| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w jakim urządzony jest ogród?

Ogrodzenie domu - jak dopasować je do stylu, w jakim urządzony jest ogród?

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia domu ma kolosalne znaczenie. Wyznacza ono granicę działki, zapewnia poczucie bezpieczeństwa, tłumi hałas, chroni przed nieproszonymi gośćmi i ciekawskim okiem sąsiada. Właściwie dobrane ogrodzenie może dodatkowo podkreślić styl, w jakim urządzony został przydomowy ogród.

Ogrodzenie najlepiej zacząć budować przed założeniem ogrodu

Ogrodzenie najlepiej jest budować jeszcze przed założeniem ogrodu i tworzeniem elementów małej architektury. To praktyczne – podczas pracy powstaje dużo bałaganu, a w dodatku zachodzi ryzyko uszkodzenia roślin i konstrukcji stałych. Przy doborze rodzaju ogrodzenia czynnikiem decydującym jest cena oraz indywidualny zmysł estetyki. Warto jednakże zwracać uwagę na wygląd (kolor, materiały wykończeniowe) domu oraz budynków roboczych.

Ogrodzenie można również dopasować tak, aby harmonijnie łączyło się ze stylem urządzania ogrodu. Jak to zrobić?

Ogród w stylu wiejskim - postaw na drewno

W ogrodach urządzanych w stylu wiejskim bardzo chętnie stosuje się konstrukcje drewniane – niemal w każdym elemencie. Podobnie wygląda sprawa z ogrodzeniami. Ogród wiejski warto grodzić wszelkiego rodzaju płotami. Najbardziej znany jest płot sztachetowy. Jego wysokość zazwyczaj oscyluje w granicach 120 cm. Szerokość przęseł i prześwitów jest różna. Dodatkowo drewno można łączyć z elementami z kamienia (wykończenie) lub z metalu. Jeśli natomiast istnieje potrzeba oddzielenia ogrodu od części gospodarczej, tanim rozwiązaniem jest instalacja ogrodzenia z płyt betonowych. Jego wartość estetyczna jest wątpliwa, natomiast zasłania brzydki widok i jest szczelne.

Ogród urządzony w stylu leśnym - budowa płotu myśliwskiego

Ogród urządzany w stylu leśnym podobnie jak ogród naturalistyczny mocno harmonizuje z otoczeniem. W takim miejscu należy zbudować takie ogrodzenie, które nie będzie wyróżniało się zbytnio. Dobrą opcją jest budowa płotu myśliwskiego, który znakomicie współgra z powyższym stylem. Zwykle jest niższy od płotu sztachetowego. Jego wysokość wynosi 80-100 cm a szerokość przęseł 180-200 cm. Posiada duże prześwity. Rozwiązanie jednak ma zasadniczą wadę – nie chroni ogrodu przed zwierzyną – np.: gryzoniami. W ogrodach usytuowanych w lesie lub jego pobliżu może to mieć kluczowe znaczenie dla ochrony zieleni. Wtedy lepiej jest rozważyć montaż siatki – najlepiej z powlekanej lub nierdzewnej stali.

Ogród w stylu angielskim - ogrodzenie z kamiennych bloków lub z cegły

Ogrody angielskie kojarzą się z romantycznymi zakątkami, tajemniczością i cudownymi kwietnymi rabatami. Ogrodzeniem można jeszcze podkreślić jego atuty. W tym wypadku warto rozważyć budowę ogrodzenia z kamiennych bloków lub z cegły. Oba rodzaje zasłaniają widok na ogród i mają duże walory dekoracyjne. Jeśli zależy nam na większych prześwitach można zdecydować na ogród z metalowych prętów.

Ogród nowoczesny - ogrodzenie gabionowe

Ogród w stylu modernistycznym cechuje minimalizm, oszczędność form i oczywiście nowoczesna architektura budynków. Dobrym, ale drogim sposobem podkreślenia charakteru ogrodu jest budowa ogrodzenia gabionowego. Standardowo kosze wypełnione są kamieniami, ale można zakupić również te zawierające bryły ze szkła.

Ogród miejski - mur z cegły klinkierowej

Ogrody w miastach najczęściej są urządzane z zastosowaniem różnych stylów. Wybór ogrodzeń jest więc dość elastyczny – od metalowych płotów po kamienne mury. Na szczególną uwagę zasługuje jednak mur z cegły klinkierowej. Ogrodzenie wygląda estetycznie, zasłania częściowo widok i tłumi hałas. Można budować je z jednego (przy wysokości do 1m) lub dwóch rzędu cegieł (ogrodzenia wyższe).

Ogrody orientalne - proste, kamienne mury

Ogrody orientalne są dość trudne do założenia i prace zaleca się zlecić profesjonalnej firmie. Wybór ogrodzenia również nie jest łatwy. W ogrodach Zen stawia się na minimalizm – szczególnie dobrze wyglądają proste, kamienne mury. Standardowo można wykorzystywać także drewniane płoty osłonowe oraz ogrodzenia z bambusa.

Autor: thinkstockphotos.com

Ogrodzenie ma kolosalne znaczenie przy urządzaniu ogrodu

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

WIDEO: jak konserwować ogrodzenie i elementy drewniane?

Sprytny sposób na ścieżki ogrodowe - bruk drewniany i żwir

Drewno i żwir to materiały, które znajdziemy właściwie w każdym ogrodzie. Naturalnym jest...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak odnowić drewniane ogrodzenia, a jak...

Nawet najlepiej wykonane płoty i ogrodzenia po pewnym czasie niszczeją. Szczególną uwagę należy...

Jak zbudować ogrodzenie murowane? Słupki z...

Zobacz, jak wygląda budowa ogrodzenia murowanego z przęsłami stalowymi. Poznaj zasady wykonywania...

Czyszczenie kostki brukowej: plamy z oleju,...

Początek wiosny to czas na mycie i czyszczenie kostki brukowej, która łatwo chłonie wodę i się brudzi....

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Ogrodzenia kute: galeria zdjęć pięknych ogrodzeń...

Ogrodzenia kute zawsze były atrakcyjną propozycją. Często też stanowiły powód zazdrości – z...