| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Nawierzchnia z cegły klinkierowej - sposób na ścieżki ogrodowe w intensywnych kolorach

Nawierzchnia z cegły klinkierowej - sposób na ścieżki ogrodowe w intensywnych kolorach

Cegła klinkierowa to materiał naturalny, trwały, a przy tym bardzo efektowny. Klinkier może się mienić różnymi wyrazistymi barwami, dzięki czemu nawierzchnia w ogrodzie może być naprawdę wyjątkowa, a ogrodowe ścieżki długo zachowają swoją intensywną barwę.

Autor: Wienerberger

Ścieżki i nawierzchnie z klinkieru latami przez lata zachowają żywe kolory

Wygląd klinkieru

Wygląd klinkieru zależy od składu chemicznego gliny, z której powstaje a także od przebiegu procesu technologicznego produkcji, czyli temperatury wypalania oraz ilości dostarczanego tlenu.

Tradycyjne cegły klinkierowe mają naturalne barwy: głównie różne odcienie czerwieni, brązu i zgaszonego pomarańczu. Ich powierzchnia jest chropowata albo gładka i lekko połyskująca.

Krawędzie mogą być fazowane lub bez fazy. W tej grupie są też elementy formowane ręcznie. Ich nierówne krawędzie i chropowata powierzchnia mają niepowtarzalny charakter.

Pamiętaj, że elementy pochodzące z różnych partii często mają nieco inny odcień. Trudno jest uzyskać identyczny kolor między innymi dlatego, że użyta glina może różnić się od poprzedniej składem chemicznym, bo pozyskana jest z innych warstw złoża. Dlatego trzeba dobrze zaplanować i wymierzyć powierzchnię dróg, placyków i tarasów, by od razu kupić potrzebną ilość materiału pochodzącego z jednej partii.

Klinkierowe cegły elewacyjne na ogrodowe ścieżki

Do utwardzania nawierzchni w ogrodzie bywają wykorzystywane cegły elewacyjne, które często nie różnią się nasiąkliwością od brukowych, są jednak mniej wytrzymałe na nacisk. Można nimi utwardzać ścieżki ogrodowe i place, po których nie będą jeździły samochody.

Dla wielu osób ważnym atrybutem klinkieru jest jego solidny wygląd. Wrażenie takie sprawiają zwłaszcza elementy produkowane maszynowo o gładkiej, lśniącej powierzchni i wyrazistej barwie. Nostalgiczny charakter mają cegły brukowe o obijanych krawędziach.

Kolory cegieł klinkierowych

W ofercie firm coraz częściej oprócz naturalnie wybarwionych znajdują się klinkierowe cegły brukowe białokremowe, szare, grafitowe i czarne, czerwononiebieskie i brązowoniebieskie oraz w różnych odcieniach żółci. Bardzo popularne są elementy dwubarwne o cieniowanej powierzchni powstające w technologii napłomieniania.

Zaletą klinkieru, która czasami może okazać się uciążliwa, jest trwałość barw – nie blakną i nie pokrywają się patyną. Nawet po wielu latach pozostają takie same jak w chwili ułożenia. Warto o tym pamiętać podczas projektowania otoczenia domu. Zbyt intensywny odcień nigdy nie nabierze szlachetnego wyrazu, a przecież będzie nam towarzyszył przez lata.

Jeśli zdecydujesz się na taką wyrazistą nawierzchnię o intensywnej barwie, pamiętaj, że narzuca ona styl całemu ogrodowi. Wymaga przemyślanego łączenia z innymi elementami wyposażenia (ogrodowe budowle, meble, parasole) i starannego doboru roślin, zwłaszcza gdy utwardzana powierzchnia jest rozległa. Jeżeli nie zapanujesz nad kolorystyką ogrodowych wnętrz i pozwolisz konkurować rozmaitym elementom, stworzysz przestrzeń, w której trudno będzie wytrzymać.

Czyszczenie ścieżki ogrodowej z klinkieru

Czyszczenie klinkieru nie jest trudne. Ziemię i kurz można usunąć wodą, a w bardziej zabrudzonych miejscach – wodą z mydłem. Jeśli pojawią się glony, co zdarza się w miejscach silnie zacienionych, wystarczy zmyć je wodą z dodatkiem octu.

Białoszare plamy soli rozpuszczonych w wodzie i wykrystalizowanych na powierzchni klinkieru można usunąć, na przykład stosując HG Preparat do czyszczenia klinkieru i elewacji, HG Odplamiacz, Sarsil czyścik, Botact R72 albo Ultrament czyścik do klinkieru.

Można też zawczasu użyć preparatów impregnujących, takich jak HNK 533, Sarsil klinkier, Sopro KLO 709 czy LUXMAL – Impregnat do podłoży mineralnych, które utrudniają wnikanie zanieczyszczeń. Warto je stosować do klinkieru o chropowatej powierzchni, ponieważ łatwiej się ona brudzi. Trzeba jednak pamiętać, że większość preparatów wzmacnia kolor klinkieru

ZDANIEM EKSPERTA

Praktyczne nawierzchnie z klinkieru

Tłumaczy ekspert z firmy Wienerberger

Podest, schody wejściowe, posadzka tarasu, a także podjazd i ogrodowe ścieżki – wykończone klinkierem nawierzchnie nie tylko będą trwałe, ale też doskonale zespolą elementy posesji w jedną całość. Nawet wiele pokoleń będzie świadkiem ich trwałości, ciesząc się ich urodą. Odporna na zginanie i ścieranie nawierzchnia klinkierowa poradzi sobie również z oddziaływaniem naporu kół samochodu, tarcia kół roweru czy wózka dziecięcego. Naturalność bruku sprawia, że doskonale łączy się on z innymi naturalnymi materiałami: kamiennymi płytami, kostką granitową i sjenitową, żwirem, drewnianymi podkładami czy drewnianym brukiem. W kompozycjach bruk klinkierowy wykorzystuje się do budowania obrzeży nawierzchni i rabat, ścieżek, a także jako materiał dekoracyjny, np. do układania centralnie umieszczonych rozet.

Przeczytaj dodatkowo:
Z czego powstają ogrodzenia murowane? Ogrodzenia...

Murowane ogrodzenie składa się przeważnie ze słupków, podmurówki i przęseł. Przęsła stalowe do...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Nawierzchnie ze żwiru lub grysu - sposób na...

Kruszywa takie jak żwir i grys to materiały bardzo przydatne w aranżacji działki. Wyglądają naturalnie,...

Mycie, czyszczenie i konserwacja kostki brukowej,...

Dokładne mycie, skrupulatne czyszczenie, konserwacja i pielęgnacja kostki brukowej to cztery najważniejsze...

Remont ogrodzenia. Jak naprawić słupki,...

Najważniejsze, aby w porę naprawić niszczejącą konstrukcję ogrodzenia: słupki i podmurówkę. Czasem...

Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe....

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.