| muratordom.pl » Ogród » Nawierzchnie, ogrodzenia » Z czego powstają ogrodzenia murowane? Ogrodzenia z klinkieru i innych materiałów

Z czego powstają ogrodzenia murowane? Ogrodzenia z klinkieru i innych materiałów

Murowane ogrodzenie składa się przeważnie ze słupków, podmurówki i przęseł. Przęsła stalowe do ogrodzenia  kupisz w markecie budowlanym. Podmurówkę i słupki trzeba jednak wykonać samodzielnie. Czy budować ogrodzenie z klinkieru, czy z tańszych materiałów?

Metalowe przęsła ogrodzeniowe to ażurowe konstrukcje z prętów lub kształtowników. Czasem są wykończone deskami. Mogą mieć rozmaite kształty i wymiary. Chociaż da się je mocować do metalowych słupków ogrodzeniowych, wielu inwestorów woli coś solidniejszego, czyli podmurówkę i słupki ceglane. Buduje się je z cegieł klinkierowych, licowych lub silikatowych. Gdy są gotowe, podwiesza się do nich przęsła, mocuje bramę wjazdową i furtkę.

Cegły klinkierowe, cegły zwykłe i bloczki

Ogrodzenie można wymurować ze zwykłych cegieł ceramicznych, jednak wtedy trzeba je będzie otynkować. Najpopularniejsze są natomiast cegły klinkierowe o wymiarach 25 x 12 x 6,5 cm. Zawdzięczają to swojej urodzie i wyjątkowej trwałości. Są twarde, nienasiąkliwe i odporne na pleśń oraz glony. Nie straszny im mróz. Do murowania ogrodzeń można użyć cegieł pełnych lub drążonych. Te ostatnie są lżejsze i łatwiejsze do murowania. Nieco tańsze od klinkieru i niewiele gorsze od niego są ceramiczne cegły licowe – szlachetniejsza odmiana zwykłych cegieł wypalana w bardzo wysokiej temperaturze. Na ogrodzenia nadają się też białe cegły silikatowe, choć trzeba przyznać, że ich kolor nie jest specjalnie praktyczny. Innymi materiałami, z których można wznieść podobne ogrodzenie, są na przykład bloczki betonowe lub betonowe pustaki do słupków i cokołów mające od zewnątrz wytłoczoną fakturę imitującą cegłę albo kamień.

Zaprawy do murowania i spoinowania

Cegły klinkierowe i licowe trzeba murować zaprawą przeznaczoną do klinkieru. Jest ona droższa od zwykłej, ale nie warto tu robić oszczędności. Cegły silikatowe możesz murować na zwykłą zaprawę cementowo-wapienną. Zaprawa do spoinowania będzie potrzebna przede wszystkim do cegieł klinkierowych i licowych, bo silikatowe można murować na tak zwaną pełną spoinę i fugowanie nie jest wtedy niezbędne (choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spoinować także mur silikatowy). Wiele zapraw murarskich do klinkieru służy jednocześnie do spoinowania, lecz są także odrębne przeznaczone do tego masy.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ceramiczny murek i słupki, a między nimi przęsła metalowe to najpopularniejszy pomysł na ogrodzenie domu

Przęsła stalowe i kute

Wykonuje się je głównie ze stali. Luksusowe wersje powstają z kutego żelaza. Są najczęściej zbudowane z pionowych prętów, płaskowników lub kątowników. Niektóre mają postać ramy wypełnionej blachą perforowaną lub pełną. Producenci często nadają metalowym przęsłom ozdobny wygląd, wzbogacając je kutymi ornamentami. Starają się przy tym, by ich wzory były niepowtarzalne. Można kupić przęsła w postaci ramy wypełnionej drewnianymi sztachetami lub same ramy, które można samodzielnie wypełnić deskami. Przęsła są zabezpieczane antykorozyjnie przez ocynkowanie ogniowe i pomalowanie farbą.

Nawierzchnie ze żwiru lub grysu - sposób na atrakcyjne zagospodarowanie terenu wokół domu

Kruszywa takie jak żwir i grys to materiały bardzo przydatne w aranżacji działki. Wyglądają...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Mycie, czyszczenie i konserwacja kostki brukowej,...

Dokładne mycie, skrupulatne czyszczenie, konserwacja i pielęgnacja kostki brukowej to cztery najważniejsze...

Pomysły na ogrodzenie domu. Nowoczesne systemy...

Ogrodzenie to wizytówka domu i ogrodu, dlatego jego wygląd ma ogromne znaczenie. Wybór...

Kup parkan w sklepie. Gotowe ogrodzenia metalowe

Dlaczego gotowe ogrodzenia metalowe są lepsze od tych budowanych od podstaw? Wszystkie elementy parkanu...

Jak dopasować ogrodzenie do stylu domu? 26 zdjęć...

Płot, furtka i brama wejściowa składające się na ogrodzenie wokół domu powinny tworzyć zgraną całość,...

Układanie kostki brukowej wokół domu – jaką...

Decydując się na układanie nowej nawierzchni z kostki brukowej lub płyt betonowych, powinniśmy brać pod uwagę...

Nawierzchnie ze żwiru lub grysu - sposób na...

Kruszywa takie jak żwir i grys to materiały bardzo przydatne w aranżacji działki. Wyglądają naturalnie,...