| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Nawierzchnie ze żwiru lub grysu - sposób na atrakcyjne zagospodarowanie terenu wokół domu

Nawierzchnie ze żwiru lub grysu - sposób na atrakcyjne zagospodarowanie terenu wokół domu

Kruszywa takie jak żwir i grys to materiały bardzo przydatne w aranżacji działki. Wyglądają naturalnie, dzięki czemu dobrze wtapiają się w otoczenie. Mają szerokie zastosowanie. Nadają się do budowy nawierzchni, utwardzania podjazdów i ścieżek, rozkładane są na rabatach czy wykorzystywane na opaski wokół domu. Zobacz, w jakich miejscach sprawdzą się nawierzchnie żwirowe i grys.

Zalety i wady nawierzchni z kruszywa

Do utwardzenia podjazdów, podwórzy, ścieżek i innych nawierzchni wokół domu najlepszy jest grys, bo jego nieregularne kanciaste ziarna łatwo się klinują.

Zaletami nawierzchni z kruszywa, poza ich urodą, są łatwe wykonanie i niższa cena w porównaniu z nawierzchniami z innych materiałów. Nie bez znaczenia jest to, że są one przepuszczalne dla wody.

Wadą, która zniechęca wiele osób do budowy takich nawierzchni, jest konieczność ich pielęgnacji, czyli odchwaszczania (ale to dotyczy także nawierzchni brukowanych – chwasty wyrastają w spoinach między ich elementami) oraz poprawiania profilu przez dosypywanie kruszywa w powstałe zagłębienia i jego zagęszczanie na trasie przejazdu samochodu mogą się tworzyć koleiny).

Jesienią uciążliwe bywa sprzątanie liści. Trzeba to robić ostrożnie, bo grabiami razem z zanieczyszczeniami zgarniane jest także kruszywo.

Ważne jest odpowiednie wykonanie

Trwałość nawierzchni zależy od ich wykonania. Ścieżki i place w ogrodzie nie muszą mieć grubej podbudowy – wystarczy 7-10 cm ubitego tłucznia (rozdrobniona skała o uziarnieniu 31,5- -63 mm) lub klińca (pokruszona skała o uziarnieniu 4-31,5 mm, ale w przeciwieństwie do grysu niesortowana). Układa się na niej mniej więcej 5-centymetrową warstwę zagęszczonego grysu. Jako krawężnik wystarczy taśma z tworzywa. Podjazdy, podwórza i inne nawierzchnie przeznaczone także dla samochodów osobowych muszą mieć dodatkową warstwę podbudowy grubości 10-20 cm

Rabaty żwirowe

Kruszywo na rabatach ma znaczenie praktyczne – zabezpiecza glebę przed szybkim wysychaniem, ponieważ ogranicza parowanie wody. Zmniejsza też zachwaszczenie, zwłaszcza gdy pod warstwą żwiru została położona włóknina. Nawet jeśli wyrosną chwasty, łatwo będzie je wyrwać. Rabaty żwirowe to dobre miejsce do uprawy roślin o wyrazistym pokroju i dekoracyjnych liściach.

Opaska wokół domu

Opaska żwirowa wokół domu porządkuje przestrzeń i sprawia, że otoczenie budynku wygląda estetycznie. Poza tym, co bardzo istotne, zabezpiecza ściany przed zabrudzeniem oraz wilgocią podsiąkającą z ziemi. Opaskę żwirową robi się bardzo łatwo. Po zdjęciu humusu i osadzeniu krawężnika układa się geowłókninę, a następnie nasypuje kilkucentymetrową warstwę kruszywa. Wyściółka z geowłokniny nie jest konieczna, ale warto ją położyć, bo zapobiegnie mieszaniu się kruszywa z ziemią i ograniczy wzrost chwastów.

WARTO WIEDZIEĆ

Żwir to naturalne kruszywo pochodzenia polodowcowego lub rzecznego o wielkości ziaren od 4 do 63 mm. W ogrodzie najczęściej są wykorzystywane frakcje 4-8, 8-16 oraz 16-32 mm. Ma zaokrąglone brzegi, co sprawia, że źle się klinuje (zwłaszcza rzeczny) i łatwo przemieszcza, dlatego raczej nie nadaje się na nawierzchnie (niewygodnie się po nich chodzi). Luźna struktura żwiru powoduje, że łatwo przepuszcza wodę, dlatego jest stosowany jako obsypka filtracyjna wokół rur drenarskich, a także opaska wokół domu.

Grys jest zaliczany do kruszyw łamanych. Powstaje w wyniku rozdrobnienia skały do ziaren wielkości od 1 do 31,5 mm. Jest sortowany i oferowany we frakcjach, na przykład 1-4, 2-5, 4-8, 8-11, 8-16, 16-22, 16-31,5 mm. Ziarna grysu mają ostre krawędzie i nieregularny kształt, co sprawia, że łatwo się klinują. Zrobione z nich nawierzchnie są stabilne. Ze względu na dużą skalę barw grys jest stosowany jako dekoracja, na przykład wysypuje się nim rabaty, by tworzył ładne tło dla roślin. W sprzedaży jest grys bazaltowy, dolomitowy, gnejsowy, granitowy, kwarcytowy, porfirowy, serpentynitowy, sjenitowy i wapienny.

Remont ogrodzenia. Jak naprawić słupki, podmurówkę i przęsła?

Najważniejsze, aby w porę naprawić niszczejącą konstrukcję ogrodzenia: słupki i podmurówkę....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czyszczenie kostki brukowej: plamy z oleju,...

Początek wiosny to czas na mycie i czyszczenie kostki brukowej, która łatwo chłonie wodę i się brudzi....

Ogrodzenia gabionowe – eleganckie dopełnienie...

Ogrodzenia gabionowe mają coraz więcej zwolenników. Są efektowne, izolują od hałasu, zanieczyszczeń i...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Projektowanie otoczenia domu: gdzie można...

Systemy stabilizujące przepuszczalne powierzchnie służą do utrwalania nawierzchni sypkich, takich jak...

PetraZen - wszystko, czego potrzebujesz od murku...

Murki gabionowe to niebanalny, unikatowy wygląd, doskonałe zabezpieczenie terenu i gwarancja poczucia...

Formalności prawne przy budowie ogrodzenia. Czy...

Obecnie formalności związane z budową ogrodzenia zależą jedynie od jego wysokości. Jeżeli ogrodzenie nie...