| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Ochrona kostki brukowej zimą: jak zadbać o nawierzchnie betonowe w czasie mrozów i opadów śniegu?

Ochrona kostki brukowej zimą: jak zadbać o nawierzchnie betonowe w czasie mrozów i opadów śniegu?

Mrozy i opady śniegu mogą niszczyć kostkę brukową, więc warto wiedzieć, jak ją zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wydaje się, że okres zimowy to czas, w którym prace ogrodowe idą w zapomnienie. Jednak wbrew pozorom, nawet zimą znajdzie się coś do zrobienia wokół domu.

Duże dobowe wahania temperatur, zamarzająca w szczelinach woda oraz gruba, zalegająca warstwa śniegu czy lodu – te niekorzystne czynniki mogą zniszczyć nawierzchnie wokół domu.

Ochrona nawierzchni betonowej przed zimą – zacznij od wyboru materiału

O wszelkie udogodnienia dla domowników warto zadbać już na etapie projektu domu i jego otoczenia. To, jak nawierzchnia wokół domu przetrwa czas zimy, w znacznym stopniu zależy od wykorzystanych materiałów. W związku z tym, układając nawierzchnie, warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału wykorzystanego do tworzenia nawierzchni, gdyż materiały wyższej jakości znacznie lepiej zniosą niekorzystne warunki atmosferyczne.

Najlepiej postawić na nawierzchnie, które charakteryzują się niską nasiąkliwością – poniżej 6%, mrozoodpornością i chropowatością. Te parametry mają znaczenie szczególnie w miejscach takich jak: schody wejściowe, czy często używane alejki. O ochronie nawierzchni wokół domu powinno myśleć się jeszcze przed jej ułożeniem. Wtedy bowiem można zamontować instalację systemów przeciwoblodzeniowych. Tego typu instalacje elektryczne zwiększają bezpieczeństwo domowników, a dzięki pełnej automatyzacji są efektywne i praktycznie samoobsługowe.

Kostka brukowa zimą – jakich narzędzi unikać odśnieżając nawierzchnie betonowe

W okresie zimowym kostka brukowa oraz płyty tarasowe poddawane są prawdziwemu sprawdzianowi wytrzymałości. Poza niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, sam możesz uszkodzić nawierzchnie. Dlatego ważne jest, aby śnieg odgarniać na bieżąco, zanim powstanie zbita powłoka. Regularne odgarnianie śniegu uchroni nawierzchnie przed trwałym uszkodzeniem.

Warto także pamiętać o dobraniu odpowiednich narzędzi do odśnieżania. Lepiej zrezygnować z ciężkich, metalowych łopat i ostro zakończonych narzędzi do skuwania lodu, którymi łatwo naruszyć warstwę wierzchnią, powodując jej osłabienie i zmniejszając wytrzymałość. Sklepy ogrodnicze oferują szeroki wybór szufli i ręcznych pługów, których głowice wykonane są z tworzywa zabezpieczającego przed przywieraniem śniegu i zakończone listwą ze wzmocnionego aluminium. Jeśli posiadasz traktor ogrodowy z funkcją pługu, a wielkość ułożonej nawierzchni zmusza cię do jego wykorzystania, zwracaj uwagę, aby element ten miał gumowe zakończenie, a podczas odśnieżania nie tarł nadmiernie o podłoże.

Nawierzchnie betonowe nie lubią soli – jak poradzić sobie z nadmiarem śniegu bez odśnieżania?

Jednym z chętnie wykorzystywanych sposobów na pozbycie się warstwy lodu z podjazdu czy chodnika jest posypanie ich solą. Jak się okazuje, może być to przyczyna nieestetycznych przebarwień nawierzchni, które w pełni zobaczysz dopiero na wiosnę. Sól niekorzystnie wpływa na glebę oraz rośliny sąsiadujące z podjazdami i alejkami – sól utrudnia roślinom pobieranie wody i hamuje ich wzrost.

Jeśli chcesz czymś pozbyć się zalegającego śniegu, a nie chcesz odśnieżać go ręcznie, to zamiast soli lepiej użyć chlorku magnezu, który nie doprowadzi do powstania plam i wykwitów. Najlepszym wyjściem jest jednak posypanie zaśnieżonych podjazdów i alejek piaskiem. Jest to zupełnie nieszkodliwe dla nawierzchni betonowej i świetnie sprawdzi się także w zabezpieczeniu przed poślizgnięciem.

PAMIĘTAJ

Odśnieżanie chodników przed domem to obowiązek właściciela nieruchomości

Zgodnie z obowiązującym prawem to na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który przylega bezpośrednio do terenu posesji. Odśnieżając zatem podjazd czy strefę wejściową nie zapominajmy i o tej części drogi publicznej. Za nie usunięcie śniegu z chodników grozić może mandat, a dodatkowo ponosisz ryzyko, że w razie wypadku z udziałem pieszego będzie on mógł domagać się odszkodowania.

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w...

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia domu ma kolosalne znaczenie. Wyznacza ono granicę działki,...

Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu? 26 zdjęć...

Płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie wokół domu powinny tworzyć zgraną całość,...

Remont ogrodzenia. Jak naprawić słupki,...

Najważniejsze, aby w porę naprawić niszczejącą konstrukcję ogrodzenia: słupki i podmurówkę. Czasem...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Nawierzchnie ze żwiru lub grysu - sposób na...

Kruszywa takie jak żwir i grys to materiały bardzo przydatne w aranżacji działki. Wyglądają naturalnie,...

Formalności prawne przy budowie ogrodzenia. Czy...

Obecnie formalności związane z budową ogrodzenia zależą jedynie od jego wysokości. Jeżeli ogrodzenie nie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.