| muratordom.pl » Ogród » Ogrody zimowe » Typy ogrodów zimowych: ogród zimowy sezonowy i całoroczny

Typy ogrodów zimowych: ogród zimowy sezonowy i całoroczny

Planując budowę ogrodu zimowego możemy wybrać ogród zimowy sezonowy bądź ogród zimowy całoroczny. To dwa podstawowe typy ogrodów zimowych, różniące się przeznaczeniem. Od tego, jaki typ ogrodu zimowego wybierzemy, zależy jego konstrukcja. Ogród zimowy sezonowy – użytkowany od wiosny do jesieni – nie musi mieć takich parametrów cieplnych jak całoroczny.

Tagi: oranżeria
Autor: Reynaers Polska

Ogród złożony z płaskich elementów nie musi być prosty - łączenie poszczególnych tafli pod różnymi kątami pozwala uzyskać ciekawy efekt wizualny

W zależności od tego, jaką temperaturę chcemy utrzymać w ogrodzie zimowym, dobiera się określony rodzaj konstrukcji i przeszkleń. O szczelności połączeń i – co za tym idzie – izolacyjności ogrodu decyduje bowiem wybrana technologia budowy.  Poznaj dwa podtawowe typy ogrodów zimowych: ogród zimowy sezonowy i ogód zimowy całoroczny.

Ogród zimowy sezonowy

Są to lekkie konstrukcje ważące kilkaset kilogramów – szkielet tworzą profile wypełnione pojedynczym szkłem lub płytami z litego poli­węglanu. Taka przegroda nie jest barierą cieplną, więc we wnętrzu ogrodu trudno utrzymać zimą dodatnią temperaturę. Wprawdzie w słoneczny dzień przestrzeń ogrodu dość mocno się nagrzewa, ale przez liczne szczeliny wpada mnóstwo zimnego powietrza. W takim ogrodzie można trzymać rośliny uprawiane w donicach na tarasie, zapewniając im nieco lepsze warunki zimowania niż na zewnątrz. Wnętrze ogrodu nie nadaje się natomiast na miejsce wypoczynku w mroźne i wietrzne zimowe wieczory, chyba że podczas przebywania w nim korzysta się z punktowego źród­ła ciepła. Niewątpliwą zaletą sezonowego ogrodu jest niewielki ciężar konstrukcji – bez specjalnych przygotowań można nią zabudować istniejący taras, a nawet balkon. Taka swoboda sprawia, że na inwestycję można się zdecydować w dowolnej chwili, równolegle z budową domu albo dopiero po kilku latach od zamieszkania. Lekkie konstrukcje mogą mieć dowolne kształty – proste, na planie wieloboku, w formie kopuły lub łukowe. Tafla poliwęglanowa jest znacznie łatwiejsza do gięcia niż szkło zespolone, więc koszt ściany łukowej wypełnionej poliwęglanem jest o wiele mniejszy niż szklonej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Wiktor Greg

Lekka konstrukcja szklona płytami z litego poliwęglanu często jest wykonywana w formie łukowej

Autor: Reynaers Polska

Z odpowiednio ogrzewanego całorocznego ogrodu można korzystać nawet w zimie, bo warunki w nim są podobne do panujących w pozostałych pomieszczeniach

Ogród zimowy całoroczny

To one tak naprawdę zasługują na miano ogrodów zimowych, bo można z nich korzystać nawet w mroźne dni. Konstrukcja profili i szklenie szybami zespolonymi wypełnionymi argonem zapewniają niski współczynnik przenikania ciepła (około 2 W/m2K) oraz dobrą szczelność na przenikanie wody opadowej i wiatru. Dzięki temu klimat we wnętrzu ogrodu jest podobny do panującego w pozostałych pomieszczeniach. Szyby przesądzają jednak o masie konstrucji – ogród o powierzchni 20 m2 waży średnio 1,5-2 t, a to oznacza, że wymaga solidnego podparcia. Niewłaściwe przygotowanie podłoża lub jego zły stan techniczny mogą prowadzić do rozszczelniania konstrukcji i pękania szyb (zwłaszcza w dachu). Dlatego całoroczne ogrody nie mogą być wznoszone jako zadaszenia balkonów opierane o ogrodzenie czy dostawiane do wystających części budynku. Wymagają mocnych fundamentów i trwałego połączenia ze ścianą. Najlepiej, jeśli konstrukcję stawia się razem z budynkiem, ale jeśli ze względów finansowych nie można tego zrobić od razu, warto przynajmniej przygotować pod nią miejsce. Płyta fundamentowa może przez pewien czas służyć jako letni taras.

Polecamy film: Rośliny do domu? Wycieczka po oranżerii. Więcej filmów na Murator.tv

Budowa ogrodu zimowego: ogród zimowy ogrzewany czy nieogrzewany. Lokalizacja ogrodu zimowego

Pomysł na budowę ogrodu zimowego ma coraz więcej właścicieli domów. Ogród zimowy może...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Rośliny i kwiaty do ogrodu zimowego

Rośliny i kwiaty do ogrodu zimowego wybieramy zgodnie z ich wymaganiami dotyczącymi temperatury. Doskonale do...

Ogrzewanie ogrodu zimowego: czy opłaca się...

Jakie zalety ma ogród zimowy nieogrzewany, a jakie ogród zimowy ogrzewany? Czy ogrzewanie...

Problemy z roślinami w ogrodzie zimowym: choroby...

Wśród problemów z roślinami w ogrodzie zimowym, do najważniejszych należą porażenia przez...

Oranżeria - kształt i forma zgrane z architekturą...

Oranżerię można urządzić nie tylko na werandzie. Choć to przejrzysta lekka budowla, oranżeria nie jest...

Pielęgnacja roślin w ogrodzie zimowym. Jak...

Jeżeli chcesz cieszyć się urokami ogrodu zimowego, powinieneś w odpowiedni sposób zadabać o rośliny,...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT