Ogrodzenie z cegły lub z bloczków silikatowych. Zobacz, gdzie jeszcze mają zastosowanie silikaty

2012-10-08 12:24
Architektura ogrodowa
Autor: Andrzej Szandomirski Architektura ogrodowa może, ale nie musi być tynkowana. Gładka, równa, a często ozdobna powierzchnia bloczków silikatowych czy cegieł wręcz zachęca, aby mur tylko zaimpregnować i pozostawić go w stanie surowym

Architekturę ogrodową, ogrodzenie z cegły lub z bloczków silikatowych można wykończyć tak, aby pasowały do budynku mieszkalnego, ale można zostawić też w stanie surowym. Elementy otoczenia murowane z silikatów są wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych. Kilka ważnych zasad dotyczących budowy ogrodzenia i małych budynków z silikatów.

Architektura ogrodowa i nie tylko. Budujemy z silikatów

Garaże, altanki czy szopy na narzędzia warto murować z silikatów nawet wtedy, gdy dom postawiono z innych materiałów. Nie chłoną wody, nie porastają mchem i nie zmieniają wyglądu przez lata. Nie trzeba się obawiać ich uszkodzenia, zarysowania czy odłupania przy przestawianiu sprzętów ogrodowych, kosza na śmieci, uderzeniu taczką lub grabiami czy podczas gry w piłkę. Można spokojnie wieszać na nich narzędzia ogrodowe, półki, szafki i rowery. W garażu mocne ościeża są równą i stabilną podstawą dla długiej belki nadprożowej. Ułatwiają też mocne przykręcenie łączników i właściwy montaż prowadnic bramy. To wszystko czyni z nich świetny budulec gospodarczy.

Uwaga! Nie wszystkie garaże i wiaty buduje się w systemie ścian jednowarstwowych – ogrzewane pomieszczenia przeznaczone na warsztat, pokój do majsterkowania czy pracownię malarską trzeba docieplić, a ściany z zewnątrz wykończyć tynkiem lub wybraną okładziną.

Na garaże najczęściej wybiera się bloczki silikatowe grubości 18 lub 24 cm, takie jak na dom. Na altanki czy ściany śmietnika wystarczają bloczki 12- lub 15-centymetrowe, a nieduże murki i klomby najlepiej murować ze zwykłych cegieł.

Budowa ogrodzenia: ogrodzenie z cegły i z pustaków wentylacyjnych

Ogrodzenia murowane składają się ze słupków i podmurówki pod przęsłami. Najczęściej wykonuje się ogrodzenie z cegieł silikatowych. Są mocne, twarde, odporne na uderzenia, wodę, mróz, nie odbarwiają się pod wpływem słońca i nie porastają mchem. Można wybrać elementy gładkie albo ozdobne – kolorowe i z łupaną powierzchnią. Szeroki asortyment cegieł silikatowych pozwala optymalnie dopasować je do otoczenia i charakteru budynku.

Do wymurowania słupków oprócz cegieł można używać pustaków wentylacyjnych. W wewnętrznym kanale umieszcza się wówczas beton i zbrojenie, tworząc stabilny rdzeń, do którego mocuje się uchwyty przęseł lub bramy wjazdowej.

Fundament pod ogrodzenia murowane ma zazwyczaj budowę schodkową. Pod słupkami sięga 80-140 cm poniżej poziomu gruntu, czyli tyle, ile wynosi strefa przemarzania. Pod przęsłami wystarcza 50 cm. Fundament powinien być z każdej strony o 5 cm szerszy niż mur, należy też oddzielić go od cegieł silikatowych warstwą papy. Zapobiega ona podsiąkaniu wilgoci w głąb muru. Ponieważ słupki i podmurówka inaczej pracują, trzeba pozostawić między nimi szczeliny dylatacyjne, prowadząc je również w fundamentach. Z zewnątrz dylatacje osłania się elastycznym profilem albo sznurem dylatacyjnym.

Warto wiedzieć

Wyroby elewacyjne to materiał bardzo często wykorzystywany w małej architekturze. Wynika to bezpośrednio z ich wieloletniej, niezmiennej estetyki. Dzięki niej inwestorzy przez wiele lat mogą się cieszyć z estetycznych ogrodzeń, altan, fontann, czy przydomowych warsztatów. Grupa SILIKATY w swojej ofercie posiada wyroby elewacyjne gładkie i łupane w bogatej gamie kolorystycznej: zielony, czerwony, grafitowy oraz żółty.

Ekspert Grupy SILIKATY

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie