| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak ogrodzenia metalowe. Poradnik

Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak ogrodzenia metalowe. Poradnik

Nawet najlepiej wykonane płoty i ogrodzenia po pewnym czasie niszczeją. Szczególną uwagę należy zwrócić na elementy drewniane i metalowe i należy je regularnie odnawiać. W jaki sposób dbać o płoty i ogrodzenia? Radzimy, jak konserwować drewniane ogrodzenia, a jak ogrodzenia metalowe.

Drewniane i metalowe elementy ogrodzeń są narażone na działanie czynników atmosferycznych. Wiatr, słońce i deszcz niekorzystnie wpływają na ich wygląd, a także trwałość i wytrzymałość całej konstrukcji.

Ogrodzenia drewniane: jak zapewnić im drugą młodość

Elementy konstrukcji płotów i ogrodzeń, takie jak przęsła, słupki, sztachety, rygle, furtki i bramy, mogą być wykonane z drewna sosny, świerku, olszy, jesionu, robinii, buka czy dębu. Nawet jeżeli są dobrze zaimpregnowane, polakierowane lub pomalowane farbą tworzącą wodoodporną powłokę, trzeba je co kilka lat odświeżać. Najpierw należy je oczyścić z zanieczyszczeń, łuszczącej się farby i ze zmurszałego drewna. Małe fragmenty można usunąć papierem ściernym i twardą szczotką, którą oczyści się również pęknięcia i szczeliny powstałe w wyniku wysychania drewna. Do większych powierzchni lepiej użyć szlifierki z odpowiednimi nasadkami albo zmywacza do farb.

Używając preparatów chemicznych, musimy postępować zgodnie ze wskazówkami podanymi na opakowaniu, ponieważ są szkodliwe dla zdrowia. Poza tym osłabiają strukturę drewna, które staje się bardziej kruche. Kolejnym etapem pracy jest uzupełnienie ubytków – małe można wypełnić szpachlówką, a w większe wstawić łaty maskujące z kawałków drewna. Następnie wszystkie powierzchnie trzeba przeszlifować i pokryć preparatem, który równocześnie impregnuje i barwi, albo najpierw zaimpregnować oczyszczone drewno, a następnie pokryć je nową powłoką – farbą, lakierem lub lazurą – która nadaje barwę, pozostawiając czytelny wzór słojów. Najbardziej zniszczone elementy ogrodzenia drewnianego należy wymienić.

Ogrodzenia metalowe też wymagają cyklicznej renowacji

W przypadku ogrodzeń metalowych należy rozdzielić sposób dbania i renowacji elementów na dwie grupy - wynikające z materiału, z którego są wykonane.

  • Elementy żeliwne i stalowe (kute lub spawane) - muszą być konserwowane co mniej więcej pięć lat. Ich remont należy zacząć od odrdzewiania, bo nawet fabryczne zabezpieczenie wystarcza tylko na kilka lat. Później pojawiają się ogniska rdzy, stara powłoka impregnująca pęka i łuszczy się. 
    Są dwa sposoby na ich renowację. Pierwszy, stosowany od lat, polega na dokładnym usunięciu kurzu, łuszczącej się farby i rdzy drucianą szczotką, szlifierką lub papierem ściernym, przeszlifowaniu powierzchni, pokryciu jej najpierw farbą podkładową chroniącą przed korozją, a następnie nawierzchniową nadającą barwę. Drugi sposób to pokrycie oczyszczonej (z grubsza) powierzchni preparatem „trzy w jednym”, który neutralizuje pozostałości rdzy i farby, hamuje proces destrukcji i ma właściwości farby nawierzchniowej. Pierwsza metoda jest bardziej pracochłonna, ale staranniej likwiduje się ogniska rdzy. Jeśli ogrodzenie jest tak zniszczone, że czyszczenie byłoby zbyt uciążliwe, można w specjalistycznym zakładzie przeprowadzić piaskowanie. Jest to kłopotliwe, bo trzeba zdemontować ogrodzenie i przewieźć jego elementy do zakładu, ale otrzymuje się je z powrotem bardzo dobrze oczyszczone i zabezpieczone.  W przypadku gdy ogrodzenia nie da się zdemontować, piaskowanie można przeprowadzić na miejscu, ale wymaga to zabezpieczenia najbliższej okolicy przed ogromną ilością pyłu piaskowego. Taka operacja jest bardzo kosztowna i niewiele firm jest w stanie ją przeprowadzić.

  • Elementy aluminiowe - nie są tak podatne na korozję jak żeliwo i stal (działają na nie tylko kwas solny i siarkowy oraz ługi). Czynniki atmosferyczne mają więc na nie mały wpływ, ale miejsca styku aluminium z innym metalem ulegają zniszczeniu – pokrywają się białym proszkiem, pod którym powstają ubytki. Takie fragmenty nadają się już tylko do wymiany, warto więc pokryć ogrodzenie odpowiednim preparatem. Jego dodatkową zaletą jest to, że nie dopuszcza do silnego zabrudzenia – zabezpieczone w ten sposób powierzchnie wystarczy co jakiś czas zmyć wodą z mydłem.

Elementy metalowe można też poddać lakierowaniu proszkowemu, nadając im dowolną barwę.

Jakie odśnieżanie nie zniszczy chodnika lub podjazdu do garażu. Poradnik

Zima zawsze wiąże się z opadami śniegu oraz pojawianiem się lodu. Każdy właściciel domu powinien...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Ogrodzenie drewniane, betonowe i plastikowe....

Kupując gotowe ogrodzenie domu, otrzymujesz wszystko, co niezbędne do jego montażu. Oprócz ogrodzeń...

Nawierzchnie najlepiej przepuszczające wodę. Pod...

Urządzając teren wokół domu, należy starannie przemyśleć dobór nawierzchni. Warto wybrać taką,...

Ogrodzenia gabionowe – eleganckie dopełnienie...

Ogrodzenia gabionowe mają coraz więcej zwolenników. Są efektowne, izolują od hałasu, zanieczyszczeń i...

Lakierobejca do malowania mebli ogrodowych. Jak...

Drewniane meble ogrodowe trzeba od czasu do czasu pomalować. Można do tego użyć lakierobejcy, która...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Z czego powstają ogrodzenia murowane? Ogrodzenia...

Murowane ogrodzenie składa się przeważnie ze słupków, podmurówki i przęseł. Przęsła stalowe do...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.