| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Jakie odśnieżanie nie zniszczy chodnika lub podjazdu do garażu. Poradnik

Jakie odśnieżanie nie zniszczy chodnika lub podjazdu do garażu. Poradnik

Zima zawsze wiąże się z opadami śniegu oraz pojawianiem się lodu. Każdy właściciel domu powinien wiedzieć, jakie metody odśnieżania nie spowodują spustoszenia na chodniku lub podjeździe. Radzimy, jakie odśnieżanie jest najbezpieczniejsze dla kostki brukowej.

Zanim przystąpi się do odśnieżania otoczenia własnego domu należy uwzględnić specyfikę nawierzchni i przewidzieć jakie mogą być skutki użycia niewłaściwych narzędzi. Można co prawda wszystko robić zwykłą łopatą, zaopatrzyć się w ręczny pług, a nawet kupić odśnieżarkę spalinową. Niestety nawet korzystanie z tych urządzeń nie gwarantuje nam, że nie pojawi się oblodzenie na chodniku lub podjeździe.

Piasek do odśnieżania jest bezpieczny dla chodnika

Co wtedy zrobić? - Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nie wolno kruszyć lodu żadnymi ostrymi narzędziami, jak kilofy, młotki, czy nawet metalowe łopaty - mówi Piotr Kułagowski z Libetu. - W połączeniu z użyciem siły łatwo doprowadzić do uszkodzenia kostki brukowej. Łopaty do odśnieżania zwykle nie są metalowe lub mają krawędź zabezpieczoną twardą gumą. Ich użycie na pewno nie zagrozi nawierzchni – dodaje.
Jednocześnie każdy powinien poznać skuteczne metody innego niż mechaniczne odśnieżania własnej posesji. Najpopularniejszym jest wciąż aplikacja piasku, który jest bezpieczny dla materiałów, z których tradycyjnie buduje się chodniki lub podjazdy. Coraz popularniejszy staje się też mikrogres. Jest podobny do piasku, ale ma bardziej ostrą strukturę. Używa się go dość często, gdyż zapewnia większą przyczepność opon do drogi. Poza tym po zimie można go zamieść, przechować i wykorzystać w kolejnym sezonie.

Sól kuchenna do odśnieżania? Raczej nie

Tradycyjnie wiele osób będzie chciało zastosować zwykłą sól kuchenną do odśnieżania i pozbycia się lodu. Jak przyznają eksperci – to błąd. Lepiej unikać stosowania soli kuchennej i innych środków chemicznych, służących do odmrażania. Te przede wszystkim będą szkodzić roślinom w ogrodzie, a w niekiedy mogą doprowadzić do powstania wykwitów i plam na nawierzchni chodnika lub podjazdu. Zamiast tego – jak przyznaje Piotr Kułagowski – lepiej skorzystać z tzw. soli ekologicznych, przeznaczonych na chodniki i drogi , które nie tylko nie mają szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. - Dużym plusem jest też to, że pojawiają się one w hipermarketach nawet w niewielkich opakowaniach, ok. 5 kg. Dzięki temu możliwe jest posypanie nimi choćby ścieżek wokół małego domku jednorodzinnego – mówi Kułagowski.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Wygodny podjazd do garażu. Sprawdź, z czego...

Dobry podjazd do garażu znacząco usprawni komunikację. To inwestycja na wiele lat, warto więc starannie ją...

Ogrodzenia kute: galeria zdjęć pięknych ogrodzeń...

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją. Często też stanowiły powód zazdrości – z...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Ogrodzenia metalowe i ich rodzaje. GALERIA ZDJĘĆ...

Metalowe przęsła między murowanymi słupkami to dzisiaj jeden z najczęściej spotykanych typów...

Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe....

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń...