| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Konserwacja drewna – jak ją wykonywać właściwie?

Konserwacja drewna – jak ją wykonywać właściwie?

Drewno w to naturalny budulec, który pasuje do każdego ogrodu lub wnętrza. W zależności od gatunku zastosowanego drewna w ogrodzie może różnić się wyglądem, ciężarem, wytrzymałością, odpornością na ścieranie i działanie innych niekorzystnych czynników atmosferycznych. Aby dekoracyjne elementy ogrodu służył przez długie lata, konserwacja drewna powinna być przeprowadzana regularnie.

Drewno w ogrodzie jest stale narażone na działanie czynników atmosferycznych. Szczególnie szkodliwe są: deszcz, śnieg oraz duże wahania temperatury. Dlatego wytrzymałość drewna na zewnątrz zazwyczaj oscyluje w granicach kilkunastu lat. W miejscach newralgicznych (mostki, wykończenia basenów) częściej stawia się na gatunki egzotyczne, znacznie lepiej przystosowane do „klimatu wilgotnego”. Niemniej jednak prawie każde drewno powinno być przynajmniej raz na kilka lat konserwowane. Jakich środków warto używać?

Impregnat bezbarwny – to środek chroniący drewno przed wilgocią, owadami i grzybem. Pozwala zachować naturalne zabarwienie drewna (uwzględniając fakt, że materiał po pewnym czasie i tak nabiera szarych odcieni). W zależności od rodzaju może być matowy lub błyszczący. Nadaje się do większości typów konstrukcji.

Impregnat koloryzujący – działa podobnie jak powyższy odpowiednik, jednak nadaje drewnu określone zabarwienie. Można go wykorzystać, aby ujednolicić kolor ogrodowych konstrukcji i zwiększyć walory estetyczne ogrodu.

Farba akrylowa – to jeden z niewielu rodzajów farby, którą można wykorzystać do konserwacji ogrodowych drewnianych konstrukcji. Pozwala na uzyskanie ciekawych, często kontrastowych efektów kolorystycznych (jest to szczególnie cenione w ogrodach orientalnych i śródziemnomorskich). Łatwo rozpuszcza się w wodzie i szybko schnie. Farb olejnych natomiast nie można używać.

Olej – głęboko wnika w strukturę drewna, dzięki czemu tworzy szczelną powłokę. Zapobiega chorobom, szkodnikom, paczeniu i pękaniu drewna. Warto go stosować m.in., jeśli drewno będzie miało kontakt z gruntem (np.: podstawy słupów, kratownic, trejaży – w przypadku gdy nie zastosowuje się metalowych kotew). Najczęściej służy do zabezpieczenia drewna twardego (np.:  dębu lub jesionu).

Lakier – w ogrodzie nadaje się jedynie wtedy, gdy drewno nie jest narażone na kontakt z wodą. Dlatego można go stosować do konserwacji podłóg w zadaszonych tarasach lub altanach. Lakier jest słabo przepuszczalny i nie pozwala drewnu oddychać. Po pewnym czasie łuszczy się.

Lakierobejca – tworzy grubą powłokę chroniącą drewno przed niekorzystnymi czynnikami. Często wybierane są środki 2 w 1 – dodatkowo koloryzujące dany materiał.

Jak impregnować drewno?

Drewno przed konserwacją powinno być dobrze wysuszone. Im bardziej mokry jest surowiec, tym gorzej wchłaniany będzie preparat. Gatunki miękkie (sosna, świerk, jodła) schną szybciej niż ciężkie. Na rynku można znaleźć preparaty do ochrony drewna surowego – warto jednak korzystać z tego w wyjątkowych sytuacjach. Przed przystąpieniem do konserwacji drewno powinno być także dokładnie oczyszczone z kurzu i innych ciał obcych. Pracę można wykonywać na dwa sposoby:

- ręcznie – impregnat lub inny środek nakłada się na drewno pędzlem podobnie jak w przypadku malowania. Preparat warto nanosić zgodnie z ułożeniem słoi, wtedy uzyskuje się najlepszy efekt. Im więcej środka, tym lepiej – powinien bowiem wniknąć jak najbardziej w strukturę drewna. Impregnat nanosi się zwykle 2-3 krotnie, gdy poprzednia warstwa wyschnie. Olej natomiast można ponawiać na jeszcze świeżą, niewyschniętą warstwę;

- w pojemnikach – to sposób skuteczniejszy, jednak wymagający zużycia większej ilości środka Drewno umieszcza się w długim naczyniu (balie, wanny, itp.) wypełnionym preparatem.

WARTO WIEDZIEĆ

- drewno sprzedawana w marketach budowlanych jest często impregnowane ciśnieniowo. Taki surowiec jest dużo wytrzymalszy;

- egzotyczne gatunki drewna często wymagają specjalistycznych preparatów;

Formalności prawne przy budowie ogrodzenia. Czy konieczne jest pozwolenie na budowę lub zgłoszenie?

Obecnie formalności związane z budową ogrodzenia zależą jedynie od jego wysokości. Jeżeli...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak...

Nawet najlepiej wykonane płoty i ogrodzenia po pewnym czasie niszczeją. Szczególną uwagę należy...

Mycie, czyszczenie i konserwacja kostki brukowej,...

Dokładne mycie, skrupulatne czyszczenie, konserwacja i pielęgnacja kostki brukowej to cztery najważniejsze...

Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę. Pod...

Urządzając teren wokół domu, należy starannie przemyśleć dobór nawierzchni. Warto wybrać taką,...

Pomysły na ogrodzenie domu. Nowoczesne systemy...

Ogrodzenie to wizytówka domu i ogrodu, dlatego jego wygląd ma ogromne znaczenie. Wybór...

Nawierzchnie ze żwiru lub grysu - sposób na...

Kruszywa takie jak żwir i grys to materiały bardzo przydatne w aranżacji działki. Wyglądają naturalnie,...

Sprytny sposób na ścieżki ogrodowe - bruk...

Drewno i żwir to materiały, które znajdziemy właściwie w każdym ogrodzie. Naturalnym jest więc myśl,...