| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Fundament pod ogrodzenie. Zrób solidny fundament pod płot

Fundament pod ogrodzenie. Zrób solidny fundament pod płot

Piękne ogrodzenie domu to duma każdego inwestora. Efekt końcowy zależy od projektanta traktującego je często jako wyzwanie nie mniejsze niż sam budynek, a przede wszystkim od wykonawcy. Ogrodzenie powinno pasować do budynku i otoczenia oraz być solidnie wykonane, żeby się nie przewróciło. Sprawdź, jak wykonać mocny i porządny fundament pod ogrodzenie.

Autor: Andrzej Szandomirski

Trudno znaleźć dwa identyczne ogrodzenia domu. Ogromny wybór materiałów i fantazja fachowców dają wręcz nieograniczone możliwości. Ogrodzenie może wtapiać się w otoczenie domu albo kontrastować z nim, być delikatną ozdobą ogrodu bądź jego solidną ochroną, może mieć surowy, nowoczesny wygląd lub sprawiać wrażenie starego, uroczo podupadłego muru sprzed lat.

Aby ogrodzenie nie szpeciło otoczenia, musi spełniać dwa warunki. Po pierwsze, pasować zarówno do budynku, który osłania, jak i do jego zewnętrznego otoczenia, czyli między innymi do ewentualnych posesji sąsiadów. Po drugie, powinno być solidnie wykonane, żeby się nie przewróciło. Choć na pierwszy rzut oka płot nie przenosi żadnych obciążeń, w rzeczywistości jest poddawany dość silnemu parciu wiatru, naciskom opierających się o niego ludzi, przypadkowym uderzeniom czy wreszcie obciążeniom od własnego ciężaru. Jego konstrukcja musi być zatem mocna i porządnie podparta na solidnym fundamencie.

Fundament pod ogrodzenie

Pod ciężkimi ogrodzeniami albo tam, gdzie grunt osiada nierównomiernie, fundament pod ogrodzenie buduje się na całej długości poniżej strefy przemarzania. W zależności od regionu wynosi ona od 80 do 140 cm (tylko na przepuszczalnych piaskach dopuszcza się 60 cm). Aby beton nie pękał wskutek nadmiernych naprężeń, co 15 metrów należy wykonać w nim szczeliny dylatacyjne.

Jeżeli ogrodzenie składa się ze słupków i z przęseł, fundament może mieć formę uskokową, czyli dwa poziomy posadowienia. Pierwszy poziom fundamentu – pod nośnymi słupkami, głębszy – ma sięgać poniżej poziomu przemarzania. Drugi poziom – wzdłuż linii nienośnych przęseł – może być płytszy (30-50 cm). Takie zróżnicowanie pozwala ograniczyć koszt materiałów i robocizny, a nie narusza stabilności parkanu.

W skrajnych przypadkach, kiedy ogrodzenie nie ma podmurówki (na przykład drewniany płot), można wykonać same stopy fundamentowe pod słupkami, ale warto pamiętać, że pod ogrodzeniem łatwo się wówczas podkopać (odkryją to szybko okoliczne psy). Dlatego zawsze lepiej robić choćby płytką podwalinę wzdłuż linii przęseł.

Posadowienie stref nośnych na głębokości poniżej strefy przemarzania jest bardzo ważne (a często, niestety, bagatelizowane). Zapewnia wielokierunkową sztywność całemu ogrodzeniu, chroniąc je przed przechyłem, a jednocześnie zapobiega zniszczeniom konstrukcji w czasie zimy. Dotyczy to zwłaszcza gruntów wysadzinowych, jak na przykład glina, które zamarzając, rozsadzają zbyt płytko umieszczony fundament.

Ważne, aby fundamenty pod słupkami i przęsłami nie były trwale połączone. Ze względu na zróżnicowaną głębokość posadowienia i rozkład obciążeń pracują one w odmienny sposób, powstają w nich różne naprężenia, więc trwałe połączenia mogłyby pękać. Między poszczególnymi fundamentami zostawia się zatem szczeliny dylatacyjne, które wypełnia się nienasiąkliwym i trwale elastycznym materiałem uszczelniającym.

Wszelkie dylatacje muszą być ciągłe na całej wysokości ogrodzenia, a więc od podstawy fundamentu aż po górną powierzchnię słupków i przęseł.

WARTO WIEDZIEĆ

Fundament uskokowy sprawdza się także na pochyłym terenie, gdzie ogrodzenie ma formę schodkową – dzięki oddzielnym podwalinom każde przęsło może się znajdować na innym poziomie.

Z czego wykonać fundament pod ogrodzenie

Fundamenty betonowe wykonuje się w odpowiednio uformowanym deskowaniu. Tylko w gruntach spoistych, które się nie osypują, można układać mieszankę betonową bezpośrednio w wykopie. Należy jednak wyłożyć go folią, która zapobiegnie mieszaniu się betonu z ziemią i odsączaniu mleczka cementowego ze świeżej mieszanki do gruntu.Beton osiąga wytrzymałość po mniej więcej dwóch tygodniach, wtedy można usunąć deskowanie i przystąpić do dalszych prac.

Niekiedy fundament wymaga wzmocnienia zbrojeniem, na przykład na słabym, odkształcalnym gruncie albo na skarpie, gdzie tworzy się podwalinę schodkową. W dolnej części umieszcza się wówczas zbrojenie z czterech podłużnych prętów połączonych strzemionami, które usztywnia fundament, zapobiegając jego pękaniu.

Fundamenty można także wymurować z kamieni. Zazwyczaj robi się je pod ogrodzeniami kamiennymi, ale nadają się również do innych typów. Jest to rozwiązanie godne polecenia zwłaszcza na działkach w pobliżu terenów rolnych – kamienie często usuwa się tam z pól i rolnicy chętnie się ich pozbędą. Grubość kamiennej podwaliny nie może być mniejsza niż 30 cm, a pod murem z kamienia powinna być od niego o 10 cm szersza. Zawsze trzeba ją jak najlepiej wypoziomować i osłonić izolacją przeciwwodną.

Ogrodzenia kamienne

Ogrodzenie kamienne ze względu na bardzo oryginalny wygląd świetnie prezentują się zarówno jako pełne, jak również z przęsłami z drewna lub metalu. Murowanie z kamienia jest żmudne i trwa tygodniami, ale końcowy efekt rekompensuje włożony wysiłek.

Ogrodzenia murowane pełne

Zapewniają skuteczną osłonę przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz, jednak wyglądają dość przytłaczająco. Najczęściej więc wykonuje się w nich prześwietla – otwory o różnych kształtach i rozmiarach. Nie tylko dodają one lekkości, ale też ożywiają mono-tonną jednolitość muru.

Ogrodzenia murowane z przęsłami

Ogrodzenia murowane są najbardziej popularnym rozwiązaniem. Zapewniają stabilną ochronę posesji, a jednocześnie nie utrudniają kontaktu wzrokowego z otoczeniem. Na słupki potrzeba mniej materiału konstrukcyjnego niż na pełne ogrodzenia, a przęsła można dobrać według własnych upodobań, dopasowując je na przykład do bramy czy architektury budynku.

Ogrodzenia metalowe

Ogrodzenia metalowe są dużo lżejsze od ogrodzeń murowanych i zazwyczaj nie robi się pod nimi wysokiego cokołu, jego funkcję pełni wyciągnięta przynajmniej 10 cm nad poziom terenu górna powierzchnia fundamentów. Oczywiście można wyciągnąć fundament jeszcze wyżej, ale wtedy trzeba osłonić go przed wodą. Można przekryć go daszkiem tak samo jak podmurówkę w ogrodzeniach murowanych.

Ogrodzenia drewniane

Ogrodzenia zrobione w całości z drewna kojarzą się z zagrodą wiejską lub górami. To typowe płoty z wbitymi bezpośrednio w ziemię słupkami z niedokładnie ociosanych bali i topornymi sztachetami. Inny rodzaj to ekskluzywne, dopracowane ogrodzenia łączące drewno z metalem, osadzone na stabilnym fundamencie. W przypadku prostych płotów panuje zupełna dowolność artystyczno-wykonawcza. Wymiary słupków, sposób dołączenia sztachet zależą wyłącznie od inwencji twórczej wykonawcy.

Przeczytaj dodatkowo:
Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w...

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia domu ma kolosalne znaczenie. Wyznacza ono granicę działki,...

Oświetlenie ogrodowe - pomysły na oświetlenie...

Oświetlenie ogrodowe ułatwi poruszanie się po działce wieczorem. Światło powinno być skierowane na...

Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak...

Nawet najlepiej wykonane płoty i ogrodzenia po pewnym czasie niszczeją. Szczególną uwagę należy...

Konserwacja drewna. Jak odnawiać drewniane meble...

Aby meble ogrodowe, a także parkany, altany i nawierzchnie terasów służyły długie lata, konserwacja...

Projektowanie otoczenia domu: gdzie można...

Systemy stabilizujące przepuszczalne powierzchnie służą do utrwalania nawierzchni sypkich, takich jak...

Czyszczenie nawierzchni ogrodowych. Zamiatarki...

Od wiosny do zimy ścieżki ogrodowe, tarasy i podjazdy uporczywie się brudzą. Gromadzi się na nich piach,...