| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Jak wybrać kostkę brukową: praktyczne porady dla kupującego

Jak wybrać kostkę brukową: praktyczne porady dla kupującego

Inwestycja w dobry materiał na nawierzchnię podjazdu gwarantuje jego trwałość i ładny wygląd przez wiele lat. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego materiału

Autor: POLBRUK

Strefa wjazdowa to jedna z ważniejszych części niemal każdej posesji. Jeździmy po niej samochodem i wielokrotnie w ciągu dnia parkujemy. Odpowiedni dobór materiału nawierzchniowego sprawi, że podjazd będzie nie tylko estetyczny ala także trwały i wytrzymały

Nawierzchnia podjazdu jest poddawana dużym obciążeniom, dlatego materiał wykorzystany do jego budowy musi być odpowiednio wytrzymały. Lepiej wykonać ją z kostki, a nie z dużych płyt, bo im drobniejsze są elementy, tym łatwiej przenoszą naprężenia. Płyty poddane naciskom mogą pękać, natomiast kostki przesuwają się lekko względem siebie, dzięki czemu zbudowane z nich nawierzchnie są trwalsze. Łatwo też wykonać z kostek łuki o dowolnym promieniu. Bez trudu docina się również elementy potrzebne do układania przy obrzeżach. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, dobrze jest zainteresować się jakością kostki. Ponieważ jednak podjazd ma tworzyć nie tylko praktyczny ciąg komunikacyjny, ale również płaszczyznę wpływającą na urodę posesji, warto zwrócić uwagę także na wygląd kostki.

Właściwa jakość

Do budowy podjazdu nadają się kostki o grubości 6-8 cm, nie wszystkie jednak mają odpowiednią jakość. Czołowi producenci materiałów przeznaczonych do budowy nawierzchni stosują wypracowane we własnych laboratoriach receptury produkcji, dzięki którym powstają wyroby o odpowiednim standardzie. Gwarancją są wydawane deklaracje zgodności potwierdzające, że oferowany wyrób spełnia wymagane normami parametry. Warto pytać o to sprzedawcę, by się upewnić, że podjęliśmy słuszną decyzję o zakupie.

Ozdobne lico kostki

Wybierając materiał do utwardzenia podjazdu nie można też lekceważyć strony estetycznej, czyli kształtu, kolorystyki i sposobu wykończenia kostek. Oprócz zwykłych betonowych szarych lub czerwonawych w ofercie pojawiają się też kostki o barwach intensywnych oraz w gamie kolorystycznej nawiązującej do materiałów naturalnych (ciemno- i jasnoszare, beżowe, brązowe). Efektowne są również produkty o licu uszlachetnianym w procesie produkcji.

Autor: POLBRUK

Kostki o niewielkich rozmiarach pozwalają tworzyć okręgi i elipsy, ożywiające nawierzchnię ułożoną we wzór klasycznej szachownicy

WARTO WIEDZIEĆ

Poradnik kupującego

Porównanie ofert. Wiele informacji znajdziemy w internecie, ale dobrze jest też odwiedzić okoliczne punkty sprzedaży. Wadą zakupów przez internet jest to, że jakość produktów możemy ocenić dopiero po odbiorze, a reklamacja bywa kłopotliwa.
Sprawdzenie jakości.
Przed sfinalizowaniem transakcji warto zapytać o certyfikaty albo samodzielnie sprawdzić jakość kostki.
Realizacja zakupu. Koniecznie trzeba nabyć jednocześnie całą potrzebną ilość kostki, bo poszczególne partie mogą się nieco różnić zabarwieniem.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Prawidłowy montaż ogrodzenia. Porady architekta...

Budowa ogrodzenia trwałego i funkcjonalnego - krok po kroku. Praktyczna porada architekta krajobrazu. Dowiedz...

Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę. Pod...

Urządzając teren wokół domu, należy starannie przemyśleć dobór nawierzchni. Warto wybrać taką,...

Pomysły na ogrodzenie domu. Nowoczesne systemy...

Ogrodzenie to wizytówka domu i ogrodu, dlatego jego wygląd ma ogromne znaczenie. Wybór...

Konserwacja drewna – jak ją wykonywać właściwie?

Drewno w to naturalny budulec, który pasuje do każdego ogrodu lub wnętrza. W zależności od gatunku...

Remont ogrodzenia. Jak naprawić słupki,...

Najważniejsze, aby w porę naprawić niszczejącą konstrukcję ogrodzenia: słupki i podmurówkę. Czasem...

Nawierzchnie ze żwiru lub grysu - sposób na...

Kruszywa takie jak żwir i grys to materiały bardzo przydatne w aranżacji działki. Wyglądają naturalnie,...