| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Z czego powstają ogrodzenia murowane? Ogrodzenia z klinkieru i innych materiałów

Z czego powstają ogrodzenia murowane? Ogrodzenia z klinkieru i innych materiałów

Murowane ogrodzenie składa się przeważnie ze słupków, podmurówki i przęseł. Przęsła stalowe do ogrodzenia  kupisz w markecie budowlanym. Podmurówkę i słupki trzeba jednak wykonać samodzielnie. Czy budować ogrodzenie z klinkieru, czy z tańszych materiałów?

Metalowe przęsła ogrodzeniowe to ażurowe konstrukcje z prętów lub kształtowników. Czasem są wykończone deskami. Mogą mieć rozmaite kształty i wymiary. Chociaż da się je mocować do metalowych słupków ogrodzeniowych, wielu inwestorów woli coś solidniejszego, czyli podmurówkę i słupki ceglane. Buduje się je z cegieł klinkierowych, licowych lub silikatowych. Gdy są gotowe, podwiesza się do nich przęsła, mocuje bramę wjazdową i furtkę.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Cegły klinkierowe, cegły zwykłe i bloczki

Ogrodzenie można wymurować ze zwykłych cegieł ceramicznych, jednak wtedy trzeba je będzie otynkować. Najpopularniejsze są natomiast cegły klinkierowe o wymiarach 25 x 12 x 6,5 cm. Zawdzięczają to swojej urodzie i wyjątkowej trwałości. Są twarde, nienasiąkliwe i odporne na pleśń oraz glony. Nie straszny im mróz. Do murowania ogrodzeń można użyć cegieł pełnych lub drążonych. Te ostatnie są lżejsze i łatwiejsze do murowania. Nieco tańsze od klinkieru i niewiele gorsze od niego są ceramiczne cegły licowe – szlachetniejsza odmiana zwykłych cegieł wypalana w bardzo wysokiej temperaturze. Na ogrodzenia nadają się też białe cegły silikatowe, choć trzeba przyznać, że ich kolor nie jest specjalnie praktyczny. Innymi materiałami, z których można wznieść podobne ogrodzenie, są na przykład bloczki betonowe lub betonowe pustaki do słupków i cokołów mające od zewnątrz wytłoczoną fakturę imitującą cegłę albo kamień.

Zaprawy do murowania i spoinowania

Cegły klinkierowe i licowe trzeba murować zaprawą przeznaczoną do klinkieru. Jest ona droższa od zwykłej, ale nie warto tu robić oszczędności. Cegły silikatowe możesz murować na zwykłą zaprawę cementowo-wapienną. Zaprawa do spoinowania będzie potrzebna przede wszystkim do cegieł klinkierowych i licowych, bo silikatowe można murować na tak zwaną pełną spoinę i fugowanie nie jest wtedy niezbędne (choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spoinować także mur silikatowy). Wiele zapraw murarskich do klinkieru służy jednocześnie do spoinowania, lecz są także odrębne przeznaczone do tego masy.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ceramiczny murek i słupki, a między nimi przęsła metalowe to najpopularniejszy pomysł na ogrodzenie domu

Przęsła stalowe i kute

Wykonuje się je głównie ze stali. Luksusowe wersje powstają z kutego żelaza. Są najczęściej zbudowane z pionowych prętów, płaskowników lub kątowników. Niektóre mają postać ramy wypełnionej blachą perforowaną lub pełną. Producenci często nadają metalowym przęsłom ozdobny wygląd, wzbogacając je kutymi ornamentami. Starają się przy tym, by ich wzory były niepowtarzalne. Można kupić przęsła w postaci ramy wypełnionej drewnianymi sztachetami lub same ramy, które można samodzielnie wypełnić deskami. Przęsła są zabezpieczane antykorozyjnie przez ocynkowanie ogniowe i pomalowanie farbą.

Przeczytaj dodatkowo:
Jak zbudować ogrodzenie murowane? Słupki z...

Zobacz, jak wygląda budowa ogrodzenia murowanego z przęsłami stalowymi. Poznaj zasady wykonywania...

Układanie kostki brukowej wokół domu – jaką...

Decydując się na układanie nowej nawierzchni z kostki brukowej lub płyt betonowych, powinniśmy brać pod uwagę...

Prawidłowy montaż ogrodzenia. Porady architekta...

Budowa ogrodzenia trwałego i funkcjonalnego - krok po kroku. Praktyczna porada architekta krajobrazu. Dowiedz...

Oświetlenie ogrodowe - pomysły na oświetlenie...

Oświetlenie ogrodowe ułatwi poruszanie się po działce wieczorem. Światło powinno być skierowane na...

Efektowna mozaika kamienna w ogrodzie. Układanie...

Mozaika kamienna podkreśla rangę miejsca, urozmaica przestrzeń, przełamuje monotonię podjazdu do domu....