Kostka brukowa w ogrodzie. Jak dopasować nawierzchnię do stylu domu

2011-04-19 14:46

Nawierzchnie mogą być neutralnym, mało rzucającym się w oczy elementem otoczenia domu, albo wręcz przeciwnie - grać główną rolę w kompozycji ogrodu. Popularnym materiałem do wykańczania ścieżek i podjazdów wokół domu są kostki betonowe. Niewielkie rozmiary, różnorodne kształty oraz bogata kolorystyka pozwalają tworzyć z kostki brukowej trwałe i estetyczne nawierzchnie. Dowiedz się, jak wybierać i układać kostkę brukową by pasowała do stylu domu.

Kostka brukowa w ogrodzie. Jak dopasować nawierzchnię do stylu domu
Autor: Andrzej Szandomirski Z betonowych słupków da się wykonać obrzeża nawierzchni i wyniesionych rabat. To też dobry materiał do budowy niewysokich murków oporowych i ograniczania stopni schodów ogrodowych

Wzór nawierzchni z kostki a przestrzeń wokół domu

To, jak nawierzchnia wpłynie na wygląd otoczenia domu, w dużej mierze zależy od wyboru materiału. Możemy też wiele zdziałać, kształtując  krawędzie nawierzchni - tworząc różnego rodzaju załamania linii ścieżek, stosować kostki różnej wielkości oraz odpowiednio dobierając sposób ułożenia elementów.

Dopasowanie nawierzchni z kostki do stylu domu

Przy nowoczesnej architekturze budynku nawierzchnia powinna mieć ostre, geometryczne krawędzie i wzór z elementami połączonymi pod kątem prostym.

Dom o charakterze tradycyjnym lub rustykalnym wymaga nawierzchni o zarysie łagodnym, ułożonej z drobnych elementów rozmieszczonych wzdłuż swobodnie wijących się linii.

Powiązanie otoczenia z domem

Dobrze, gdy budynek i jego otoczenie są spójne. Związek między nimi możemy podkreślić, stosując podobne materiały wykończeniowe oraz odpowiednio orientując kierunek ułożenia wzoru nawierzchni.

Wzór i kształt nawierzchni może być podporządkowany kształtowi tarasu, ustawieniu ścian domu czy nawet kierunkowi poruszania się po głównych trasach łączących dom z ogrodem.

Jak wyczyścić zabrudzoną kostkę brukową

Kostki brukowe typu vintage pasują do domu w każdym stylu

radzi Paulina Czuba – specjalista ds. projektowych Semmelrock Stein+Design

Kostki brukowe stylizowane na kostki rustykalne tzw. vintage klienci indywidualni wybierają ze względów estetycznych i praktycznych. Bogactwo formatów, kształtów i barw pozwala wykorzystać kostkę do aranżacji przestrzeni na posesji, podjeździe i w ogrodzie. W zależności od otoczenia można kreować nawierzchnie ze skomplikowanymi wzorami, kręte ścieżki, podjazdy, tarasy a nawet elementy małej architektury takie jak kwietniki, klomby, donice. Możliwe jest także ułożenie jednolitej nawierzchni o prostej, subtelnej, ponadczasowej barwie.

Zdaniem wielu projektantów, kostki vintage doskonale współgrają z posesjami utrzymanymi w klimacie rustykalnym, dworku polskiego czy wykończonymi naturalnymi materiałami takimi jak kamień, cegła czy drewno. Ale z powodzeniem, można też łączyć te kostki ze współczesną architekturą, w której przeważa szkło, stal czy szlachetny kamień naturalny.

Istnieje kilka metod uszlachetniania kostek brukowych oraz nadania im niepowtarzalnego, „zabytkowego” charakteru. Najbardziej popularne jest „obijanie” w efekcie którego powstaje unikalna powierzchnia z naturalnymi rysami i przetarciami np. kostki Castello Antico, Vindobona czy Vario.

Wielką sztuką jest uzyskanie kostki vintage bez dodatkowych procesów postarzania, zachowując regularny kształt i gładką nawierzchnię, wprowadzając jedynie antyczne natężenie barw np. kostki Appia Antica.

Bardzo ciekawe kolorystyczne i funkcjonalne efekty daje proces szczotkowania tworząc na powierzchni kostki subtelną, lekko porowatą fakturę np. IL Campo.

Melanżowe, bliskie naturze kolory kostek stylizowanych pozwalają kreować ciekawe, ponadczasowe nawierzchnie wokół domu i w ogrodzie.

Złamanie monotonii: jak urozmaicić dużą wybrukowaną powierzchnię

Czasem nie da się uniknąć wybrukowania dużej powierzchni. Jeśli sytuacja na to pozwoli, możemy próbować ją urozmaicić, na przykład umieszczając w niej rośliny – odpowiednio wyeksponowane rabaty lub pojedyncze drzewa i krzewy w specjalnie pozostawionych wolnych przestrzeniach wypełnionych żyzną ziemią.

Kolejnym sposobem jest wprowadzenie dodatkowych kolorów lub innych pasujących do nawierzchni materiałów drogowych. Można też zaakcentować wybrane fragmenty odmiennym ułożeniem bruku bądź wstawieniem wzoru z kostki.

Sztuczki: jak wzorem, kolorem i sposobem ułożenia kostki poprawić mankamenty działki

Przy zbyt wąskiej działce warto wybrać taki wzór, w którym elementy nawierzchni mają prostokątny kształt i będą ułożone w poprzek. Gdy dojazd wydaje się zbyt długi, kilka kontrastowo zabarwionych linii z kostki umieszczonych prostopadle do osi drogi optycznie ją skróci. W organizacji przestrzeni może również pomóc rozdzielenie nawierzchni o odmiennym sposobie użytkowania. Na przykład innym kolorem i sposobem ułożenia kostek robimy nawierzchnię scieżek i podjazdów.

Kostka brukowa: wzory, kolory, wymiary

Zaletą kostek betonowych jest też to, że mogą imitować najróżniejsze materiały: kamień, postarzany bruk, ceramikę, a nawet drewno. Kolorystyka kostki betonowej jest bardzo bogata – od zwykłej jasnoszarej, czerwonej, piaskowej lub grafitowej po wyszukane niebieskości, fiolety i zielenie. Powierzchnia kostki brukowej bywa pokrywana szlachetnym kruszywem, może być też obijana, tak by wyglądała na starą, lub mieć odciśniętą konkretną fakturę.

Grubość kostki to od 4 do 10 cm, a wymiary – 6 x 6 cm dla małych, 10 x 20 cm dla standardowych i 30 x 20 lub nawet 40 x 40 cm cm dla dużych. Elementy mogą też mieć wymiary połówki lub ćwiartki kostki standardowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie