| muratordom.pl » Ogród » Pielęgnacja ogrodu » Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w ogrodzie?

Bielenie drzew: kiedy i jak bielić drzewa w ogrodzie?

Bielenie drzew to zabieg pielęgnacyjny, który wykonuje się w zimowe miesiące, w okresie od nadejścia mrozów po przedwiosenne roztopy. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo bielić drzewa w ogrodzie. Taka pielęgnacja drzew owocowych ma na celu ochronę przed pionowymi pęknięciami, zgorzelinami i w konsekwencji przemarzaniem. Jak wykonywać go właściwie?

Bielenie drzew.

Rany mrozowe na pniach i konarach najczęściej pojawiają się w styczniu oraz lutym. Wtedy panują największe wahania temperatury pomiędzy dniem i nocą. Dla roślin jest to bardzo szkodliwe – mocno nagrzana kora w szybkim czasie ulega ochłodzeniu. Żywe tkanki zostają pobudzone do życia, aby ulec przemarznięciu. W ten sposób powstają pionowe pęknięcia pni i zgorzeliny mrozowe. Pomiędzy korą a drewnem powstają puste przestrzenie (wiosną trzeba je zniwelować za pomocą gwoździ z szerokimi główkami - papiaków). Kora matowieje, zmienia barwę na jasno-brązową i wyraźnie oddziela się od zdrowej części. Osłabione drzewo choruje, jest podatne na szkodniki a nawet może przemarzać. Bielenie ma zapobiec temu problemowi, gdyż pomalowane na biało fragmenty drzew odbijają promienie słoneczne, nie dopuszczając do nagrzewania kory i miazgi. Błędem natomiast jest założenie, że zabieg pomaga zwalczać szkodniki. Białe powierzchnie co prawda mogą odstraszać niektóre owady (zbyt widoczne na tym tle), jednak odbywa się to  stopniu marginalnym.

Kiedy i czym bielić drzewa?

Pierwsze bielenie zaleca się wykonać na przełomie listopada i grudnia. Później powtarza się go 2-3 krotnie aż do nadejścia wiosennych roztopów. Czasem – jeśli substancja dobrze utrzymuje się na pniach – wystarczy jeden zabieg. Zależy to m.in. od warunków pogodowych – opadów śniegu i deszczu. Preparaty do bielenia drzew można kupić w sklepie ogrodniczym lub wykonać samemu. Do tego celu używa się mleka wapiennego. Wapno należy rozrobić z wodą (ok. 1kg/5l). Aby substancja lepiej utrzymywała się na korze, warto dodać do niej odrobinę gliny lub krowieńca. Preparat po dokładnym wymieszaniu jest gotowy do użycia.

Bielenie drzew.

Jak wykonywać zabieg bielenia drzew?

Bielenie wykonuje się głównie u starszych drzew. Nie jest to jednak żelazną zasadą. Oprócz wymienionej grupy roślin warto chronić także młode sadzonki i krzewy, które źle tolerują niskie temperatury. Roztworem pokrywa się pnie i konary, zwłaszcza od strony południowej i zachodniej (tam są szczególnie narażone na przegrzanie i raptowne ochłodzenie). Z reguły wapno jest umieszczane na wysokości do pierwszych gałęzi (obejmując je w pewnym stopniu). Zabieg jest bardzo łatwy i przypomina malowanie. Substancję nanosi się na korę drzew za pomocą pędzla z miękkim włosiem.

Alternatywą bielenia jest zakładanie osłon z przepuszczalnego materiału (np. słomy). To rozwiązanie, które przy okazji ochroni drzewa przed szkodnikami. Warto je stosować w przypadku młodych egzemplarzy.

Bielenie drzew.

Polecamy film: Pielęgnacja ogrodu - bielenie drzew owocowych. Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Kosiarki do trawy - jak wybrać dobrą kosiarkę do...

Wybór kosiarki do trawy powinien być poprzedzony dobrym przygotowaniem. Zanim zdecydujesz się na...

Nawóz zielony do ogrodu. Wybieramy rośliny na...

Rośliny na nawóz zielony do ogrodu: przegląd. Jeśli ziemia jest zbita i mało urodzajna, bo dawno nie...

Piękne ogrody wymagają kompleksowej pielęgnacji....

Piękne ogrody są efektem świetnie zaplanowanych prac – dbanie o kwiaty ogrodowe, trawniki oraz stan...

Przycinanie róż. Cięcie róż wielkokwiatowych,...

Przycinanie róż to zabieg pielęgnacyjny, który ma duży wpływ na kondycję i kwitnienie krzewu....

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Cięcie i pielęgnacja żywopłotu – zasady, terminy,...

Cięcie żywopłotu to zabieg, dzięki któremu rośliny zyskują odpowiednią formę i zagęszczenie. Sprawdź,...