Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Ścieżka w ogrodzie. Poradnik, jak wybrać kostkę brukową na ścieżki w ogrodzie

Ścieżka w ogrodzie. Poradnik, jak wybrać kostkę brukową na ścieżki w ogrodzie

Kostki betonowe należą do najpopularniejszych materiałów służących do wykańczania ścieżek i podjazdów wokół domu. Ich niewielki rozmiar umożliwia układanie nawet fantazyjnych kształtów. A bogactwo barw i odcieni kostek brukowych sprawia, że mogą się one stać eleganckim akcentem podkreślającym styl domu i ogrodu. Radzimy, jak kupić dobrą kostkę i ułożyć z niej trwałe i eleganckie ścieżki w ogrodzie.

Autor: Semmelrock Stein+Design

Wykończenie nawierzchni przy domu (np. ścieżki, podjazd, taras, miejsca wypoczynku) ma duży wpływ na wygląd otoczenia. Dlatego powinien to być wybór przemyślany – dopasowany do naszych upodobań oraz do architektury budynku.

Decydując się na wykończenie ścieżek w ogrodzie kostką brukową warto pozostać konsekwentnym. Dobrze bowiem, gdy pozostałe nawierzchnie są utrzymane w tej samej albo przynajmniej bardzo zbliżonej tonacji stylistycznej i kolorystycznej.
Dzięki temu powierzchnie utwardzone, zazwyczaj stanowiące sporą część otoczenia, staną się zgrabnym towarzystwem dla domu oraz tłem dla ogrodu.

ZDANIEM EKSPERTA

Na co zwrócić szczególną uwagę planując ścieżki w ogrodzie?

Radzi Paulina Czuba – specjalista ds. projektowych Semmelrock Stein+Design – architekt krajobrazu

Ścieżki w ogrodzie powinny spełniać dwa podstawowe zadania, prowadzić nas do zaplanowanych miejsc w zieleńcu oraz stanowić jego ozdobę, nie przytłaczając istniejącej roślinności. Kształt i sposób prowadzenia ciągu komunikacyjnego, całkowicie zależy od planowanej funkcjonalności i indywidualnych upodobań.

Doskonałe do budowy ciągów pieszych są kostki brukowe, które nie tylko są dostępne w wielu formatach i kolorach, ale też świetnie imitują drewno czy kamień naturalny. Niewątpliwą zaletą betonowych kostek brukowych jest ich wytrzymałość oraz odporność na mróz i sól. Warte podkreślenia jest także poddawanie produktów procesowi hydrofobizacji, który redukuje naturalną tendencję do wchłaniania wilgoci pochodzącej z opadów atmosferycznych i z gruntu. Ponadto, w porównaniu z kamieniem naturalnym, nawierzchnia z kostek brukowych ma jednolitą wysokość i fakturę – co oznacza, że jest wygodniejsza do spacerowania.

Kostki brukowe o małych nieregularnych formatach można wykorzystywać do budowy wyszukanych, krętych nawierzchni. Duże elementy natomiast tworzą stonowane i masywne wrażenie, wówczas układy linii prowadzą wzrok w określonym kierunku.

Szerokość ścieżki, również zależy od planowanej funkcjonalności, dla jednego użytkownika wystarczy aby miała ok. 60 – 70 cm, dla dwóch osób wygodna jest ścieżka ok. 120 – 150 cm.

Przy projektowaniu komunikacji w ogrodzie należy pamiętać, że ma być ona funkcjonalna  i estetyczna bez względu na porę roku.

Przed zakupem kostki brukowej na ścieżki i podjazdy w ogrodzie

Zanim wybierzemy materiał na nawierzchnię, powinniśmy, choćby szkicowo, zaplanować jej wygląd. Warto wtedy zadać sobie następujące pytania:

  • które fragmenty otoczenia domu będą wymagały wygodnej, utwardzonej nawierzchni? Aby ułatwić sobie zadanie, warto rozrysować najczęściej pokonywane trasy – od bramy do garażu i miejsc postojowych, ścieżki od drzwi wejściowych do: furtki, garażu, tarasu, wiaty, miejsca na pojemniki z odpadami;
  • w jaki sposób zamierzamy korzystać z poszczególnych fragmentów nawierzchni – jaka jej część i w którym miejscu będzie służyła do chodzenia, jaka będzie podjazdem dla samochodów, a jaka na przykład dodatkowym miejscem do parkowania lub tylko podłogą dla kontenerów z odpadkami? Od tego bowiem zależy wybór materiału oraz sposób wykonania podbudowy pod nawierzchnią;
  • jaki styl nawierzchni jest bliższy naszemu sercu – nowoczesny czy klasyczny? Czy wolimy barwę neutralną, mało rzucającą się w oczy, czy wręcz przeciwnie – to nawierzchnia ma grać główną rolę w kompozycji ogrodu;
  • czy zamierzamy urozmaicić nawierzchnię i ułożyć jej elementy według wzoru? A może inaczej – łącząc ze sobą kostki o różnym zabarwieniu, kształcie lub nawet zestawiając różne materiały, takie jak: bruk betonowy, płyty, drewniane deski, kamień lub żwir?

Żywopłot. Rośliny na kłujące żywopłoty

Żywopłot z ciernistych i kolczastych roślin tworzy fantastyczną oprawę ogrodu. Chroni działkę przed...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak zbudować ogrodzenie murowane? Słupki z...

Zobacz, jak buduje się ogrodzenia murowane z przęsłami stalowymi. Poznaj zasady wykonywania...

Jakie ogrodzenie domu - ażurowe czy pełne?...

Jak dopasować ogrodzenie domu do architektury budynku, jego otoczenia i własnych potrzeb? O tym, jak mają...

Jak prawidłowo układać bruk klinkierowy?...

Klinkierowa cegła brukowa to dobre rozwiązanie materiałowe na nawierzchnie wokół domu, takie jak...

Pomysł na aranżację otoczenia domu: co to jest...

Nie ulega wątpliwości, że budowa domu to kosztowne przedsięwzięcie. Koszty znacznie podwyższa tak zwana...

Jak założyć wymarzony ogród? Zaprojektuj...

Jeżeli planując swój ogród nie zatrudniasz architekta krajobrazu musisz poznać kilka zasad zagospodarowywania...

Układanie krawężnika. Jak wybrać odpowiednie...

Jednym z etapów układania kostki brukowej jest zaprojektowanie biegu ścieżki i ułożenie krawężnika-...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.