| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Ogrodzenia posesji - rodzaje. Ogrodzenia drewniane, metalowe, betonowe i kamienne

Ogrodzenia posesji - rodzaje. Ogrodzenia drewniane, metalowe, betonowe i kamienne

Ogrodzenie posesji może być różne. Poznaj różne rodzaje ogrodzenia: ogrodzenia drewniane, metalowe, betonowe i kamienne, a także ogrodzenia z ceramiki.

Autor: Andrzej Szandomirski

Już od wieków ludzie ogradzali swoje domy, zamki i pałace, a nawet państwa – na co dowodem jest chiński mur. W ten sposób bronili swojej własności oraz wytyczali granice prywatności. Dziś dodatkowo oczekujemy od ogrodzenia, by nie tylko chroniło, ale także zdobiło otoczenie domu.
Ogrodzenie ma wiele zadań do spełnienia: oddziela od hałasu, kurzu i spalin, utrudnia intruzom wstęp na posesję. Powinno też współgrać z architekturą domu i podkreślać jej urodę. Płot musi więc być nie byle jaki – mocny, trwały, szczelny i ładny.
Kiedyś wykonywano ogrodzenia z najłatwiej dostępnych materiałów. Tam, gdzie w obfitości występowało drewno – płoty budowano właśnie z niego. Gdy w okolicy nie brakowało kamienia – z niego wznoszono również ogrodzenia. Dziś każdy materiał, z którego można wykonać płot jest dostępny – wybór zależy więc tylko od jego zalet i ceny.

Ogrodzenia drewniane i kamienne

Na początku były drewno i kamień. Do dziś są popularne i chętnie używane. Drewniane ogrodzenia buduje się, wykorzystując sztachety, żerdzie i bale. Gdy decydujemy się na ogrodzenie wyłącznie drewniane, wtedy wszystkie jego detale trzeba starannie przygotować - zabezpieczyć przed wilgocią, grzybami i pleśnią. Można je pokryć pokostem lub impregnatami do drewna, a także pomalować farbą. Ogrodzenie drewniane może mieć wiele form – od płotu ze zwykłych sztachet, przez płot z desek lub bali drewnianych, aż po mocny płot, w którym przęsła są betonowe, kamienne lub z cegły, natomiast ich wypełnienie stanowią deski.
Kamień jest dużo trwalszy od drewna, ale, niestety, droższy. Do budowy ogrodzeń kamiennych używany jest zarówno kamień łupany, jak i cięty, a także kamień polny i rzeczne otoczaki. Kamienne mury różnią się materiałem skalnym, sposobami jego obróbki i ułożenia. Z kamieni buduje się także słupki i cokoły ogrodzeń z wypełnieniami z innych materiałów, np. drewna lub metalu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Ogrodzenia metalowe

Trzecim materiałem chętnie wykorzystywanym do budowy ogrodzeń jest metal. Najefektowniejsze, ale i najdroższe są ogrodzenia metalowe kute. Zalicza się je do wyrobów kowalstwa artystycznego. Można zamówić płot według gotowego wzoru lub na indywidualne zamówienie. Ważny jest sposób łączenia poszczególnych elementów metalowego ogrodzenia. W prostych, łatwych do oszlifowania konstrukcjach stosuje się spawanie, a przy tradycyjnych formach – wyłącznie nitowanie na gorąco zapewniające wytrzymałość.

Nieco tańszą formą ogrodzenia z metalu są płoty żeliwne – odlewane w formach. Mają powierzchnię pokrytą farbą lub innym metalem, co zapobiega ich korozji. Metalowe ogrodzenia produkują również zakłady ślusarskie. Wykorzystują do tego gotowe elementy stalowe, z których, spawając, wykonują przęsła lub bramy i furtki.
Najpopularniejszym i najtańszym ogrodzeniem metalowym jest siatka. Nie jest może zbyt efektowna, ale wszędzie dostępna i łatwa w montażu. Mocuje się ją do słupków osadzonych w betonowych fundamentach. Najczęściej siatkę produkuje się z drutu stalowego ocynkowanego, malowanego proszkowo lub powlekanego poliestrem albo PCW.
Oprócz tradycyjnych siatek plecionych coraz popularniejsze są panele ze zgrzewanego drutu, w których oczka mają regularny, czworokątny kształt. Panele są sztywne, co ułatwia montaż, oraz odporniejsze na odkształcenia i zniszczenie niż pleciona siatka.

Ogrodzenia z ceramiki

Trochę niedocenianym materiałem, z którego można budować płoty jest cegła ceramiczna. Być może dlatego, że lity mur z cegły pasuje wyłącznie do dużych działek. Do budowy ogrodzenia nadają się cegły klinkierowe, cegły licówki, a także cegły rozbiórkowe. Po wybudowaniu ogrodzenia warto pokryć jego powierzchnię preparatem hydrofobowym zapobiegającym nasiąkaniu cegieł wodą.

Ogrodzenia betonowe

Ostatnio popularne są ogrodzenia wykonywane z prefabrykowanych betonowych segmentów. Mogą być lite lub ażurowe. Można z nich szybko i łatwo budować ogrodzenia, ale nie są one zbyt estetyczne. Betonowe płoty mają jednak niezaprzeczalną zaletę – są bardzo trwałe, mrozoodporne, dobrze znoszą zmienne warunki atmosferyczne.

Żywopłot - zielone ogrodzenie

Każdemu ogrodzeniu urody dodają posadzone obok rośliny. Chronią również od zanieczyszczeń, lepiej izolują działkę, zacieniają, tłumią hałas. Wybór roślin zależy od rodzaju gleby, nasłonecznienia, wielkości działki, tego, czy pragniemy, aby rośliny szybko rosły, czy możemy na żywopłot poczekać kilka lat. Rośliny powinny być też niepodatne na choroby, dekoracyjne przez cały sezon, dobrze znoszące cięcie, a także niezbyt wymagające – bo gleba na działkach budowlanych bywa nieurodzajna. Płoty z siatki na małej działce można obsadzić pnączami, które nie potrzebują tak wiele miejsca jak krzewy czy drzewa. Nadają się do tego bluszcze, wiciokrzewy, powojniki, rdesty, winobluszcze, winorośle, glicynie, miliny i pnące róże.
Niezawodnymi krzewami na żywopłoty są rośliny liściaste, np: berberysy, karagana syberyjska (dająca się formować), ognik szkarłatny (zimozielony, o dekoracyjnych owocach), pigwowiec pośredni (efektownie kwitnie), róża dzika, irga (z ładnymi owocami), ligustr, pięciornik krzewiasty (kolorowo kwitnący), tawuły (o dekoracyjnych kwiatach). Warto też nie zapominać o jaśminowcu, bzie i forsycji, może staromodnych, ale pięknie kwitnących. Świetnie sprawdzają się również krzewy iglaste: jałowce, kosodrzewina, sosna czarna, świerk kłujący, żywotnik, cis pospolity, choina i modrzew. Na żywopłot nadają się także buk zwyczajny, grab pospolity, klony – polny, ginnala i tatarski oraz odmiany głogu. O żywopłoty, jak o wszystkie rośliny, trzeba dbać. Wymagają podlewania, nawożenia, odchwaszczania, no i cięcia, do którego potrzebne będą specjalistyczne narzędzia.

Polecamy film: Ogrodzenia metalowe. Konserwacja, odrdzewianie i malowanie. Więcej filmów na Murator.tv

System ogrzewania i osuszania nawierzchni - podgrzewana kostka brukowa

System ogrzewania i osuszania nawierzchni do doskonały sposób pozbycia się śniegu i lodu z...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę. Pod...

Urządzając teren wokół domu, należy starannie przemyśleć dobór nawierzchni. Warto wybrać taką,...

Oświetlenie ogrodowe - pomysły na oświetlenie...

Oświetlenie ogrodowe ułatwi poruszanie się po działce wieczorem. Światło powinno być skierowane na...

Jak zbudować ogrodzenie murowane? Słupki z...

Zobacz, jak wygląda budowa ogrodzenia murowanego z przęsłami stalowymi. Poznaj zasady wykonywania...

Ogrodzenia gabionowe – eleganckie dopełnienie...

Ogrodzenia gabionowe mają coraz więcej zwolenników. Są efektowne, izolują od hałasu, zanieczyszczeń i...

Efektowna mozaika kamienna w ogrodzie. Układanie...

Mozaika kamienna podkreśla rangę miejsca, urozmaica przestrzeń, przełamuje monotonię podjazdu do domu....