| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Remont ogrodzenia. Jak naprawić słupki, podmurówkę i przęsła?

Remont ogrodzenia. Jak naprawić słupki, podmurówkę i przęsła?

Najważniejsze, aby w porę naprawić niszczejącą konstrukcję ogrodzenia: słupki i podmurówkę. Czasem najlepszy efekt da dopiero wymiana przęseł metalowych lub drewnianych na nowe.

Autor: XCEL OGRODZENIA

Klinkierowa okładzina słupków i panele aluminiowe niemal nie wymagają konserwacji

Gdy podmurówka zaczyna się kruszyć, elementy drewniane nie wyglądają tak świeżo jak w pierwszych latach, a na metalowej siatce i słupkach pojawiają się ślady rdzy, czeka cię remont ogrodzenia. Każdy materiał wymaga innego potraktowania, więc zakres prac będzie zależał od tego, z czego jest wykonane ogrodzenie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Naprawa podmurówki z betonu

Beton, pod wpływem wilgoci, mrozu i gwałtownych skoków temperatury może się kruszyć oraz pękać. Kontakt z solą drogową przyspiesza ten proces. Beton często ulega także uszkodzeniom mechanicznym. Z naprawą rys, spękań i ukruszeń z powodzeniem poradzisz sobie sam. Będziesz potrzebował szpachelki, szczotki drucianej, szczotki o miękkim włosiu, pędzla i pacy. Zacznij od usunięcia luźnych fragmentów starego betonu, większych zanieczyszczeń i plam tłuszczu. Robi się to drucianą szczotką i szpachelką. Drobnych zanieczyszczeń pozbędzisz się szczotką o miękkim włosiu. Naprawiane podłoże nawilż wodą - najpierw 24 godziny przed planowanymi pracami, a później tuż przed ich rozpoczęciem. Na tak przygotowane miejsca nałóż warstwę podkładu (zwanego też masą sczepną). Taką masę najlepiej nanosić pędzlem. Warstwa powinna mieć grubość 2-3 mm. Na wilgotną masę (ważne, by nie dopuścić do jej całkowitego związania) nałóż zaprawę wyrównującą. Powinna mieć grubość do 5 cm. Zaczekaj, aż wyschnie. Jeżeli uszkodzenia nie są duże, lecz jest ich wiele, warto użyć uniwersalnej zaprawy wyrównującej o wysokiej przyczepności. Nakłada się ją cienką warstwą. Przydatne mogą też być zaprawy szybkowiążące (około 30 minut) zbrojone włóknem syntetycznym oraz takie, które sprawdzają się na powierzchniach narażonych na stały kontakt wodą.

Autor: Paweł Detko

Narożnik podmurówki został ukruszony na skutek silnego uderzenia. Beton jest zdrowy, ale wymaga uzupełnienia. W tym celu ubytek należy oczyścić z luźnych elementów, ziemi, pyłów i innych zanieczyszczeń. Następnie powierzchnie ubytku trzeba zwilżyć, pokryć masą sczepną i wypełnić go gruboziarnistą zaprawą do naprawiania betonu

Naprawa elementów żelbetowych

Zdarza się, że zostają one uszkodzone w taki sposób, iż elementy stalowe są miejscami odsłonięte. Warto wtedy sięgnąć po jeden z dostępnych na rynku systemów naprawczych. Taki system składa się z trzech grup zapraw: kontaktowej (niepowodującej korozji zbrojenia, a zapewniającej nakładanej warstwie przyczepność do betonu i stali), naprawczej (służącej do uzupełniania ubytków i wyrównywania powierzchni; jest ona elastyczna i wytrzymała na ściskanie – można dobrać odpowiednią do głębokości ubytku) oraz szpachlowej (do wykańczania powierzchni w celu uzyskania gładkiego lica). Powierzchnię można pokryć elastyczną mineralną powłoką uszczelniającą lub ochronno-dekoracyjną farbą lateksowo-akrylową oraz preparatem hydrofobizującym.

Słupki z betonu zbrojonego

Słupki, na których mocuje się siatkę ogrodzeniową lub przęsła z elementów metalowych albo drewnianych, to niezbędna część ogrodzenia. Jeżeli są zniszczone i wymagają naprawy, podczas ich konserwacji trzeba postępować zgodnie z zasadami dotyczącymi materiału, z jakiego je wykonano. Słupki betonowe naprawia się tak jak podmurówkę. Zazwyczaj prace dotyczą równocześnie obu tych części ogrodzenia.

Słupki metalowe

Współcześnie najczęściej są wykonywane są z rur stalowych średnicy 42 lub 60 mm albo z kształtek o przekroju prostokąta. W celu zabezpieczenia przed korozją są cynkowane ogniowo i lakierowane proszkowo lub powlekane PCW. Te słupki, które pochodzą sprzed kilkudziesięciu lat, z czasów, kiedy trudno było o jakiekolwiek materiały budowlane, są na ogół zabezpieczone warstwą farby do metalu. W miejscach połączeń i spawań oraz uszkodzenia powłoki ochronnej często pojawia się rdza. Wtedy metalową powierzchnię należy dokładnie oczyścić szczotką drucianą (zwykłą lub montowaną do wiertarki), pokryć preparatem antykorozyjnym i pomalować farbą do metalu. Można też użyć farby o podwójnym działaniu (antykorozyjnym i dekoracyjnym). Można je stosować zarówno na powierzchniach czystych, jak i tych pokrytych rdzą.

Autor: Jacek Skórkowski

Ceglany mur został uniesiony w górę przez korzenie starego drzewa, a napierający pień przyspieszył proces destrukcji i teraz ogrodzenie wygląda jak rozprute. Na wycięcie drzewa – sądząc po jego okazałości – zgody nie będzie. Najlepiej zatem rozebrać mur na odcinku 1,5-2 m (tam, gdzie jest naruszony) i wstawić w to miejsce balustradę z odpowiednio giętych prętów stalowych, które nie tylko nie uszkodzą pnia oraz korzeni, ale także będą je osłaniały przed urazami

Remont przęseł metalowych

Przęsła, które montuje się między słupami ogrodzenia, mogą być wykonane z elementów metalowych stalowych, aluminiowych lub żeliwnych. Konserwuje się je tak jak metalowe słupki – w razie pojawienia się ubytków w powłoce lub wystąpienia ognisk rdzy oczyść powierzchnię szczotką drucianą, a następnie pokryj preparatem antykorozyjnym oraz farbą dekoracyjną.

Autor: Paweł Detko

Drewniane przęsła niewysokiego ogrodzenia wymagają regularnego czyszczenia i cyklicznego malowania farbą dekoracyjna lub dekoracyjnym impregnatem do drewna

Remont przęseł drewnianych lub metalowo-drewnianych

Części drewniane, czyli deski i listwy stanowiące wypełnienie przęseł ogrodzenia, są zazwyczaj impregnowane ciśnieniowo przez producentów, a następnie malowane dekoracyjną farbą do drewna. Co jakiś czas wymagają ponownego pokrycia impregnatem, a jeśli były malowane farbą – oczyszczenia i po zaimpregnowaniu pokrycia nową farbą przeznaczoną do drewna użytkowanego na zewnątrz. Ułatwieniem podczas konserwacji drewnianych przęseł ogrodzenia jest możliwość wymiany poważnie uszkodzonych elementów. Można je zdjąć (usunąć wkręty) i zastąpić nowymi.

Konserwacja siatki ogrodzeniowej

Siatka ogrodzeniowa może zostać rozpięta między słupkami albo zamontowana w metalowych ramach przęseł. Zabezpiecza się ją przed korozją przez cynkowanie ogniowe. Oprócz tego może być malowana proszkowo lub powlekana PCW. W razie miejscowego uszkodzenia siatki można ją naprawić, usuwając uszkodzony fragment i wplatając w to miejsce nowy odcinek takiej samej siatki. Jeśli powłoka ochronna (farba, PCW) zostanie uszkodzona, warto pokryć to miejsce preparatem antykorozyjnym i farbą do metalu w odpowiednim kolorze.

Lakierobejca do malowania mebli ogrodowych. Jak wybrać preparat o odpowiednich parametrach?

Drewniane meble ogrodowe trzeba od czasu do czasu pomalować. Można do tego użyć lakierobejcy,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czyszczenie kostki brukowej: plamy z oleju,...

Początek wiosny to czas na mycie i czyszczenie kostki brukowej, która łatwo chłonie wodę i się brudzi....

Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe....

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń...

Ogrodzenia kute: galeria zdjęć pięknych ogrodzeń...

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją. Często też stanowiły powód zazdrości – z...

Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę. Pod...

Urządzając teren wokół domu, należy starannie przemyśleć dobór nawierzchni. Warto wybrać taką,...

Formalności prawne przy budowie ogrodzenia. Czy...

Obecnie formalności związane z budową ogrodzenia zależą jedynie od jego wysokości. Jeżeli ogrodzenie nie...