| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Z czego ogrodzenie?

Z czego ogrodzenie?

Ogrodzenie odgrywa wiele ról - między innymi oddziela od hałasu, kurzu i spalin, utrudnia intruzom wstęp na posesję. Powinno też współgrać z architekturą domu, być ładne, mocne i trwałe.

Autor: Andrzej Szandomirski

Na ogrodzenia kamienne nadają się wszystkie rodzaje kamienia, który jest znacznie trwalszy od drewna, ale niestety też i sporo droższy. Bardzo wytrzymałe, choć trudne w obróbce są granit, sjenit, bazalt, porfir i kwarcyt. Zbudowane z nich ogrodzenia są surowe, sprawiają wrażenie zimnych i niedostępnych. Ozdobne ogrodzenia wznosi się z piaskowca i wapienia, które są łatwe w obróbce. Ich uniwersalne barwy i chropowata faktura powodują, że pasują do większości domów i ogrodów. Ponieważ z upływem czasu niszczeją pod wpływem czynników atmosferycznych, zbudowane z nich ogrodzenia często przykrywa się daszkami i impregnuje.
W miejscach ocienionych i wilgotnych kamienie mogą porastać glonami i mchami. Czasami do budowy ogrodzeń wykorzystuje się kamień polny. Reprezentacyjnie wygląda w murach cyklopowych, czyli o nieregularnym układzie spoin poziomych i pionowych. Planując kamienne ogrodzenie, warto pamiętać, że na małej działce wygląda ono ciężko i dominuje nad otoczeniem. Można temu zaradzić, odciążając je optycznie przęsłami drewnianymi lub metalowymi albo robiąc ozdobne otwory.

ZDANIEM SPECJALISTY

Korozja - cichy wróg

Metal jest szczególnie narażony na korozję. Aby tego uniknąć, wykonane z niego elementy zabezpieczone są fabrycznie przez ocynkowanie ogniowe albo powleczone tworzywem sztucznym. Elementy metalowe trzeba co kilka lat odrdzewiać, bo nawet fabryczne zabezpieczenie najczęściej wystarcza jedynie na pewien czas. Rdzę należy usunąć mechanicznie (na przykład twardą szczotką), przeszlifować powierzchnię i pomalować najpierw farbą podkładową chroniącą przed korozją, a następnie nawierzchniową. Można też przeprowadzić piaskowanie pod ciśnieniem, ale do tego trzeba zdemontować ogrodzenie i przewieźć je do zakładu świadczącego takie usługi.

Powszechne i stonowane

Materiałem chętnie wykorzystywanym do budowy ogrodzeń jest metal. Najefektowniejsze, ale i najdroższe są ogrodzenia kute przygotowywane w zakładach kowalskich. Można wybrać ogrodzenie gotowe z katalogu lub wykonane na indywidualne zamówienie. Ważny jest sposób łączenia poszczególnych elementów takiego ogrodzenia. W prostych, łatwych do oszlifowania konstrukcjach stosuje się spawanie, a przy tradycyjnych formach nitowanie na gorąco. Kute ogrodzenia muszą być zabezpieczane antykorozyjnie. Powłokę ochronną uzyskuje się dzięki cynkowaniu ogniowemu lub malowaniu farbami antykorozyjnymi.

Nieco tańsze są ogrodzenia żeliwne odlewane w formach. Ich powierzchnię zabezpiecza się przeciwko korozji podobnie jak powierzchnię elementów kutych.

Metalowe ogrodzenia produkują również zakłady ślusarskie. Wykorzystują do tego gotowe elementy stalowe. Tego typu ogrodzenie nie będzie miało skomplikowanych kształtów, jak kute czy odlewane, ale będzie za to tańsze i lżejsze. Najpopularniejszym i najtańszym ogrodzeniem metalowym jest wszędzie dostępna i łatwa w montażu siatka. Najczęściej jest ona z drutu stalowego lub powlekanego poliestrem albo tworzywem sztucznym. Mocuje się ją do słupków (na przykład z rur stalowych lub kątowników), które są osadzone w betonowych fundamentach. Można kupić siatki różniące się wielkością i kształtem oczek.
Do budowy ogrodzenia bez wątpienia nadają się cegły elewacyjne, na przykład klinkierowe czy licowe. Kiedyś głównie czerwone, obecnie mają również inne barwy: białą, w odcieniach szarości, żółci i brązów. Do tego można dobrać spoinę w odpowiednim kolorze, co w dużym stopniu decyduje o wyglądzie ogrodzenia. Wybierać też można fakturę cegieł. Mogą one być gładkie lub ryflowane, a także ręcznie formowane o charakterystycznej chropowatej powierzchni. Z cegieł można budować lite ogrodzenie, jednak najczęściej robi się z nich podmurówki i słupki. Te ostatnie wznoszone z cegieł powinny być w środku zbrojone prętami średnicy 8-10 mm, połączonymi strzemionami o średnicy 3-4 mm, w odstępach co 15-20 cm i wypełnione betonem. Słupki mogą mieć różne wymiary w zależności od wielkości cegieł, z których zostały zbudowane. Na przykład z najczęściej stosowanych cegieł 250x120x65 mm otrzymuje się słupek o przekroju 38x38 cm (murowany na półtorej cegły). Ogrodzenie można też wymurować ze zwykłej cegły ceramicznej, z bloczków silikatowych lub betonu komórkowego albo z pustaków. Takie ogrodzenie można wykończyć tynkiem, płytkami lub okładziną.

PAMIĘTAJ

Planując ogrodzenie, pamiętajmy, że nie można go zbudować dowolnie.
1. W przypadku budowy ogrodzenia od strony dróg, ulic, placów i miejsc publicznych zamiar jego budowy wymaga zgłoszenia w wydziale architektury właściwego urzędu gminy (lub w starostwie). Z tego obowiązku nie zwalniają jakiekolwiek cechy ogrodzenia: jego wysokość, charakter, materiał, z którego będzie wykonane.
2. Do zgłoszenia konieczny jest szkic planowanego ogrodzenia, mapa z naniesionym jego przebiegiem oraz oświadczenie o przysługującym prawie do terenu.
3. Budowa ogrodzenia między sąsiednimi działkami wymaga zgłoszenia wyłącznie w przypadku, gdy jego wysokość ma przekroczyć 2,20 m. Przed rozpoczęciem prac geodeta powinien wytyczyć usytuowanie fundamentu pod nowe ogrodzenie.
4. Zgłoszenie ma dwuletni termin ważności. Nierozpoczęcie robót w ciągu dwóch lat od określonego w zgłoszeniu terminu oznacza wygaśnięcie ważności zgłoszenia.
5. Po upływie 30 dni od zgłoszenia zamiaru budowy w urzędzie, jeśli nie pojawił się żaden sprzeciw, można rozpoczynać prace.
6. Bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz ani mieć progów. Minimalne szerokości (w świetle) wynoszą: dla furtki 0,9 m, dla bramy 2,40 m.
7. Na wysokości mniejszej niż 1,80 m zabronione jest umieszczanie na ogrodzeniach ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych i materiałów.

Materiały na ogrodzenie

Ogrodzenie powinno tworzyć całość ze stylem domu. Wybór materiału zależy od naszch upodobań...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę. Pod...

Urządzając teren wokół domu, należy starannie przemyśleć dobór nawierzchni. Warto wybrać taką,...

Pomysły na ogrodzenie domu. Nowoczesne systemy...

Ogrodzenie to wizytówka domu i ogrodu, dlatego jego wygląd ma ogromne znaczenie. Wybór...

Nowoczesne ogrodzenia betonowe - rodzaje...

Jeszcze do niedawna ogrodzenia betonowe kojarzyły się z wysokimi i zamkniętymi murami. Obecnie można spotkać...

Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak...

Nawet najlepiej wykonane płoty i ogrodzenia po pewnym czasie niszczeją. Szczególną uwagę należy...

Wszystko o budowie ogrodzenia – formalności...

Mamy dla Ciebie mnóstwo wskazówek i praktycznych rozwiązań, dzięki którym budowa i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.