| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Jak zbudować ogrodzenie murowane? Słupki z klinkieru, fundament z betonu, przęsła stalowe

Jak zbudować ogrodzenie murowane? Słupki z klinkieru, fundament z betonu, przęsła stalowe

Zobacz, jak wygląda budowa ogrodzenia murowanego z przęsłami stalowymi. Poznaj zasady wykonywania fundamentów pod ogrodzenie z betonu i murowania słupków z klinkieru.

Fundament betonowy - ława czy słupki?

Jeśli przewidziany jest cokół, czyli podmurówka, fundament będzie miał kształt długiej ławy o szerokości 30-40 cm. Ława będzie poszerzona w miejscach, w których mają być słupki. Gdy murowane mają być wyłącznie słupki, pod każdym z nich musi się znaleźć stopa fundamentowa o przekroju zbliżonym do przekroju słupków. Głębokość posadowienia wynosi od 80 do 140 cm. Spód fundamentu musi się znaleźć poniżej poziomu przemarzania gruntu, który w różnych regionach kraju jest na nieco innej głębokości. Jednak aż tak głęboko posadawia się zwykle jedynie fundamenty słupów. Fundamenty podmurówki robi się znacznie płycej – zagłębiając je w gruncie na 50-60 cm. Można tak zrobić pod dwoma warunkami – że grunt nie jest spoisty i że fundament każdej podmurówki będzie oddylatowany od fundamentu słupków (pasem styropianu lub nawet pasem papy).

Wykopy fundamentowe

Jeżeli ogrodzenie nie jest długie lub robi się tylko wykopy pod stopy fundamentowe, poradzisz sobie łopatą. Można jednak wynająć do tego małą koparkę, zwłaszcza gdy działka jest duża, a fundament będzie ławą. Dno wykopu wyrównuje się i wylewa na nie tak zwany chudy beton. To półpłynna mieszanka betonu niskiej klasy, która ma uszczelnić dno, aby grunt nie odciągnął z betonu wody zarobowej.

Deskowanie, czyli szalunek

Można je wykonać z desek pozostałych po innych pracach betoniarskich. Jeśli takich nie masz, trzeba będzie jakieś kupić. Gdy grunt jest bardzo spoisty, a fundament ma mieć kształt prostej ławy, udaje się uniknąć budowy pełnego deskowania. Wykop wyściela się tylko grubą folią budowlaną i wypełnia betonem. Drewniany szalunek wykonuje się wtedy tylko dla naziemnej części fundamentu.  Zbrojenie fundamentu pod ogrodzenie murowane bywa konieczne, zwłaszcza gdy nośność gruntów nie jest jednolita na całej jego długości.

Zbrojenie fundamentów betonowych

Zbrojenie ław powstaje z czterech prętów stalowych średnicy 12 mm połączonych strzemionami średnicy 6 mm rozmieszczonymi co 25 cm. Układa się je na dnie wykopu. Musi być oparte na podkładkach. Dzięki temu beton będzie mógł stworzyć wymaganą otulinę prętów także od spodu. Świeżą mieszanką betonową wypełnia się fundament, a następnie zagęszcza beton, używając tyczki ze stopką (tak zwanej baby) lub wibratora zanurzeniowego (trzeba go wypożyczyć). Wiązanie przy ładnej pogodzie trwa około dwóch tygodni. Gdy jest zimno, może się jednak przeciągnąć nawet do czterech tygodni. Na czas wiązania beton musisz osłaniać folią, a w upalne dni kilka razy na dobę zraszać wodą. Po związaniu mieszanki deskowanie można zdemontować i ułożyć na fundamentach hydroizolację z papy. Wcześniej jednak należy zagruntować je z wierzchu roztworem bitumicznym.

Autor: Wienerberger

Klinkier użyty do budowy ogrodzenia powinien być kolorystycznie podobny do tego, który został wykorzystany do zrobienia kominów, cokołu lub elewacji domu

Podmurówka

To ceglany cokół oparty na ławie fundamentowej, która wystaje ponad grunt na kilka-kilkanaście centymetrów. Najprostsza podmurówka powstaje z jednej warstwy cegieł układanych na zaprawie prostopadle do linii ogrodzenia. Można też zrobić podmurówkę z dwóch-trzech warstw cegieł murowanych na mijankę. Jeżeli podmurówka nie jest zwieńczona kształtkami lub czapką mającymi wyprofilowane spadki, wtedy odpowiedni spadek – 2-3 procentowy – trzeba uformować na ławie fundamentowej jeszcze przed układaniem cegieł.

Słupki z cegieł klinkierowych i nie tylko

Wznosi się je na fundamencie. Średnica słupków często wynika z wielkości cegieł. Popularne są słupki, których obrys tworzą cztery cegły długości 25 cm stykające się krótszymi krawędziami (12 cm). Słupek ma więc szerokość półtorej cegły. Powstaje między nimi puste miejsce na zbrojenie i beton. Zbrojenie słupków tworzą zwykle cztery pręty spięte co 15 cm strzemionami. Pręty mają średnicę 8-10 mm, a strzemiona – 3-4 mm. Zbrojenie to mocuje się jeszcze przed zabetonowaniem fundamentów. Wystające pręty obmurowuje się później cegłami. Beton układa się co 3-4 warstwy cegieł i zagęszcza. Słupki mogą mieć też konstrukcję pełną. Wtedy w całości wymurowane są z cegieł i nie mają betonowego rdzenia. Takich masywnych słupków nie trzeba zbroić.

Murowanie ogrodzenia

Przed murowaniem warto rozrysować sobie układ cegieł (jeśli nie ma projektu) i ustalić grubość spoin. Aby wszystkie spoiny były jednakowe, do murowania poleca się używać plastikowych profili dystansowych o zamkniętym kwadratowym przekroju. Mają one różną szerokość, którą dobiera się do grubości spoiny (podobnie jak krzyżyki do płytek ceramicznych). Profile można ciąć na krótsze kawałki, bo są sprzedawane w 2-metrowych odcinkach. Rozmieszcza się je na krawędziach cegieł po nałożeniu zaprawy i dopiero wtedy ustawia cegły kolejnego rzędu. Profile wyjmuje się po kilku godzinach, gdy zaprawa zwiąże. Jeżeli zrobi się to zbyt wcześnie, cegły mogą się poosuwać i spoiny wyjdą nierówne. Grubość spoin w przypadku typowych cegieł wysokości 65 mm wynosi przeważnie 12 mm. Podczas murowania z klinkieru cegły należy dobierać na przemian z kilku palet.

WAŻNE

Dylatacje

Są to szczeliny wypełnione trwale elastycznym materiałem, które przejmują naprężenia powstające w konstrukcji (na przykład w wyniku osiadania). Gdyby nie było dylatacji, na betonowej lub murowanej części ogrodzenia pojawiłyby się pęknięcia. Dylatuje się ławę fundamentową i podmurówkę. Podczas budowy fundamentów, przed wypełnieniem deskowania betonem, umieszcza się co 10-15 m przekładki z twardego styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego grubości 2 cm. Przekładki muszą biec od dołu do wierzchu ławy, prostopadle do jej dłuższej krawędzi. Ze względów estetycznych warto je lokalizować w miejscu, gdzie ława styka się z fundamentem słupa. Dylatacja w podmurówce musi się znaleźć dokładnie nad tą w fundamencie. Taka szczelina jest wypełniana silikonem lub uszczelniaczem butylowym w kolorze zbliżonym do barwy zaprawy użytej do spoinowania.

Między cegłami

Spoinowanie można zacząć po 3-5 dniach od zakończenia murowania. Najpierw usuwa się zastygłe grudki zaprawy – kielnią, a później twardą szczotką. Zaprawę do spoinowania po rozrobieniu wodą nanosi się między cegły, używając wąskiej kielni. Jej szerokość dobiera się do grubości spoin – powinna być 2 mm węższa niż spoina. Zazwyczaj porcję masy nakłada się na pacę stalową i z niej zgarnia kolejne porcje kielnią wprost między cegły. Unika się wówczas zabrudzenia muru zaprawą. Jeśli cegły zostaną wymurowane na tak zwaną pełną spoinę, wówczas się ich nie fuguje. Fugowanie odpada również wtedy, gdy ogrodzenie wymurujesz ze zwykłych cegieł i będziesz je później wykańczałtynkiem. Wtedy muruje się je na niepełne spoiny, ale płytsze niż w przypadku murowania z klinkieru, bo nie potrzeba miejsca na fugę.

Ogrodzenie z kształtek i pustaków

Ogrodzenie można też zbudować w inny sposób. Produktem wartym wykorzystania są tak zwane pustaki zasypowe – z betonu lub keramzytobetonu. Muruje się z nich fundamentową część parkanu, a podmurówkę i słupki wznosi z betonowych kształtek.

Przeczytaj dodatkowo:
Sprytny sposób na ścieżki ogrodowe - bruk...

Drewno i żwir to materiały, które znajdziemy właściwie w każdym ogrodzie. Naturalnym jest więc myśl,...

Remont ogrodzenia. Jak naprawić słupki,...

Najważniejsze, aby w porę naprawić niszczejącą konstrukcję ogrodzenia: słupki i podmurówkę. Czasem...

Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu? 26 zdjęć...

Płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie wokół domu powinny tworzyć zgraną całość,...

Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w...

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia domu ma kolosalne znaczenie. Wyznacza ono granicę działki,...

Jaka myjka ciśnieniowa? Wybieramy urządzenie do...

Myjka ciśnieniowa to bardzo popularne urządzenie myjące. Wykorzystujemy je do mycia elewacji, czyszczenia...

Ogrodzenia gabionowe – eleganckie dopełnienie...

Ogrodzenia gabionowe mają coraz więcej zwolenników. Są efektowne, izolują od hałasu, zanieczyszczeń i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.