| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Metalowe ogrodzenia systemowe - jak dobrze wybrać, jak o nie dbać?
Ogrodzenie metalowe bez tajemnic

Metalowe ogrodzenia systemowe - jak dobrze wybrać, jak o nie dbać?

Metalowe ogrodzenia systemowe można postawić wokół każdej działki – pofałdowanej czy mocno nachylonej. Bez problemu ominiesz również drzewa czy wmontujesz w nie skrzynkę elektryczną. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne ogrodzenie metalowe, poznaj jego inne cechy i dowiedz się, jak zabezpieczyć je przed korozją.

Ogrodzenia metalowe - stalowe czy aluminiowe, panelowe czy przęsłowe?

Ogrodzenia metalowe mogą być wykonane ze stali i z aluminium. Te ze stali można podzielić na dwa podstawowey typy – panelowe i przęsłowe.

Ogrodzenia panelowe to lekkie, sztywne siatki zgrzanych ze sobą drutów średnicy mniej więcej 5 mm, które tworzą ażurową i mało widoczną przesłonę. Nadają się przede wszystkim do wytyczania boków i tylnych części działki.

Do ogrodzenia posesji od frontu poleca się zazwyczaj ogrodzenia przęsłowe. Zrobione są ze stalowych prętów oraz kształtowników zamkniętych, profilowanych lub giętych. Systemowe słupki o przekroju okrągłym lub prostokątnym mogą mieć wymiary od 5-8 cm do montażu przęseł aż do 10-16 cm do mocowania cięższych, ruchomych elementów ogrodzenia, takich jak furtka czy brama. Są wykonane z kształtowników stalowych zamkniętych, zabezpieczonych na szczycie daszkiem o różnym kształcie, zrobionym z metalu lub tworzywa. Słupki mają już otwory montażowe przyspieszające i ułatwiające budowę ogrodzenia.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Zamawiając ogrodzenia przęsłowe, mamy duże pole do popisu. Możemy bowiem wybrać wariant każdego elementu ogrodzenia i dopracować je w najmniejszym szczególe. Rozpoczynając od wyboru kształtu górnej krawędzi przęsła (prosta, wklęsła czy wypukła), a na zagęszczeniu prętów w dolnej lub w górnej części ogrodzenia kończąc.

Ogrodzenia przęsłowe mogą być wykonane nie tylko ze stali, ale takie z aluminium pokrytego lakierem proszkowym. Nie wymagają one żadnej konserwacji, bo nie korodują. Do tego są lekkie, więc w przeciwieństwie do stalowych można je umieszczać jako wykończenie niewysokich murków, montując je do nich za pomocą kołków rozporowych. Ze względu na plastyczność materiału można z nich wykonywać delikatniejsze elementy, dzięki czemu wydają się bardziej subtelne niż ogrodzenia ze stali. Znakomicie imitują inne materiały, na przykład drewno.

Montaż ogrodzenia metalowego

Ogrodzenia metalowe do słupków systemowych montuje się za pomocą śrub i nitów lub specjalnych obejm.

Do słupków wybudowanych na miejscu mocuje się je kołkami rozporowymi lub łącznikami wmurowanymi tam uprzednio. Można też umieszczać je w przytwierdzonych do ogrodzenia ramach.

WAŻNE

Jak chronić ogrodzenie metalowe przed korozją?

Kupując ogrodzenie metalowe, warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zostało ono zabezpieczone przed rdzewieniem.

Najmniej trwałą ochroną jest pomalowanie go farbą antykorozyjną oraz taką do metalu. Należy się liczyć z tym, że co kilka lat trzeba będzie odnawiać tę powłokę. O wiele skuteczniejsze jest ocynkowanie ogniowe. Ogrodzenia zabezpieczone w ten sposób nie wymagają konserwacji przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Mają jednak bardzo surowy wygląd i nie pasują do domów o tradycyjnej architekturze. Najtrwalszą, a zarazem najbardziej estetyczną ochroną przed rdzą jest zabezpieczenie metalu ocynkowanego ogniowo dodatkowymi powłokami: z farby, PCW lub lakieruproszkowego (system Duplex).

Trwałość takiej powłoki liczy się na kilkadziesiąt lat. Ogrodzenia z powłoką z PCW są najczęściej produkowane w kolorach zielonym, ciemnoszarym, białym i niebieskim. Malowane proszkowo dostępne są w standardowych: czarnym, brązowym, szarym, zielonym, niebieskim, w specjalnych imitujących na przykład żeliwo, a na zamówienie w kolorze dowolnie wybranym z kilkuset barw palety RAL. Dopłata za barwę niestandardową to 10-20% ceny podstawowej.

Ogrodzenia panelowe z drewna. Na co zwracać uwagę wybierając gotowy płot drewniany?

Ogrodzenia drewniane to już nie tylko tradycyjny płot. Bardzo popularne stały się ostatnio systemy...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Formalności prawne przy budowie ogrodzenia. Czy...

Obecnie formalności związane z budową ogrodzenia zależą jedynie od jego wysokości. Jeżeli ogrodzenie nie...

Jak zbudować ogrodzenie murowane? Słupki z...

Zobacz, jak wygląda budowa ogrodzenia murowanego z przęsłami stalowymi. Poznaj zasady wykonywania...

Układanie kostki brukowej wokół domu – jaką...

Decydując się na układanie nowej nawierzchni z kostki brukowej lub płyt betonowych, powinniśmy brać pod uwagę...

Ogrodzenia kute: galeria zdjęć pięknych ogrodzeń...

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją. Często też stanowiły powód zazdrości – z...

Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę. Pod...

Urządzając teren wokół domu, należy starannie przemyśleć dobór nawierzchni. Warto wybrać taką,...