanki zostają pobudzone do życia, aby ulec przemarznięciu. W ten sposób powstają pionowe pęknięcia pni i zgorzeliny mrozowe. Pomiędzy korą a drewnem powstają puste przestrzenie (wiosną trzeba je zniwelować za pomocą gwoździ z szerokimi główkami - papiaków). Kora matowieje, zmienia barwę na jasno-brązową i wyraźnie oddziela się od zdrowej części. Osłabione drzewo choruje, jest podatne na szkodniki a nawet może przemarzać. Bielenie ma zapobiec temu problemowi, gdyż pomalowane na biało fragmenty drzew odbijają promienie słoneczne, nie dopuszczając do nagrzewania kory i miazgi. Błędem natomiast jest założenie, że zabieg pomaga zwalczać szkodniki. Białe powierzchnie co prawda mogą odstraszać niektóre owady (zbyt widoczne na tym tle), jednak odbywa się to  stopniu marginalnym.

Kiedy i czym bielić drzewa?

Pierwsze bielenie zaleca się wykonać na przełomie listopada i grudnia. Później powtarza się go 2-3 krotnie aż do nadejścia wiosennych roztopów. Czasem – jeśli substancja dobrze utrzymuje się na pniach – wystarczy jeden zabieg. Zależy to m.in. od warunków pogodowych – opadów śniegu i deszczu. Preparaty do bielenia drzew można kupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać samemu. Do tego celu używa się mleka wapiennego. Wapno należy rozrobić z wodą (ok. 1kg/5l). Aby substancja lepiej utrzymywała się na korze, warto dodać do niej odrobinę gliny lub krowieńca. Preparat po dokładnym wymieszaniu jest gotowy do użycia.

Bielenie drzew.

Jak wykonywać zabieg bielenia drzew?

Bielenie wykonuje się głównie u starszych drzew. Nie jest to jednak żelazną zasadą. Oprócz wymienionej grupy roślin warto chronić także młode sadzonki i krzewy, które źle tolerują niskie temperatury. Roztworem pokrywa się pnie i konary, zwłaszcza od strony południowej i zachodniej (tam są szczególnie narażone na przegrzanie i raptowne ochłodzenie). Z reguły wapno jest umieszczane na wysokości do pierwszych gałęzi (obejmując je w pewnym stopniu). Zabieg jest bardzo łatwy i przypomina malowanie. Substancję nanosi się na korę drzew za pomocą pędzla z miękkim włosiem.

Alternatywą bielenia jest zakładanie osłon z przepuszczalnego materiału (np.: słomy). To rozwiązanie, które przy okazji ochroni drzewa przed szkodnikami. Warto je stosować w przypadku młodych egzemplarzy.

Bielenie drzew.

Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak urządzić idealny taras?

Posiadając dom wolno stojący lub szeregowiec, wcześniej czy później staniemy przed pytaniem: jak...

Nawożenie drzew rosnących na trawniku (PORADA)

Drzewa w moim ogrodzie rosną na trawniku. Chciałabym je jakoś nawozić, ale nie podobają mi się zostawiane...

Jak pielęgnować rośliny pokojowe w czasie zimy?

Zima to dla roślin pokojowych ciężki okres. Podpowiadamy, jak je zabezpieczyć i pielęgnować, aby przetrwały...

Deszczówka w ogrodzie. Jak wykorzystać ją i jej...

Deszczówka, czyli woda opadowa to naturalne źródło nawodnienia roślin. Polska pod względem...

Mikoryza – jak stosować szczepionki w ogrodzie?

Uprawę roślin można znacznie usprawnić wykorzystując naturalny proces zachodzący w przyrodzie. Tym zjawiskiem...

Rośliny w ogrodzie jesienią

Rośliny w ogrodzie należy komponować tak, by cieszyły oczy o każdej porze roku. Jesienią w ogrodzie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.