| muratordom.pl » Ogród » Narzędzia, instalacje » Zadbany żywopłot. Narzędzia do cięcia żywopłotu - przegląd narzędzi

Zadbany żywopłot. Narzędzia do cięcia żywopłotu - przegląd narzędzi

Ładny żywopłot to niejedyny efekt regularnego strzyżenia. Dzięki temu zabiegowi będzie on zdrowy i gęsty od góry do samego dołu. Zobacz, jakimi narzędziami najlepiej pielęgnować żywopłot...

Mamy dwa rodzaje żywopłotów – nieformowane i formowane. Pierwszym nie nadaje się określonych kształtów, natomiast te drugie bez systematycznego strzyżenia będą tylko szpecić ogród. Jednak w pierwszych latach po posadzeniu oba rodzaje wymagają cięcia i odpowiednich narzędzi ogrodniczych.

Podpowiadamy, jakich narzędzi najepiej urzyć, by cieszyć się pięknym, gęstym i efektownym żywopłotem.

Cięcie żywopłotu: wskazówki dla początkujących ogrodników

  1. Żywopłoty o skomplikowanych kształtach lepiej przycinać, posługując się szablonem z grubej tektury lub płyty pilśniowej, w którym wytniemy pożądany kształt.
  2. Ze strzyżeniem żywopłotów, w którym gniazdują ptaki, trzeba poczekać do momentu, gdy młode opuszczą gniazda, czyli mniej więcej do połowy czerwca.
  3. Żywopłotów z roślin iglastych nie należy ciąć później niż w końcu sierpnia. Młode, wyrastające pędy nie zdążą wtedy zdrewnieć przed zimą i mogą ucierpieć od mrozu.
  4. Żywopłoty intensywnie strzyżone trzeba systematycznie zasilać nawozami. Najlepszy jest kompost rozłożony wczesną wiosną wokół roślin warstwą grubości 3-5 cm. Można też zastosować mineralny nawóz wieloskładnikowy lub jeden z nawozów specjalistycznych przeznaczonych do roślin liściastych lub iglastych.
  5. Kupując nożyce do żywopłotu, trzeba koniecznie sprawdzić, czy są dobrze wyważone – ostrza nie mogą być za ciężkie. Warto wybrać te, które najlepiej układają się w dłoniach.
  6. Narzędzia do cięcia – nie tylko te mechaniczne – powinny być regularnie konserwowane i ostrzone. Po każdym cięciu należy oczyścić je z soku roślinnego (najlepiej szmatką nasączoną olejem).

Przeczytaj dodatkowo:
Dla dobra trawnika. Wybieramy kosiarkę - przegląd

Szczęśliwi posiadacze własnego trawnika spędzają z kosiarką tak wiele czasu, że wszystko, co się z nią wiąże,...

Odśnieżanie posesji. Kosiarki samojezdne z...

Kosiarki do trawy stały się wielofunkcyjnymi  urządzeniami. Nie tylko przystrzygą trawę latem, ale i...

Jesień w ogrodzie: dmuchawa do liści. Sprawdź,...

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Spadające z drzew liście to zagrożenie dla kondycji trawnika....

Gdzie magazynować deszczówkę - w zbiorniku,...

Działka zalana przez uporczywie padający deszcz nie jest miejscem ani ładnym, ani bezpiecznym. Warto więc...

Jak poradzić sobie z odśnieżaniem otoczenia domu:...

Ogrzewanie podjazdów czy chodników wokół domu to wyczerpujące zajęcia. Dlatego warto...

Kosiarka spalinowa. Konserwacja i przygotowanie...

Zanim po zakończonym sezonie kosiarka powędruje na miejsce zimowego postoju, powinno się ją odpowiednio...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.