| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Konserwacja drewna – jak ją wykonywać właściwie?

Konserwacja drewna – jak ją wykonywać właściwie?

Drewno w to naturalny budulec, który pasuje do każdego ogrodu lub wnętrza. W zależności od gatunku zastosowanego drewna w ogrodzie może różnić się wyglądem, ciężarem, wytrzymałością, odpornością na ścieranie i działanie innych niekorzystnych czynników atmosferycznych. Aby dekoracyjne elementy ogrodu służył przez długie lata, konserwacja drewna powinna być przeprowadzana regularnie.

Drewno w ogrodzie jest stale narażone na działanie czynników atmosferycznych. Szczególnie szkodliwe są: deszcz, śnieg oraz duże wahania temperatury. Dlatego wytrzymałość drewna na zewnątrz zazwyczaj oscyluje w granicach kilkunastu lat. W miejscach newralgicznych (mostki, wykończenia basenów) częściej stawia się na gatunki egzotyczne, znacznie lepiej przystosowane do „klimatu wilgotnego”. Niemniej jednak prawie każde drewno powinno być przynajmniej raz na kilka lat konserwowane. Jakich środków warto używać?

Impregnat bezbarwny – to środek chroniący drewno przed wilgocią, owadami i grzybem. Pozwala zachować naturalne zabarwienie drewna (uwzględniając fakt, że materiał po pewnym czasie i tak nabiera szarych odcieni). W zależności od rodzaju może być matowy lub błyszczący. Nadaje się do większości typów konstrukcji.

Impregnat koloryzujący – działa podobnie jak powyższy odpowiednik, jednak nadaje drewnu określone zabarwienie. Można go wykorzystać, aby ujednolicić kolor ogrodowych konstrukcji i zwiększyć walory estetyczne ogrodu.

Farba akrylowa – to jeden z niewielu rodzajów farby, którą można wykorzystać do konserwacji ogrodowych drewnianych konstrukcji. Pozwala na uzyskanie ciekawych, często kontrastowych efektów kolorystycznych (jest to szczególnie cenione w ogrodach orientalnych i śródziemnomorskich). Łatwo rozpuszcza się w wodzie i szybko schnie. Farb olejnych natomiast nie można używać.

Olej – głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu tworzy szczelną powłokę. Zapobiega chorobom, szkodnikom, paczeniu i pękaniu drewna. Warto go stosować m.in., jeśli drewno będzie miało kontakt z gruntem (np.: podstawy słupów, kratownic, trejaży – w przypadku gdy nie zastosowuje się metalowych kotew). Najczęściej służy do zabezpieczenia drewna twardego (np.:  dębu lub jesionu).

Lakier – w ogrodzie nadaje się jedynie wtedy, gdy drewno nie jest narażone na kontakt z wodą. Dlatego można go stosować do konserwacji podłóg w zadaszonych tarasach lub altanach. Lakier jest słabo przepuszczalny i nie pozwala drewnu oddychać. Po pewnym czasie łuszczy się.

Lakierobejca – tworzy grubą powłokę chroniącą drewno przed niekorzystnymi czynnikami. Często wybierane są środki 2 w 1 – dodatkowo koloryzujące dany materiał.

Jak impregnować drewno?

Drewno przed konserwacją powinno być dobrze wysuszone. Im bardziej mokry jest surowiec, tym gorzej wchłaniany będzie preparat. Gatunki miękkie (sosna, świerk, jodła) schną szybciej niż ciężkie. Na rynku można znaleźć preparaty do ochrony drewna surowego – warto jednak korzystać z tego w wyjątkowych sytuacjach. Przed przystąpieniem do konserwacji drewno powinno być także dokładnie oczyszczone z kurzu i innych ciał obcych. Pracę można wykonywać na dwa sposoby:

- ręcznie – impregnat lub inny środek nakłada się na drewno pędzlem podobnie jak w przypadku malowania. Preparat warto nanosić zgodnie z ułożeniem słoi, wtedy uzyskuje się najlepszy efekt. Im więcej środka, tym lepiej – powinien bowiem wniknąć jak najbardziej w strukturę drewna. Impregnat nanosi się zwykle 2-3 krotnie, gdy poprzednia warstwa wyschnie. Olej natomiast można ponawiać na jeszcze świeżą, niewyschniętą warstwę;

- w pojemnikach – to sposób skuteczniejszy, jednak wymagający zużycia większej ilości środka Drewno umieszcza się w długim naczyniu (balie, wanny, itp.) wypełnionym preparatem.

WARTO WIEDZIEĆ

- drewno sprzedawana w marketach budowlanych jest często impregnowane ciśnieniowo. Taki surowiec jest dużo wytrzymalszy;

- egzotyczne gatunki drewna często wymagają specjalistycznych preparatów;

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do mycia elewacji i kostki brukowej (FILM)

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe....

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń...

Wszystko o budowie ogrodzenia – formalności...

Mamy dla Ciebie mnóstwo wskazówek i praktycznych rozwiązań, dzięki którym budowa i...

Czyszczenie kostki brukowej: plamy z oleju,...

Początek wiosny to czas na mycie i czyszczenie kostki brukowej, która łatwo chłonie wodę i się brudzi....

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Prawidłowy montaż ogrodzenia. Porady architekta...

Budowa ogrodzenia trwałego i funkcjonalnego - krok po kroku. Praktyczna porada architekta krajobrazu. Dowiedz...

Remont ogrodzenia. Jak naprawić słupki,...

Najważniejsze, aby w porę naprawić niszczejącą konstrukcję ogrodzenia: słupki i podmurówkę. Czasem...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.