Ścieżka w ogrodzie. Poradnik, jak wybrać kostkę brukową na ścieżki w ogrodzie

2011-04-01 12:38

Kostki betonowe należą do najpopularniejszych materiałów służących do wykańczania ścieżek i podjazdów wokół domu. Ich niewielki rozmiar umożliwia układanie nawet fantazyjnych kształtów. A bogactwo barw i odcieni kostek brukowych sprawia, że mogą się one stać eleganckim akcentem podkreślającym styl domu i ogrodu. Radzimy, jak kupić dobrą kostkę i ułożyć z niej trwałe i eleganckie ścieżki w ogrodzie.

Ścieżka w ogrodzie. Poradnik, jak wybrać kostkę brukową na ścieżki w ogrodzie
Autor: Semmelrock Stein+Design

Wykończenie nawierzchni przy domu (np. ścieżki, podjazd, taras, miejsca wypoczynku) ma duży wpływ na wygląd otoczenia. Dlatego powinien to być wybór przemyślany – dopasowany do naszych upodobań oraz do architektury budynku.

Decydując się na wykończenie ścieżek w ogrodzie kostką brukową warto pozostać konsekwentnym. Dobrze bowiem, gdy pozostałe nawierzchnie są utrzymane w tej samej albo przynajmniej bardzo zbliżonej tonacji stylistycznej i kolorystycznej.
Dzięki temu powierzchnie utwardzone, zazwyczaj stanowiące sporą część otoczenia, staną się zgrabnym towarzystwem dla domu oraz tłem dla ogrodu.

Zdaniem eksperta

Na co zwrócić szczególną uwagę planując ścieżki w ogrodzie?

Radzi Paulina Czuba – specjalista ds. projektowych Semmelrock Stein+Design – architekt krajobrazu

Ścieżki w ogrodzie powinny spełniać dwa podstawowe zadania, prowadzić nas do zaplanowanych miejsc w zieleńcu oraz stanowić jego ozdobę, nie przytłaczając istniejącej roślinności. Kształt i sposób prowadzenia ciągu komunikacyjnego, całkowicie zależy od planowanej funkcjonalności i indywidualnych upodobań.

Doskonałe do budowy ciągów pieszych są kostki brukowe, które nie tylko są dostępne w wielu formatach i kolorach, ale też świetnie imitują drewno czy kamień naturalny. Niewątpliwą zaletą betonowych kostek brukowych jest ich wytrzymałość oraz odporność na mróz i sól. Warte podkreślenia jest także poddawanie produktów procesowi hydrofobizacji, który redukuje naturalną tendencję do wchłaniania wilgoci pochodzącej z opadów atmosferycznych i z gruntu. Ponadto, w porównaniu z kamieniem naturalnym, nawierzchnia z kostek brukowych ma jednolitą wysokość i fakturę – co oznacza, że jest wygodniejsza do spacerowania.

Kostki brukowe o małych nieregularnych formatach można wykorzystywać do budowy wyszukanych, krętych nawierzchni. Duże elementy natomiast tworzą stonowane i masywne wrażenie, wówczas układy linii prowadzą wzrok w określonym kierunku.

Szerokość ścieżki, również zależy od planowanej funkcjonalności, dla jednego użytkownika wystarczy aby miała ok. 60 – 70 cm, dla dwóch osób wygodna jest ścieżka ok. 120 – 150 cm.

Przy projektowaniu komunikacji w ogrodzie należy pamiętać, że ma być ona funkcjonalna  i estetyczna bez względu na porę roku.

Przed zakupem kostki brukowej na ścieżki i podjazdy w ogrodzie

Zanim wybierzemy materiał na nawierzchnię, powinniśmy, choćby szkicowo, zaplanować jej wygląd. Warto wtedy zadać sobie następujące pytania:

  • które fragmenty otoczenia domu będą wymagały wygodnej, utwardzonej nawierzchni? Aby ułatwić sobie zadanie, warto rozrysować najczęściej pokonywane trasy – od bramy do garażu i miejsc postojowych, ścieżki od drzwi wejściowych do: furtki, garażu, tarasu, wiaty, miejsca na pojemniki z odpadami;
  • w jaki sposób zamierzamy korzystać z poszczególnych fragmentów nawierzchni – jaka jej część i w którym miejscu będzie służyła do chodzenia, jaka będzie podjazdem dla samochodów, a jaka na przykład dodatkowym miejscem do parkowania lub tylko podłogą dla kontenerów z odpadkami? Od tego bowiem zależy wybór materiału oraz sposób wykonania podbudowy pod nawierzchnią;
  • jaki styl nawierzchni jest bliższy naszemu sercu – nowoczesny czy klasyczny? Czy wolimy barwę neutralną, mało rzucającą się w oczy, czy wręcz przeciwnie – to nawierzchnia ma grać główną rolę w kompozycji ogrodu;
  • czy zamierzamy urozmaicić nawierzchnię i ułożyć jej elementy według wzoru? A może inaczej – łącząc ze sobą kostki o różnym zabarwieniu, kształcie lub nawet zestawiając różne materiały, takie jak: bruk betonowy, płyty, drewniane deski, kamień lub żwir?

Oferta kostek brukowych i płyt betonowych na ścieżki w ogrodzie

Ceny kostki betonowej i płyt zależą od ich grubości, kształtu, barwy oraz sposobu wykończenia powierzchni. Prefabrykaty mogą być sprzedawane jako jednowymiarowe lub w zestawach o zróżnicowanych wymiarach, czasem także kolorach, tworzących po ułożeniu konkretny wzór nawierzchni.

Większość kostek brukowych jest dostępna w czterech podstawowych barwach: szarej, czerwonej, beżowej i grafitowej. Oferowane są także różne odcienie brązów, czerwieni, czerni, a nawet błękitów i zieleni. Elementy te mogą być zabarwione jednolicie lub jako melanż kilku kolorów.

Duży wpływ na wygląd elementów z betonu ma sposób wykończenia ich powierzchni. Znacznie atrakcyjniej od zwykłej gładkiej kostki lub płyty wygląda kostka, której powierzchnia jest specjalnie postarzona przez obijanie lub szczotkowanie. Może też być pokryta warstwą szlachetnego kruszywa lub uformowana tak, by swoim wyglądem przypominała kamień albo drewno.

Kostki brukowe są produkowane w wymiarach – od kostek o boku 6 cm aż do długości ponad 40 cm. Ich grubości to 4, 6, 7, 8 lub 10 cm. Kształty też bywają rozmaite – regularne lub fantazyjne.

Płyty betonowe mogą mieć grubość 4, 5, 7 albo 8 cm i kształty geometryczne lub nieregularne – przypominające kamienie albo plastry drewna. Najczęstsze wymiary płyt to 30 x 30, 35 x 35, 40 x 40, 50 x 50 i 60 x 40 cm.

Przygotowanie podłożna pod ścieżki z kostki i płyt betonowych

Robiąc wykop pod ścieżki w ogrodzie, pamiętajmy o dokładnym usunięciu urodzajnej warstwy ziemi, czyli humusu (można go wykorzystać w innej części ogrodu), ponieważ pod wpływem zmian wilgotności podłoża łatwo zmienia objętość i mógłby wysadzać nawierzchnię. Powinniśmy też usunąć wszelkie części organiczne (korzenie, pozostałości roślin).

Dno wykopu powinno mieć odpowiedni spadek (zazwyczaj 1-2-procentowy), dzięki któremu woda będzie odprowadzona ze ścieżek na trawnik lub rabaty. Im gładsza powierzchnia nawierzchni, tym mniejszy może być spadek.

Dno wykopu starannie ubijamy walcem, ubijakiem lub płytą wibracyjną. Później układamy odpowiedniej grubości warstwę podbudowy z piasku, pospółki, żwiru, klińca lub tłucznia. Następnie dokładnie ją wyrównujemy i zagęszczamy mechanicznie tak długo, aż powierzchnia kruszywa nie będzie ustępować pod naciskiem. Podbudowa pod nawierzchnią podjazdów musi być oczywiście solidniejsza niż pod ścieżkami. W przeciwnym razie z czasem, na skutek dużych obciążeń, pojawią się na niej zagłębienia.

Na podbudowie umieszcza się warstwę wyrównującą, na której będzie układana kostka brukowa lub płyty. Może to być podsypka z piasku lub mieszaniny piasku i cementu (w proporcjach 3:1). Podsypkę trzeba dokładnie wyrównać łatą i sprawdzić, czy zrobione spadki są odpowiednie.

Obrzeża i palisady - pamiętaj o wykończeniu brzegów ścieżek

Obrzeże to niezbędny element każdej nawierzchni z drobnych elementów. To ono chroni ją przed rozsuwaniem się na boki, a także zapewnia trwałość. Do wyboru mamy kilka sposobów wykończenia krawędzi ścieżek. Proste obrzeża lub palisady jasno wyznaczają granice nawierzchni.

Innym, bardziej subtelnym rozwiązaniem, jest wykonanie obrzeży z tych samych elementów co ścieżka lub droga.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie