| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Nawierzchnie ze żwiru lub grysu - sposób na atrakcyjne zagospodarowanie terenu wokół domu

Nawierzchnie ze żwiru lub grysu - sposób na atrakcyjne zagospodarowanie terenu wokół domu

Kruszywa takie jak żwir i grys to materiały bardzo przydatne w aranżacji działki. Wyglądają naturalnie, dzięki czemu dobrze wtapiają się w otoczenie. Mają szerokie zastosowanie. Nadają się do budowy nawierzchni, utwardzania podjazdów i ścieżek, rozkładane są na rabatach czy wykorzystywane na opaski wokół domu. Zobacz, w jakich miejscach sprawdzą się nawierzchnie żwirowe i grys.

Zalety i wady nawierzchni z kruszywa

Do utwardzenia podjazdów, podwórzy, ścieżek i innych nawierzchni wokół domu najlepszy jest grys, bo jego nieregularne kanciaste ziarna łatwo się klinują.

Zaletami nawierzchni z kruszywa, poza ich urodą, są łatwe wykonanie i niższa cena w porównaniu z nawierzchniami z innych materiałów. Nie bez znaczenia jest to, że są one przepuszczalne dla wody.

Wadą, która zniechęca wiele osób do budowy takich nawierzchni, jest konieczność ich pielęgnacji, czyli odchwaszczania (ale to dotyczy także nawierzchni brukowanych – chwasty wyrastają w spoinach między ich elementami) oraz poprawiania profilu przez dosypywanie kruszywa w powstałe zagłębienia i jego zagęszczanie na trasie przejazdu samochodu mogą się tworzyć koleiny).

Jesienią uciążliwe bywa sprzątanie liści. Trzeba to robić ostrożnie, bo grabiami razem z zanieczyszczeniami zgarniane jest także kruszywo.

Ważne jest odpowiednie wykonanie

Trwałość nawierzchni zależy od ich wykonania. Ścieżki i place w ogrodzie nie muszą mieć grubej podbudowy – wystarczy 7-10 cm ubitego tłucznia (rozdrobniona skała o uziarnieniu 31,5- -63 mm) lub klińca (pokruszona skała o uziarnieniu 4-31,5 mm, ale w przeciwieństwie do grysu niesortowana). Układa się na niej mniej więcej 5-centymetrową warstwę zagęszczonego grysu. Jako krawężnik wystarczy taśma z tworzywa. Podjazdy, podwórza i inne nawierzchnie przeznaczone także dla samochodów osobowych muszą mieć dodatkową warstwę podbudowy grubości 10-20 cm

Rabaty żwirowe

Kruszywo na rabatach ma znaczenie praktyczne – zabezpiecza glebę przed szybkim wysychaniem, ponieważ ogranicza parowanie wody. Zmniejsza też zachwaszczenie, zwłaszcza gdy pod warstwą żwiru została położona włóknina. Nawet jeśli wyrosną chwasty, łatwo będzie je wyrwać. Rabaty żwirowe to dobre miejsce do uprawy roślin o wyrazistym pokroju i dekoracyjnych liściach.

Opaska wokół domu

Opaska żwirowa wokół domu porządkuje przestrzeń i sprawia, że otoczenie budynku wygląda estetycznie. Poza tym, co bardzo istotne, zabezpiecza ściany przed zabrudzeniem oraz wilgocią podsiąkającą z ziemi. Opaskę żwirową robi się bardzo łatwo. Po zdjęciu humusu i osadzeniu krawężnika układa się geowłókninę, a następnie nasypuje kilkucentymetrową warstwę kruszywa. Wyściółka z geowłokniny nie jest konieczna, ale warto ją położyć, bo zapobiegnie mieszaniu się kruszywa z ziemią i ograniczy wzrost chwastów.

WARTO WIEDZIEĆ

Żwir to naturalne kruszywo pochodzenia polodowcowego lub rzecznego o wielkości ziaren od 4 do 63 mm. W ogrodzie najczęściej są wykorzystywane frakcje 4-8, 8-16 oraz 16-32 mm. Ma zaokrąglone brzegi, co sprawia, że źle się klinuje (zwłaszcza rzeczny) i łatwo przemieszcza, dlatego raczej nie nadaje się na nawierzchnie (niewygodnie się po nich chodzi). Luźna struktura żwiru powoduje, że łatwo przepuszcza wodę, dlatego jest stosowany jako obsypka filtracyjna wokół rur drenarskich, a także opaska wokół domu.

Grys jest zaliczany do kruszyw łamanych. Powstaje w wyniku rozdrobnienia skały do ziaren wielkości od 1 do 31,5 mm. Jest sortowany i oferowany we frakcjach, na przykład 1-4, 2-5, 4-8, 8-11, 8-16, 16-22, 16-31,5 mm. Ziarna grysu mają ostre krawędzie i nieregularny kształt, co sprawia, że łatwo się klinują. Zrobione z nich nawierzchnie są stabilne. Ze względu na dużą skalę barw grys jest stosowany jako dekoracja, na przykład wysypuje się nim rabaty, by tworzył ładne tło dla roślin. W sprzedaży jest grys bazaltowy, dolomitowy, gnejsowy, granitowy, kwarcytowy, porfirowy, serpentynitowy, sjenitowy i wapienny.

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrodzenia kute: galeria zdjęć pięknych ogrodzeń...

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją. Często też stanowiły powód zazdrości – z...

Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu? 26 zdjęć...

Płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie wokół domu powinny tworzyć zgraną całość,...

Jak zbudować ogrodzenie murowane? Słupki z...

Zobacz, jak wygląda budowa ogrodzenia murowanego z przęsłami stalowymi. Poznaj zasady wykonywania...

Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak...

Nawet najlepiej wykonane płoty i ogrodzenia po pewnym czasie niszczeją. Szczególną uwagę należy...

Czyszczenie kostki brukowej: plamy z oleju,...

Początek wiosny to czas na mycie i czyszczenie kostki brukowej, która łatwo chłonie wodę i się brudzi....