Ogrodzenia metalowe i ich rodzaje. GALERIA ZDJĘĆ przęseł z metalu

2021-02-04 8:52

Metalowe przęsła między murowanymi słupkami to dzisiaj jeden z najczęściej spotykanych typów ogrodzenia domu. Przyczyną popularności ogrodzeń metalowych jest ich dostępność, różnorodne wzory odpowiadające na zapotrzebowanie inwestorów oraz przystępna cena. Obejrzyj galerię zdjęć metalowych ogrodzeń.

Ogrodzenia metalowe
Autor: Andrzej Szandomirski W tym ogrodzeniu stalowe płaskowniki są przyspawane do słupków pod kątem, dzięki temu powstaje złudzenie, że między murowanymi słupkami zmontowano żaluzje. Zaletą takiego sposobu mocowania płaskowników jest także to, że od strony ogrodu nie gości stale cień, bo przesmykujące się promienie słońca „wędrują” między lamelkami. Poza tym bronią one dostępu na posesję, bo niewielka odległość jednej od drugiej oraz wyprofilowanie w stronę ogrodu uniemożliwia oparcie o nie stopy.

Dawniej, chcąc mieć ładne ogrodzenie metalowe, trzeba było zamawiać je w zakładzie kowalskim. Dzisiaj oferta rynkowa jest znacznie bogatsza. Nie znaczy to jednak, że bardziej urozmaicona.

Producenci proponują bowiem kilka-, kilkanaście własnych wzorów przęseł, które można kupić nawet w supermarketach budowlanych. Jeśli więc zależy nam na indywidualnym charakterze ogrodzenia i niepowtarzalnym wzornictwie pozostaje zaprojektować własny wzór i poszukać pracowni ślusarskiej, która je zrobi lub zamówić w pracowni kowalskiej (pierwsza wersja jest tańsza, bo materiał może być tańszy i łatwiejszy w obróbce). Masowo produkowane przęsła można już kupić za niewiele ponad 100 zł za sztukę.

Ogrodzenia metalowe z profili zamkniętych

Skutecznie wypierają ogrodzenia kute, bo stały się bardziej dostępne, między innymi za sprawą wagi. Są zdecydowanie lżejsze od ogrodzeń kutych, więc łatwiejsze do wykonania i do transportu. Z takich profili mogą powstawać ciekawe ogrodzenia metalowe – wszystko zależy od umiejętności producenta oraz potrzeb klientów. Często łączy się profile zamknięte z elementami dekoracyjnymi wykonanymi z pełnej stali. Dzięki temu nie ustępują estetyką ogrodzeniom kutym.

Ogrodzenia metalowe z kątowników

To kątownikom stalowym, a właściwie firmom ślusarskim, które zaczęły je produkować ze stali czarnej, zawdzięczamy boom na ogrodzenia metalowe. Elementy wykonane z kątowników są lekkie (tańszy i prostszy transport elementów kupionych na przykład w supermarketach budowlanych), a zrobione z nich ogrodzenia mogą być bardzo estetyczne. Jednak konkurencja już depcze im po piętach – na rynek mocno wchodzą producenci paneli ogrodzeniowych.

Panelowe ogrodzenie metalowe

To rozwiązanie nienowe, znamy je choćby z ogrodzeń zakładów przemysłowych i obiektów użyteczności publicznej. Dzisiaj śmiało wkracza na posesje indywidualne i nie przeraża. Daje jasne, konkretne i czytelne podziały, otoczenie sprawia wrażenie przejrzystego. Panele mają różną wielkość (szerokość i wysokość) oraz kolory. Mogą być ocynkowane ogniowo lub ocynkowane i malowane proszkowo na wybrany kolor. Największe ich zalety to: nieduża waga oraz łatwość montażu. Ponadto – w przeciwieństwie do metalowych przęseł – nie wymagają podmurówki, chociaż lepiej wyglądają, gdy jest ona wykonana.

Panelowe ogrodzenia metalowe dobrze się również prezentują, jeśli pod nimi zostanie zrobiona kilkudziesięciocentymetrowej szerokości nawierzchnia obwiedziona obrzeżem.

Ogrodzenia metalowe pod wpływem warunków atmosferycznych ulegają korozji i wymagają renowacji;w tym odrdzewiania i malowania farbami do metalu antykorozyjnymi. Zobacz jak sprawić by znów nabrały blasku.

Odnawiamy ogrodzenie z metalu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie