| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Czyszczenie i pielęgnacja kostki brukowej przed nadejściem zimy i w czasie mrozów

Czyszczenie i pielęgnacja kostki brukowej przed nadejściem zimy i w czasie mrozów

Podpowiadamy, jak czyścić, impregnować i pielęgnować kostkę brukową, aby przetrwała zimę w nienagannym stanie.

Jesienne porządki w ogrodzie - czyszczenie kostki brukowej

Jesienne sprzątanie nawierzchni ogrodowych powinieneś zacząć od ich wyczyszczenia. Plamy z oleju, błoto czy liście należy dokładnie oczyścić za pomocą myjki ciśnieniowej.

Dodatkowo przy pomocy specjalnych środków chemicznych usuń wyrośnięty przez lato mech i inne chwasty, a następnie ubytki w szczelinach uzupełnij piaskiem. Spowolni to ponowne wyrastanie chwastów i zabezpieczy kostkę brukową przed nasiąkaniem podczas roztopów czy opadów deszczu.

Dodatkowo takie zabiegi pomogą zachować właściwości antypoślizgowe kostki oraz jej walory estetyczne.

Autor: thinkstockphotos.com

Odpowiednie oczyszczenie i impregnacja kostki brukowej pozwoli uchronić nawierzchnię wokół domu przed negatywnymi skutkami mrozu i śniegu

Ochrona i pielęgnacja kostki brukowej zimą

Zimowa pora roku to czas, w którym nawierzchnie w ogrodzie mogą być bardzo śliskie, a tym samym bardzo niebezpieczne. Najprostszym sposobem by tego uniknąć jest regularne posypywanie ich solą lub piaskiem.

Ważne jest zatem to, by produkt, z którego wykonana jest nawierzchnia był trwały i odporny na działania takich czynników. Dużą popularnością cieszą się kostki brukowe i płyty tarasowe wykonane z domieszką naturalnego kruszywa. To produkty o wysokich właściwościach wytrzymałościowych, które są odporne na duży nacisk oraz działanie czynników atmosferycznych. Kostka nie wchodzi w reakcję chemiczną z solą i nie niszczy się.

Pamiętaj o tym, by sól stosować tak rzadko jak to tylko możliwe. Zbyt częste posypywanie kostki solą może prowadzić do ‘suszy fizjologicznej’, która nie tylko może niszczyć materiał budowlany, ale również niekorzystnie wpływa na rośliny w ogrodzie.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak i dlaczego impregnować kostkę brukową?

Istotnym elementem, o którym często się zapomina przed zimą jest impregnacja nawierzchni ogrodowych. Podobnie jak drewno – kostka brukowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która zapewni zachowanie wszelkich walorów estetycznych i funkcjonalnych na długie lata.

Najlepiej zabezpieczyć kostkę za pomocą specjalnych środków polecanych przez producenta danego produktu. Inaczej będziesz impregnować kostkę, a inaczej płyty tarasowe. W obydwu jednak przypadkach, taki zabieg pozwoli zachować na dłużej piękny wygląd otoczenia wokół domu. Wraz z nadejściem wiosny będziesz cieszył się idealną nawierzchnią w ogrodzie – bez zabrudzeń i plam.

WIDEO: myjka ciśnieniowa - idealna do czyszczenia elewacji, kostki brukowej, samochodu i podjazdu

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Mycie, czyszczenie i konserwacja kostki brukowej,...

Dokładne mycie, skrupulatne czyszczenie, konserwacja i pielęgnacja kostki brukowej to cztery najważniejsze...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Formalności prawne przy budowie ogrodzenia. Czy...

Obecnie formalności związane z budową ogrodzenia zależą jedynie od jego wysokości. Jeżeli ogrodzenie nie...

Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w...

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia domu ma kolosalne znaczenie. Wyznacza ono granicę działki,...

Prawidłowy montaż ogrodzenia. Porady architekta...

Budowa ogrodzenia trwałego i funkcjonalnego - krok po kroku. Praktyczna porada architekta krajobrazu. Dowiedz...

Wszystko o budowie ogrodzenia – formalności...

Mamy dla Ciebie mnóstwo wskazówek i praktycznych rozwiązań, dzięki którym budowa i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.