| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Cegła w ogrodzie. Architektura ogrodowa z klinkieru

Cegła w ogrodzie. Architektura ogrodowa z klinkieru

Cegła w ogrodzie to materiał naturalny, trwały, a przy tym bardzo efektowny. Klinkier może się mienić różnymi wyrazistymi barwami, dzięki czemu nawierzchnia w ogrodzie może być naprawdę wyjątkowa, a ogrodowe ścieżki długo zachowają swoją intensywną barwę. Dowiedz się, jak przeprowadzić urządzanie ogrodu z cegłą klinkierową w roli głównej.

Wygląd klinkieru

Wygląd klinkieru zależy od składu chemicznego gliny, z której powstaje a także od przebiegu procesu technologicznego produkcji, czyli temperatury wypalania oraz ilości dostarczanego tlenu.

Tradycyjne cegły klinkierowe mają naturalne barwy: głównie różne odcienie czerwieni, brązu i zgaszonego pomarańczu. Ich powierzchnia jest chropowata albo gładka i lekko połyskująca.

Krawędzie mogą być fazowane lub bez fazy. W tej grupie są też elementy formowane ręcznie. Ich nierówne krawędzie i chropowata powierzchnia mają niepowtarzalny charakter.

Pamiętaj, że elementy pochodzące z różnych partii często mają nieco inny odcień. Trudno jest uzyskać identyczny kolor między innymi, dlatego, że użyta glina może różnić się od poprzedniej składem chemicznym, bo pozyskana jest z innych warstw złoża. Dlatego trzeba dobrze zaplanować i wymierzyć powierzchnię dróg, placyków i tarasów, by od razu kupić potrzebną ilość materiału pochodzącego z jednej partii.

Dla wielu osób ważnym atrybutem klinkieru jest jego solidny wygląd. Wrażenie takie sprawiają zwłaszcza elementy produkowane maszynowo o gładkiej, lśniącej powierzchni i wyrazistej barwie. Nostalgiczny charakter mają cegły brukowe o poobijanych krawędziach.

Nie przegap:

Fot: Röben

Cegła w ogrodzie

  • Ścieżki i podjazdy

Klinkierowa cegła w ogrodzie w postaci ścieżek jest trwała, a nawet długowieczna dzięki dużej odporności na ścieranie. Odpowiednio zaprojektowane ścieżki będą solidną ochroną przed powstawaniem błota i ułatwia utrzymanie obejścia domu w czystości. Spoiny między cegłami można zasypać drobnym piaskiem lub wypełnić fugą.

Aby ciągi komunikacyjne były mocne i trwałe należy użyć odpowiedniego podłoża i rodzaju cegły. Na alejki i podjazdy dla samochodów bezpieczniej będzie użyć cegieł lub kostek brukowych. Im większa grubość kostki tym jest ona bardziej odporna na obciążenia. Aby po podjeździe mogły jeździć samochody ciężarowe, grubość kostki brukowej powinna mieć 8 cm. Dla osobówek wystarczy 6 cm.

Sprawdź też:

Klinkierowej cegle brukowej czy kostce nie straszne są również uszkodzenia mechaniczne i zabrudzenia takie jak: oleje, smary, paliwo, kwasy oraz sól, którą często stosujemy podczas zimowych miesięcy. Nawierzchnię podjazdu trzeba ułożyć tak, aby zapewnić skuteczny odpływ wody. Zewnętrzna warstwa powinna być wyniesiona na kilka centymetrów powyżej linii gruntu.

Fot: Röben

  • Schody

Schody można wybudować z cegieł, bruku lub wyłożyć płytkami klinkierowymi. Jest to konstrukcja trwała i razem z klinkierową elewacją domu, tarasem czy podjazdem tworzą estetyczną całość. Naturalność cegły klinkierowej sprawia, że dobrze komponuje się z drewnem, kamieniem, betonem, granitem oraz żwirem. Aby uchronić schody przed zabrudzeniami i śladami butów, warto jest pokryć klinkier warstwą impregnatu.

  • Murki i ogrodzenie

Ogrodzenie posesji powinno być solidne i stanowiące osłonę dla prywatności. Może być ono w formie tradycyjnego klinkierowego murku i słupków połączonych metalowymi panelami. Cegły klinkierowe doskonale sprawdzą się również pod postacią pełnego ogrodzenia typu mur. Należy pamiętać, że ogrodzenie murowane potrzebuje solidnego, betonowego fundamentu, a słupki zbrojenia i zadaszenia np. w formie kapturów – gotowych elementów dopasowanych do koloru i materiału ogrodzenia.

Z cegły klinkierowej można wykonać również wszelkiego rodzaju murki oporowe i podmurówki, które będą spójne z charakterem i aranżacją domu wraz z posesją.

Fot: Röben

  • Mała architektura z klinkieru

Cegła w ogrodzie to idealny materiał do zadań specjalnych. Wszystkie konstrukcje wykonane z cegły klinkierowej są mocne, trwałe i posłużą kolejnym pokoleniom. Elementy dekoracyjne takie jak fontanny, murowane donice na tarasie, kwietniki i klomby mogą być wykonane z cegły klinkierowej, ponieważ jest odporna na wilgoć. Charakteryzuje się bardzo małą nasiąkliwością.

Elementy małej architektury ogrodowej, które mają kontakt z wysoką temperaturą i ogniem potrzebują solidnej konstrukcji. Cegła klinkierowa jest wypalana w bardzo wysokiej temperaturze przekraczającej 1000 stopni Celsjusza co sprawia, że jest ognioodporna. Można wymurować z niej grille, wędzarnie ogrodowe oraz miejsce na ognisko.

Przebywanie w ogrodzie to również wypoczynek i relaks. Klinkierowe ławki i siedziska nie boją się niekorzystnych warunków atmosferycznych, brudu ani dziecięcych zabaw. Śmiało można o nie oprzeć rower i przysiąść na chwilę by czerpać pozytywną energię z promieni słonecznych.

Fot: Mariusz Bykowski

WARTO WIEDZIEĆ

Taras z płytek klinkierowych firmy Röben

Rozwiązaniem na szybkie oraz precyzyjne wykonanie renowacji tarasu jest zastosowanie gotowych modułów tarasowych. Składają się one z czterech płytek klinkierowych złączonych w kwadrat i umieszczonych na specjalnych betonowych podstawach. Podłoże powinno być gładkie, nierówności i uszkodzenia najlepiej jest wyrównać płynnym jastrychem. Do układania płytek wykorzystuje się ruchome podstawki, które umieszczane są bezpośrednio na podłożu.

Podczas budowy nowego tarasu płytki układa się bezpośrednio na podłoży żwirowym. Jeśli nie będą połączone spoinami pozwoli to na szybkie osuszanie powierzchni tarasu po deszczu. W tym przypadku nie ma potrzeby stosowania ruchomych podstawek.

Fot: Röben

Kolory klinkierowych cegieł w ogrodzie

W ofercie firm coraz częściej oprócz naturalnie wybarwionych znajdują się klinkierowe cegły brukowe białokremowe, szare, grafitowe i czarne, czerwononiebieskie i brązowoniebieskie oraz w różnych odcieniach żółci. Bardzo popularne są elementy dwubarwne o cieniowanej powierzchni powstające w technologii napłomieniania.

Zaletą klinkierowej cegły w ogrodzie jest trwałość barw – nie blakną i nie pokrywają się patyną. Nawet po wielu latach pozostają takie same jak w chwili ułożenia. Warto o tym pamiętać podczas projektowania otoczenia domu. Zbyt intensywny odcień nigdy nie złagodnieje, a przecież będzie nam towarzyszył przez lata.

Jeśli zdecydujesz się na taką wyrazistą nawierzchnię o intensywnej barwie, pamiętaj, że narzuca ona styl całemu ogrodowi. Wymaga przemyślanego łączenia z innymi elementami wyposażenia (ogrodowe budowle, meble, parasole) i starannego doboru roślin, zwłaszcza gdy utwardzana powierzchnia jest rozległa. Jeżeli nie zapanujesz nad kolorystyką ogrodowych wnętrz i pozwolisz konkurować rozmaitym elementom, stworzysz przestrzeń, w której trudno będzie wytrzymać.

Czyszczenie powierzchni z klinkieru

Czyszczenie klinkieru nie jest trudne. Ziemię i kurz można usunąć wodą, a w bardziej zabrudzonych miejscach – wodą z mydłem. Jeśli pojawią się glony, co zdarza się w miejscach silnie zacienionych, wystarczy zmyć je wodą z dodatkiem octu.

Białoszare plamy soli rozpuszczonych w wodzie i wykrystalizowanych na powierzchni klinkieru można usunąć, na przykład stosując preparat do czyszczenia klinkieru i elewacji, odplamiacz, czyścik do klinkieru.

Można też zawczasu użyć preparatów impregnujących, które utrudniają wnikanie zanieczyszczeń. Warto je stosować do klinkieru o chropowatej powierzchni, ponieważ łatwiej się ona brudzi. Trzeba jednak pamiętać, że większość preparatów wzmacnia kolor klinkieru.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Röben

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe....

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń...

Efektowna mozaika kamienna w ogrodzie. Układanie...

Mozaika kamienna podkreśla rangę miejsca, urozmaica przestrzeń, przełamuje monotonię podjazdu do domu....

Czyszczenie kostki brukowej: plamy z oleju,...

Początek wiosny to czas na mycie i czyszczenie kostki brukowej, która łatwo chłonie wodę i się brudzi....

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Wygodny podjazd do garażu. Sprawdź, z czego...

Dobry podjazd do garażu znacząco usprawni komunikację. To inwestycja na wiele lat, warto więc starannie ją...