Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Ścieżka w ogrodzie. Poradnik, jak wybrać kostkę brukową na ścieżki w ogrodzie

Ścieżka w ogrodzie. Poradnik, jak wybrać kostkę brukową na ścieżki w ogrodzie

Kostki betonowe należą do najpopularniejszych materiałów służących do wykańczania ścieżek i podjazdów wokół domu. Ich niewielki rozmiar umożliwia układanie nawet fantazyjnych kształtów. A bogactwo barw i odcieni kostek brukowych sprawia, że mogą się one stać eleganckim akcentem podkreślającym styl domu i ogrodu. Radzimy, jak kupić dobrą kostkę i ułożyć z niej trwałe i eleganckie ścieżki w ogrodzie.

Autor: Semmelrock Stein+Design

Wykończenie nawierzchni przy domu (np. ścieżki, podjazd, taras, miejsca wypoczynku) ma duży wpływ na wygląd otoczenia. Dlatego powinien to być wybór przemyślany – dopasowany do naszych upodobań oraz do architektury budynku.

Decydując się na wykończenie ścieżek w ogrodzie kostką brukową warto pozostać konsekwentnym. Dobrze bowiem, gdy pozostałe nawierzchnie są utrzymane w tej samej albo przynajmniej bardzo zbliżonej tonacji stylistycznej i kolorystycznej.
Dzięki temu powierzchnie utwardzone, zazwyczaj stanowiące sporą część otoczenia, staną się zgrabnym towarzystwem dla domu oraz tłem dla ogrodu.

ZDANIEM EKSPERTA

Na co zwrócić szczególną uwagę planując ścieżki w ogrodzie?

Radzi Paulina Czuba – specjalista ds. projektowych Semmelrock Stein+Design – architekt krajobrazu

Ścieżki w ogrodzie powinny spełniać dwa podstawowe zadania, prowadzić nas do zaplanowanych miejsc w zieleńcu oraz stanowić jego ozdobę, nie przytłaczając istniejącej roślinności. Kształt i sposób prowadzenia ciągu komunikacyjnego, całkowicie zależy od planowanej funkcjonalności i indywidualnych upodobań.

Doskonałe do budowy ciągów pieszych są kostki brukowe, które nie tylko są dostępne w wielu formatach i kolorach, ale też świetnie imitują drewno czy kamień naturalny. Niewątpliwą zaletą betonowych kostek brukowych jest ich wytrzymałość oraz odporność na mróz i sól. Warte podkreślenia jest także poddawanie produktów procesowi hydrofobizacji, który redukuje naturalną tendencję do wchłaniania wilgoci pochodzącej z opadów atmosferycznych i z gruntu. Ponadto, w porównaniu z kamieniem naturalnym, nawierzchnia z kostek brukowych ma jednolitą wysokość i fakturę – co oznacza, że jest wygodniejsza do spacerowania.

Kostki brukowe o małych nieregularnych formatach można wykorzystywać do budowy wyszukanych, krętych nawierzchni. Duże elementy natomiast tworzą stonowane i masywne wrażenie, wówczas układy linii prowadzą wzrok w określonym kierunku.

Szerokość ścieżki, również zależy od planowanej funkcjonalności, dla jednego użytkownika wystarczy aby miała ok. 60 – 70 cm, dla dwóch osób wygodna jest ścieżka ok. 120 – 150 cm.

Przy projektowaniu komunikacji w ogrodzie należy pamiętać, że ma być ona funkcjonalna  i estetyczna bez względu na porę roku.

Przed zakupem kostki brukowej na ścieżki i podjazdy w ogrodzie

Zanim wybierzemy materiał na nawierzchnię, powinniśmy, choćby szkicowo, zaplanować jej wygląd. Warto wtedy zadać sobie następujące pytania:

  • które fragmenty otoczenia domu będą wymagały wygodnej, utwardzonej nawierzchni? Aby ułatwić sobie zadanie, warto rozrysować najczęściej pokonywane trasy – od bramy do garażu i miejsc postojowych, ścieżki od drzwi wejściowych do: furtki, garażu, tarasu, wiaty, miejsca na pojemniki z odpadami;
  • w jaki sposób zamierzamy korzystać z poszczególnych fragmentów nawierzchni – jaka jej część i w którym miejscu będzie służyła do chodzenia, jaka będzie podjazdem dla samochodów, a jaka na przykład dodatkowym miejscem do parkowania lub tylko podłogą dla kontenerów z odpadkami? Od tego bowiem zależy wybór materiału oraz sposób wykonania podbudowy pod nawierzchnią;
  • jaki styl nawierzchni jest bliższy naszemu sercu – nowoczesny czy klasyczny? Czy wolimy barwę neutralną, mało rzucającą się w oczy, czy wręcz przeciwnie – to nawierzchnia ma grać główną rolę w kompozycji ogrodu;
  • czy zamierzamy urozmaicić nawierzchnię i ułożyć jej elementy według wzoru? A może inaczej – łącząc ze sobą kostki o różnym zabarwieniu, kształcie lub nawet zestawiając różne materiały, takie jak: bruk betonowy, płyty, drewniane deski, kamień lub żwir?

Przeczytaj dodatkowo:
Wygodny podjazd do garażu. Sprawdź, z czego...

Nowa nawierzchnia wokół domu usprawni komunikację. To inwestycja na wiele lat, warto więc zadać sobie nieco...

Ogrodzenia drewniane domu – jak wybierać i gdzie...

Ogrodzenie drewniane to coś więcej niż kilka desek opartych na siatce. To wizytówka nas i naszego domu. Płot...

Murki ogrodowe. Zobacz, jak ukształtować i...

Murki ogrodowe stabilizują skarpy i zabepieczają ziemię przed osunięciem. Obsadzone zielenią i kwiatami mogą...

Realizacje obiektów z wykorzystaniem produktów do...

Wykorzystanie drewna w architekturze jest obecnie coraz częściej stosowane. Dlatego też na rynku pojawiają...

Ogrodzenia kute dzisiaj, czyli GALERIA ZDJĘĆ...

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją. Często też stanowiły powód zazdrości – z racji...

Brama wjazdowa i furtka - wygodny wjazd na działkę

By moment wjazdu na działkę nie przysparzał problemów, bramę wjazdową i furtkę warto tak zaplanować, żeby...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.