| muratordom.pl » Ogród » Ogrody zimowe » Ogród zimowy

Ogród zimowy

Zacinający deszcz, bure niebo i zamierające z zimna rośliny w ogrodzie. Tuż obok, za szybą, gąszcz egzotycznej zieleni, stolik, fotel i przytulne ciepło wokół.

Autor: Andrzej Szandomirski

Tak często wyobrażamy sobie przydomową oranżerię. Budujemy więc szklany domek, stawiamy w nim kwiaty i wtedy dopiero okazuje się, że musieliśmy popełnić jakiś błąd, bo rośliny słabo rosną.

Co lubią rośliny

Przydomowa oranżeria to wymarzone miejsce do uprawy roślin egzotycznych, które słabo rosną w pokojach. Pod warunkiem oczywiście, że stworzymy mikroklimat przypominający środowisko, w jakim rosną w naturze.

Ogrzewanie

Zależy od tego, jakie rośliny zamierzamy uprawiać. Najbardziej odpowiednia zimowa temperatura w przydomowej oranżerii wynosi 20°C. Po pierwsze – dobrze rośnie w niej bardzo dużo gatunków roślin, po drugie – i my z dużą przyjemnością przebywamy w takim miejscu. Szklarnie chłodniejsze, w których temperatura zimą wynosi około 10°C, są doskonałym miejscem zimowania dla wrażliwych na mróz roślin uprawianych na tarasach i wielu roślin doniczkowych, niestety są zbyt chłodne dla ludzi. Szklarnie z temperaturą około 25°C, ze względu na wysokie koszty ogrzewania zimą, są drogie w eksploatacji, a pielęgnacja roślin tropikalnych, które się w nich uprawia, jest kłopotliwa.

Wietrzenie (wentylacja)

Wymiana powietrza ma duże znaczenie dla właściwego wzrostu roślin, pozwala też obniżyć temperaturę wewnątrz szklarni, która bez tego w upalne dni może dochodzić do 60°C.

Zacienienie (cieniowanie)

Latem jest konieczne, gdyż mocno świecące słońce łatwo może przypalić rośliny.

Podlewanie

W słoneczne letnie dni podlewamy rośliny codziennie, a czasami nawet dwa razy dziennie. Przy pochmurnej pogodzie wystarczy podlewać co 2-3 dni. W okresie jesienno-zimowym podlewanie ograniczamy, pilnujemy jednak, żeby ziemia nie wyschła. Rośliny najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub po południu, ponieważ chłodna ziemia mniej intensywnie paruje i woda gromadzi się koło korzeni.

Nawożenie

Rozpoczynamy miesiąc po posadzeniu roślin. Najlepiej stosować nawozy płynne, na przykład Florovit. Rośliny nawozimy od marca do września, co 2-3 tygodnie. Jesienią i zimą nie nawozimy. Jeśli wiosną zastosujemy nawóz wolno działający, na przykład Osmocote – nie musimy dokarmiać roślin do końca sezonu.

Wilgotność powietrza

Rośliny w przydomowej oranżerii powinny być zraszane codziennie, a w czasie upałów nawet kilka razy dziennie. Nie należy zraszać roślin silnie nasłonecznionych, bo mogłoby to spowodować poparzenia liści.

Sztuczne oświetlenie

Choć nie jest konieczne, warto je zainstalować jako element dekoracji ogrodu zimowego. Dyskretne światła rozmieszczone wokół roślin dodają im nadzwyczajnego uroku. Dzięki światłu będziemy ponadto mogli korzystać z naszej oranżerii także, gdy zapadnie zmrok.

Pamiętaj!

Rośliny wymagają opieki nawet, gdy ty jesteś na urlopie. Jeśli nie masz zaprzyjaźnionej osoby, która zaopiekuje się oranżerią, możesz zamonować system automatycznego podlewania, wietrzenia i zacieniania.

Wybieramy gatunki

Przed posadzeniem roślin trzeba się zastanowić, ile czasu możemy poświęcić na ich pielęgnację. Początkujący ogrodnicy powinni wybierać gatunki, które mają małe wymagania – mogą to być „zwykłe” rośliny pokojowe. Nie sadźmy roślin zbyt ekspansywnych obok tych, które rosną słabo, bo je zagłuszą. Obok siebie powinny znaleźć się gatunki o podobnych wymaganiach. Z przodu rośliny niższe, najdalej zaś wysokie, które będą tłem dla pozostałych. Pomiędzy roślinami wyższymi można posadzić gatunki, które znoszą duże zacienienie. Rośliny kwitnące i o barwnych liściach sadzimy na tle innych, tworzących bujną masę zieleni.
Pamiętajmy o roślinach ze zwisającmi pędami i o pnączach, które pomogą nam ukryć słupy konstrukcyjne.

Kojący plusk źródełka

Warto w ogrodzie zimowym wybudować mały zbiornik wodny, źródełko lub niewielką fontannę. W zbiorniku takim rośliny uprawiamy w pojemnikach lub specjalnie przygotowanych w dnie „kieszeniach”. Roślin nie powinno być dużo, bo najładniej wyglądają oczka, w których otwarte lustro wody zajmuje co najmniej połowę powierzchni.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Problemy z oranżerią

Rośliny w oranżerii rosną szybko i po pewnym czasie mogą zrobić się zbyt duże...

Ogród zimowy. Czy opłaca się ogrzewać oranżerię...

Czy budowa przylegającej do budynku szklanej oranżerii wpłynie na zmniejszenie kosztów ogrzewania?...

Zimowy ogród

Pokój "pod gołym niebem" jest szczególnie atrakcyjnym elementem mieszkania czy domu. Jego...

Ogród zimowy, oranżeria - kształt i forma zgrane...

Ogród zimowy można urządzić nie tylko na werandzie. Choć to przejrzysta lekka budowla, oranżeria nie...

Jakie rośliny posadzić w ogrodzie zimowym?

Pnącza i rośliny o zwieszających się pędach: bluszcze, cisus australijski, jaśmin lekarski, tunbergia, winnik...

Pielęgnacja roślin w ogrodzie zimowym. Jak...

Jeżeli chcesz cieszyć się urokami ogrodu zimowego, powinieneś w odpowiedni sposób zadabać o rośliny,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.