| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Jak dobrze zaprojektować ogrodzenie? Budowa ogrodzenia

Jak dobrze zaprojektować ogrodzenie? Budowa ogrodzenia

Ogrodzenie wyznacza granicę naszej prywatności, daje poczucie bezpieczeństwa, może też sygnalizować nasz status materialny oraz nastawienie do otaczającej rzeczywistości. Podpowiemy, jakie ogrodzenie wybrać, by dobrze komponowało się z domem i charakterem posesji. Przeprowadź budowę ogrodzenia razem z nami.

Ogrodzenie dopasowane do architektury domu

To, czy ogrodzenie jest wysokie, czy niskie, szczelne czy ażurowe, dyskretne czy ozdobne, ma wpływ na charakter całej posesji. Spójny układ powstanie jednak dopiero wtedy, gdy powiążemy je kompozycyjnie z architekturą budynku. Takie potraktowanie posesji to sygnał, że nasz dom zaczyna się już na jej skraju.

Nie ma znaczenia, czy dom jest nowy, czy stary, nowoczesny, czy tradycyjny, czy działka jest niewielka, czy duża i jak długą drogę pokonujemy od furtki do drzwi wejściowych. Możemy zbudować ogrodzenie własnoręcznie albo zlecić prace wynajętej firmie, ale najpierw trzeba je zaprojektować. Koncepcję ogrodzenia warto mieć już na etapie projektowania domu.

Autor: Andrzej Szandomirski

O charakterze tej posesji decyduje wysmakowana kolorystyka – połączenie bieli i szarości przełamanej zielenią roślin

Jakie ogrodzenie? Ażurowe czy pełne, niskie czy wysokie

W dużych miastach, gdzie działki są niewielkie i sąsiadują z ulicami, a domy powstają wśród istniejącej zabudowy, często zabronione jest stawianie wysokich szczelnych ogrodzeń. Przy tym – ponieważ nowoczesne, efektowne domy wypełniają na ogół niemal całą powierzchnię działek, na których są stawiane, i otwarcie na otaczającą przestrzeń stanowi ratunek przed odczuciami klaustrofobicznymi – właściciele chętnie decydują się na ażurowe, metalowe ogrodzenia. Natomiast w okolicy, gdzie mieszkańcy są zasiedziali i rodziny znają się od dawna, więc zaufanie do sąsiadów jest znaczne, spotyka się niskie ogrodzenia, symbolicznie wyznaczające granicę prywatności.

Wybierając ogrodzenie, trzeba się zastanowić, jak widzimy nasze relacje z otoczeniem. Osoby, które lubią się chwalić efektownym domem i otaczającym go ogrodem lub którym sąsiedzkie zainteresowanie daje poczucie bezpieczeństwa, powinny zdecydować się na ogrodzenie ażurowe.

Jeżeli lepiej poczujemy się odcięci od otoczenia szczelnym, wysokim ogrodzeniem, ale chcemy pochwalić się pięknymi kompozycjami ogrodowymi lub innymi elementami zdobiącymi działkę – wybierzmy rozwiązanie nietypowe: w wybranych miejscach w szczelnym ogrodzeniu umieśćmy prześwity zabezpieczone przed intruzami siatką, metalowymi prętami lub ozdobną kratą.

Można też zdecydować się na solidne ogrodzenie z podmurówką i murowanymi słupkami, między którymi mocowane będą ażurowe przęsła z metalowych prętów w ramie z płaskowników, kute metalowe kraty lub drewniane panele-kratki. Dla wielu osób jedyną możliwością, by w domu poczuć się naprawdę bezpiecznie, jest szczelna osłona.

Jak zbudować ogrodzenie zgodnie z przepisami?

Nie potrzeba pozwolenia ani zgłoszenia, jeśli ogrodzenie stawiane jest między prywatnymi działkami albo wzdłuż drogi prywatnej lub wewnętrznej niezaliczonej do dróg publicznych. Zgłoszenie budowy ogrodzenia jest konieczne, gdy ma ono powstać od strony: ulicy, torów kolejowych, innych miejsc publicznych oraz gdy ma być wyższe niż 2,2 m (niezależnie od usytuowania).

Zgłoszenie składa się w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Powinno zawierać informację o rodzaju robót i sposobie ich wykonywania oraz termin rozpoczęcia. Dołączyć należy oświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz – czasami – szkic ogrodzenia (poinformuje o tym urzędnik). Bywa też, że konieczne są dodatkowe uzgodnienia, np. zgoda zarządcy drogi na lokalizację lub przebudowę zjazdu.

Budowę można rozpocząć dopiero po upływie 30 dni od zgłoszenia, jeśli urząd nie wyda sprzeciwu. W tym czasie urząd bada, czy budowa w określonym miejscu i w zgłoszony sposób nie koliduje z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz czy nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa innych użytkowników przestrzeni publicznej. Jeśli tak jest, urząd wniesie sprzeciw i może zobowiązać wnioskodawcę do uzyskania pozwolenia na budowę. Ważność zgłoszenia wygasa, jeżeli prace nie zostaną rozpoczęte w ciągu dwóch lat.

Autor: Wiktor Greg

Do domu o drewnianej elewacji doskonale pasuje ogrodzenie, w którym połączono elementy kamiennego muru i szerokie poziomo ułożone deski

Efektowne ogrodzenia z kamienia. Co to są gabiony?

Ogrodzenia z kamienia są często spotykane. Ich wykonanie nie jest łatwe, ale uzyskany efekt wart...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wygodny podjazd do garażu. Sprawdź, z czego...

Dobry podjazd do garażu znacząco usprawni komunikację. To inwestycja na wiele lat, warto więc starannie ją...

Cegła w ogrodzie. Architektura ogrodowa z...

Cegła w ogrodzie to materiał naturalny, trwały, a przy tym bardzo efektowny. Klinkier może się mienić...

Ogrodzenia kute: galeria zdjęć pięknych ogrodzeń...

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją. Często też stanowiły powód zazdrości – z...

Mycie, czyszczenie i konserwacja kostki brukowej,...

Dokładne mycie, skrupulatne czyszczenie, konserwacja i pielęgnacja kostki brukowej to cztery najważniejsze...

Ile kosztuje ogrodzenie. Przykładowe kosztorysy 9...

Od czego zależy cena ogrodzenia? Czy decydują o tym materiały? A może równie duże znaczenie ma...