| muratordom.pl » Ogród » Narzędzia, instalacje » Zimowe porządki w ogrodzie, czyli jak walczyć ze śniegiem. Przegląd sprzętu do odśnieżania

Zimowe porządki w ogrodzie, czyli jak walczyć ze śniegiem. Przegląd sprzętu do odśnieżania

Kiedy już przygotowaliśmy ogród na nadejście zimy, pozbieraliśmy suche liście, osłoniliśmy rośliny, oczyściliśmy oczka wodne i podjazdy, nie pozostaje nam nic innego jak oczekiwać nadejścia tej najchłodniejszej pory roku. Ale nie możemy zapaść w sen zimowy, bo zima też zmusi nas do wysiłku. A największy z nich to walka ze śniegiem, czyli odśnieżanie. Zobacz, jakie narzędzia i sprzęt będą Ci w tej walce niezbędne...

Walka ze śniegiem

Śnieg w naszym klimacie, mimo ocieplenia, nie jest czymś niezwykłym. Ogrody pokryte śniegiem wyglądają pięknie, a obsypane nim rośliny dobrze znoszą mróz. Jednak gdy opady są gwałtowne, drzewa i krzewy bywają zagrożone. Czapy śniegu – zwłaszcza topniejącego – to znaczny ciężar. Jeśli długo pozostają na gałęziach, powodują ich deformację, a czasami wyłamywanie się konarów. Najbardziej dotyka to krzewów iglastych o pokroju kolumnowym. Aby uchronić je przed zniszczeniem, warto późną jesienią owiązać ich korony taśmą lub sznurkiem od nasady do wierzchołka. Można też otrząsać śnieg z gałęzi drzew i krzewów, gdy zauważymy, że nadmiernie uginają się pod jego ciężarem.

Śnieżna i mroźna zima to trudny czas dla właścicieli posesji. Nie tylko muszą torować sobie drogę od drzwi wejściowych do furtki i od bramy do garażu, ale też dbać o fragment chodnika wzdłuż granicy swej działki. Do wykonywania tych prac trzeba zawczasu zaopatrzyć się we właściwe narzędzia. Na małej posesji wystarczy szufla do śniegu, odkuwacz do lodu i miotła.

W sklepach ogrodniczych można kupić – oprócz tradycyjnych drewnianych – szufle z tworzywa sztucznego odpornego na niską temperaturę, do których nie przylepia się śnieg. Często mają krawędź wzmocnioną paskiem metalu. Dodatkowym udogodnieniem przy pracy są aluminiowe lekkie trzonki. Do uprzątania świeżego puchu niezawodne są miotły. Możemy wybierać pomiędzy miotłami z witek brzozowych, z tworzywa sztucznego lub ze słomy ryżowej.

Jeżeli chcemy usprawnić działania, a nasze nawierzchnie nie zajmują wiele miejsca, możemy zaopatrzyć się w małą spalinową odśnieżarkę dwusuwową. Wymaga wprawdzie popychania, bo nie ma własnego napędu, ale sprawnie usuwa się nią świeży śnieg. Jeżeli teren jest duży, wygodniej jest używać spalinowej odśnieżarki czterosuwowej z napędem, która radzi sobie nawet ze zbitym zlodowaciałym śniegiem. Znaczną inwestycją jest kosiarka samobieżna o wymiennym osprzęcie, do której można dokupić pług, odśnieżarkę rotacyjną i szczotki. Ale opłaca się, jeśli teren do odśnieżenia jest rozległy. Równie przydatne mogą być raidery i niewielkie traktory, które można wyposażyć w lemiesz, dmuchawę śnieżną, szczotkę, a także łańcuchy i obciążniki na koła umożliwiające pracę w trudnym terenie.

Zgarniając śnieg z chodników, trzeba pamiętać, że na roślinach nie powinna zalegać zbyt gruba jego warstwa, bo będzie brakować im powietrza, wiosną później wejdą w fazę wegetacji, a na trawniku mogą rozwinąć się choroby grzybowe. Lepiej zatem – jeśli śniegu jest sporo – nie zgarniać go na rośliny ogrodowe, ale w wybrane miejsce na posesji. Trzeba przy tym pamiętać, że pryzma taka nie może utrudniać spływu wody do kratek ściekowych, utrudniać ruchu na publicznych drogach pieszych i jezdnych oraz ograniczać widoczności kierowcom.

Jeżeli nie mamy odpowiedniego miejsca na swojej posesji, w którym moglibyśmy składować śnieg, warto zlecić jego wywiezienie (np. firmie odbierającej śmieci).

Przeczytaj dodatkowo:
Gdzie magazynować deszczówkę - w zbiorniku,...

Działka zalana przez uporczywie padający deszcz nie jest miejscem ani ładnym, ani bezpiecznym. Warto więc...

Kosiarka idealna

Szczęśliwi posiadacze własnego trawnika spędzają z kosiarką tak wiele czasu, że wszystko, co się z nią wiąże,...

Jak poradzić sobie z odśnieżaniem otoczenia domu:...

Ogrzewanie podjazdów czy chodników wokół domu to wyczerpujące zajęcia. Dlatego warto...

Jak wybrać odśnieżarkę spalinową? Odśnieżarki i...

W sprzedaży jest sporo modeli spalinowych odśnieżarek. Podpowiadamy, jak wybrać odśnieżarkę spalinową...

Odśnieżanie posesji. Kosiarki samojezdne z...

Kosiarki do trawy stały się wielofunkcyjnymi  urządzeniami. Nie tylko przystrzygą trawę latem, ale i...

Zadbany żywopłot. Narzędzia do cięcia żywopłotu -...

Ładny żywopłot to niejedyny efekt regularnego strzyżenia. Dzięki temu zabiegowi będzie on zdrowy i gęsty od...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.