| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Z czego zrobić ogrodzenie? Ogrodzenia z kamienia, metalu i cegły - jakie wybrać?

Z czego zrobić ogrodzenie? Ogrodzenia z kamienia, metalu i cegły - jakie wybrać?

Z czego zrobić ogrodzenie? Takie pytanie zadaje sobie wiele osób, które stanęły przed koniecznością ogrodzenia posesji. Do wyboru mamy ogrodzenia z kamienia, metalu, cegły - które wybrać? Oto kilka praktycznych informacji na temat poszczególnych typów ogrodzeń.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ogrodzenia z kamienia

Na ogrodzenia kamienne nadają się wszystkie rodzaje kamienia, który jest znacznie trwalszy od drewna, ale niestety też i sporo droższy. Bardzo wytrzymałe, choć trudne w obróbce są granit, sjenit, bazalt, porfir i kwarcyt. Zbudowane z nich ogrodzenia są surowe, sprawiają wrażenie zimnych i niedostępnych. Ozdobne ogrodzenia wznosi się z piaskowca i wapienia, które są łatwe w obróbce. Ich uniwersalne barwy i chropowata faktura powodują, że pasują do większości domów i ogrodów. Ponieważ z upływem czasu niszczeją pod wpływem czynników atmosferycznych, zbudowane z nich ogrodzenia często przykrywa się daszkami i impregnuje.
W miejscach ocienionych i wilgotnych kamienie mogą porastać glonami i mchami. Czasami do budowy ogrodzeń wykorzystuje się kamień polny. Reprezentacyjnie wygląda w murach cyklopowych, czyli o nieregularnym układzie spoin poziomych i pionowych. Planując kamienne ogrodzenie, warto pamiętać, że na małej działce wygląda ono ciężko i dominuje nad otoczeniem. Można temu zaradzić, odciążając je optycznie przęsłami drewnianymi lub metalowymi albo robiąc ozdobne otwory.

WARTO WIEDZIEĆ

Planując ogrodzenie, pamiętajmy, że nie można go zbudować dowolnie.
1. W przypadku budowy ogrodzenia od strony dróg, ulic, placów i miejsc publicznych zamiar jego budowy wymaga zgłoszenia w wydziale architektury właściwego urzędu gminy (lub w starostwie). Z tego obowiązku nie zwalniają jakiekolwiek cechy ogrodzenia: jego wysokość, charakter, materiał, z którego będzie wykonane.
2. Do zgłoszenia konieczny jest szkic planowanego ogrodzenia, mapa z naniesionym jego przebiegiem oraz oświadczenie o przysługującym prawie do terenu.
3. Budowa ogrodzenia między sąsiednimi działkami wymaga zgłoszenia wyłącznie w przypadku, gdy jego wysokość ma przekroczyć 2,20 m. Przed rozpoczęciem prac geodeta powinien wytyczyć usytuowanie fundamentu pod nowe ogrodzenie.
4. Zgłoszenie ma dwuletni termin ważności. Nierozpoczęcie robót w ciągu dwóch lat od określonego w zgłoszeniu terminu oznacza wygaśnięcie ważności zgłoszenia.
5. Po upływie 30 dni od zgłoszenia zamiaru budowy w urzędzie, jeśli nie pojawił się żaden sprzeciw, można rozpoczynać prace.
6. Bramy i furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz ani mieć progów. Minimalne szerokości (w świetle) wynoszą: dla furtki 0,9 m, dla bramy 2,40 m.
7. Na wysokości mniejszej niż 1,80 m zabronione jest umieszczanie na ogrodzeniach ostro zakończonych elementów, drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych podobnych i materiałów.

Ogrodzenia z metalu

Materiałem chętnie wykorzystywanym do budowy ogrodzeń jest metal. Najefektowniejsze, ale i najdroższe są ogrodzenia kute przygotowywane w zakładach kowalskich. Można wybrać ogrodzenie gotowe z katalogu lub wykonane na indywidualne zamówienie. Ważny jest sposób łączenia poszczególnych elementów takiego ogrodzenia. W prostych, łatwych do oszlifowania konstrukcjach stosuje się spawanie, a przy tradycyjnych formach nitowanie na gorąco. Kute ogrodzenia muszą być zabezpieczane antykorozyjnie. Powłokę ochronną uzyskuje się dzięki cynkowaniu ogniowemu lub malowaniu farbami antykorozyjnymi.

Nieco tańsze są ogrodzenia żeliwne odlewane w formach. Ich powierzchnię zabezpiecza się przeciwko korozji podobnie jak powierzchnię elementów kutych.

Metalowe ogrodzenia produkują również zakłady ślusarskie. Wykorzystują do tego gotowe elementy stalowe. Tego typu ogrodzenie nie będzie miało skomplikowanych kształtów, jak kute czy odlewane, ale będzie za to tańsze i lżejsze.

Najpopularniejszym i najtańszym ogrodzeniem metalowym jest wszędzie dostępna i łatwa w montażu siatka ogrodzeniowa. Najczęściej jest ona z drutu stalowego lub powlekanego poliestrem albo tworzywem sztucznym. Mocuje się ją do słupków (na przykład z rur stalowych lub kątowników), które są osadzone w betonowych fundamentach. Można kupić siatki różniące się wielkością i kształtem oczek.

Ogrodzenia z cegły

Do budowy ogrodzenia bez wątpienia nadają się cegły elewacyjne, na przykład klinkierowe czy licowe. Kiedyś głównie czerwone, obecnie mają również inne barwy: białą, w odcieniach szarości, żółci i brązów. Do tego można dobrać spoinę w odpowiednim kolorze, co w dużym stopniu decyduje o wyglądzie ogrodzenia. Wybierać też można fakturę cegieł. Mogą one być gładkie lub ryflowane, a także ręcznie formowane o charakterystycznej chropowatej powierzchni.

Z cegieł można budować lite ogrodzenie, jednak najczęściej robi się z nich podmurówki i słupki. Te ostatnie wznoszone z cegieł powinny być w środku zbrojone prętami średnicy 8-10 mm, połączonymi strzemionami o średnicy 3-4 mm, w odstępach co 15-20 cm i wypełnione betonem. Słupki mogą mieć różne wymiary w zależności od wielkości cegieł, z których zostały zbudowane. Na przykład z najczęściej stosowanych cegieł 250x120x65 mm otrzymuje się słupek o przekroju 38x38 cm (murowany na półtorej cegły). Ogrodzenie można też wymurować ze zwykłej cegły ceramicznej, z bloczków silikatowych lub betonu komórkowego albo z pustaków. Takie ogrodzenie można wykończyć tynkiem, płytkami lub okładziną.

ZDANIEM SPECJALISTY

Korozja - cichy wróg ogrodzenia metalowego

Metal jest szczególnie narażony na korozję. Aby tego uniknąć, wykonane z niego elementy zabezpieczone są fabrycznie przez ocynkowanie ogniowe albo powleczone tworzywem sztucznym. Elementy metalowe trzeba co kilka lat odrdzewiać, bo nawet fabryczne zabezpieczenie najczęściej wystarcza jedynie na pewien czas. Rdzę należy usunąć mechanicznie (na przykład twardą szczotką), przeszlifować powierzchnię i pomalować najpierw farbą podkładową chroniącą przed korozją, a następnie nawierzchniową. Można też przeprowadzić piaskowanie pod ciśnieniem, ale do tego trzeba zdemontować ogrodzenie i przewieźć je do zakładu świadczącego takie usługi.

Polecamy film: Ogrodzenia metalowe. Konserwacja, odrdzewianie i malowanie. Więcej filmów na Murator.tv

Przeczytaj dodatkowo:
Konserwacja drewna – jak ją wykonywać właściwie?

Drewno w to naturalny budulec, który pasuje do każdego ogrodu lub wnętrza. W zależności od gatunku...

Mycie, czyszczenie i konserwacja kostki brukowej,...

Dokładne mycie, skrupulatne czyszczenie, konserwacja i pielęgnacja kostki brukowej to cztery najważniejsze...

Prawidłowy montaż ogrodzenia. Porady architekta...

Budowa ogrodzenia trwałego i funkcjonalnego - krok po kroku. Praktyczna porada architekta krajobrazu. Dowiedz...

Z czego powstają ogrodzenia murowane? Ogrodzenia...

Murowane ogrodzenie składa się przeważnie ze słupków, podmurówki i przęseł. Przęsła stalowe do...

Remont ogrodzenia. Jak naprawić słupki,...

Najważniejsze, aby w porę naprawić niszczejącą konstrukcję ogrodzenia: słupki i podmurówkę. Czasem...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...