| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Nawierzchnia z cegły klinkierowej - sposób na ścieżki ogrodowe w intensywnych kolorach

Nawierzchnia z cegły klinkierowej - sposób na ścieżki ogrodowe w intensywnych kolorach

Cegła klinkierowa to materiał naturalny, trwały, a przy tym bardzo efektowny. Klinkier może się mienić różnymi wyrazistymi barwami, dzięki czemu nawierzchnia w ogrodzie może być naprawdę wyjątkowa, a ogrodowe ścieżki długo zachowają swoją intensywną barwę.

Autor: Wienerberger

Ścieżki i nawierzchnie z klinkieru latami przez lata zachowają żywe kolory

Wygląd klinkieru

Wygląd klinkieru zależy od składu chemicznego gliny, z której powstaje a także od przebiegu procesu technologicznego produkcji, czyli temperatury wypalania oraz ilości dostarczanego tlenu.

Tradycyjne cegły klinkierowe mają naturalne barwy: głównie różne odcienie czerwieni, brązu i zgaszonego pomarańczu. Ich powierzchnia jest chropowata albo gładka i lekko połyskująca.

Krawędzie mogą być fazowane lub bez fazy. W tej grupie są też elementy formowane ręcznie. Ich nierówne krawędzie i chropowata powierzchnia mają niepowtarzalny charakter.

Pamiętaj, że elementy pochodzące z różnych partii często mają nieco inny odcień. Trudno jest uzyskać identyczny kolor między innymi dlatego, że użyta glina może różnić się od poprzedniej składem chemicznym, bo pozyskana jest z innych warstw złoża. Dlatego trzeba dobrze zaplanować i wymierzyć powierzchnię dróg, placyków i tarasów, by od razu kupić potrzebną ilość materiału pochodzącego z jednej partii.

Klinkierowe cegły elewacyjne na ogrodowe ścieżki

Do utwardzania nawierzchni w ogrodzie bywają wykorzystywane cegły elewacyjne, które często nie różnią się nasiąkliwością od brukowych, są jednak mniej wytrzymałe na nacisk. Można nimi utwardzać ścieżki ogrodowe i place, po których nie będą jeździły samochody.

Dla wielu osób ważnym atrybutem klinkieru jest jego solidny wygląd. Wrażenie takie sprawiają zwłaszcza elementy produkowane maszynowo o gładkiej, lśniącej powierzchni i wyrazistej barwie. Nostalgiczny charakter mają cegły brukowe o obijanych krawędziach.

Kolory cegieł klinkierowych

W ofercie firm coraz częściej oprócz naturalnie wybarwionych znajdują się klinkierowe cegły brukowe białokremowe, szare, grafitowe i czarne, czerwononiebieskie i brązowoniebieskie oraz w różnych odcieniach żółci. Bardzo popularne są elementy dwubarwne o cieniowanej powierzchni powstające w technologii napłomieniania.

Zaletą klinkieru, która czasami może okazać się uciążliwa, jest trwałość barw – nie blakną i nie pokrywają się patyną. Nawet po wielu latach pozostają takie same jak w chwili ułożenia. Warto o tym pamiętać podczas projektowania otoczenia domu. Zbyt intensywny odcień nigdy nie nabierze szlachetnego wyrazu, a przecież będzie nam towarzyszył przez lata.

Jeśli zdecydujesz się na taką wyrazistą nawierzchnię o intensywnej barwie, pamiętaj, że narzuca ona styl całemu ogrodowi. Wymaga przemyślanego łączenia z innymi elementami wyposażenia (ogrodowe budowle, meble, parasole) i starannego doboru roślin, zwłaszcza gdy utwardzana powierzchnia jest rozległa. Jeżeli nie zapanujesz nad kolorystyką ogrodowych wnętrz i pozwolisz konkurować rozmaitym elementom, stworzysz przestrzeń, w której trudno będzie wytrzymać.

Czyszczenie ścieżki ogrodowej z klinkieru

Czyszczenie klinkieru nie jest trudne. Ziemię i kurz można usunąć wodą, a w bardziej zabrudzonych miejscach – wodą z mydłem. Jeśli pojawią się glony, co zdarza się w miejscach silnie zacienionych, wystarczy zmyć je wodą z dodatkiem octu.

Białoszare plamy soli rozpuszczonych w wodzie i wykrystalizowanych na powierzchni klinkieru można usunąć, na przykład stosując HG Preparat do czyszczenia klinkieru i elewacji, HG Odplamiacz, Sarsil czyścik, Botact R72 albo Ultrament czyścik do klinkieru.

Można też zawczasu użyć preparatów impregnujących, takich jak HNK 533, Sarsil klinkier, Sopro KLO 709 czy LUXMAL – Impregnat do podłoży mineralnych, które utrudniają wnikanie zanieczyszczeń. Warto je stosować do klinkieru o chropowatej powierzchni, ponieważ łatwiej się ona brudzi. Trzeba jednak pamiętać, że większość preparatów wzmacnia kolor klinkieru

ZDANIEM EKSPERTA

Praktyczne nawierzchnie z klinkieru

Tłumaczy ekspert z firmy Wienerberger

Podest, schody wejściowe, posadzka tarasu, a także podjazd i ogrodowe ścieżki – wykończone klinkierem nawierzchnie nie tylko będą trwałe, ale też doskonale zespolą elementy posesji w jedną całość. Nawet wiele pokoleń będzie świadkiem ich trwałości, ciesząc się ich urodą. Odporna na zginanie i ścieranie nawierzchnia klinkierowa poradzi sobie również z oddziaływaniem naporu kół samochodu, tarcia kół roweru czy wózka dziecięcego. Naturalność bruku sprawia, że doskonale łączy się on z innymi naturalnymi materiałami: kamiennymi płytami, kostką granitową i sjenitową, żwirem, drewnianymi podkładami czy drewnianym brukiem. W kompozycjach bruk klinkierowy wykorzystuje się do budowania obrzeży nawierzchni i rabat, ścieżek, a także jako materiał dekoracyjny, np. do układania centralnie umieszczonych rozet.

Jaka brama wjazdowa będzie funkcjonalna i ładna

Jaka brama wjazdowa, by wygodnie wjeżdżało się samochodem? Jaka brama, by zimą śnieg nie blokował...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w...

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia domu ma kolosalne znaczenie. Wyznacza ono granicę działki,...

Ogrodzenia gabionowe – eleganckie dopełnienie...

Ogrodzenia gabionowe mają coraz więcej zwolenników. Są efektowne, izolują od hałasu, zanieczyszczeń i...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe....

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń...

Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu? 26 zdjęć...

Płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie wokół domu powinny tworzyć zgraną całość,...

Czyszczenie nawierzchni ogrodowych. Zamiatarki...

Od wiosny do zimy ścieżki ogrodowe, tarasy i podjazdy uporczywie się brudzą. Gromadzi się na nich piach,...