| muratordom.pl » Ogród » Narzędzia, instalacje » Kosiarka spalinowa. Konserwacja i przygotowanie kosiarki do zimy

Kosiarka spalinowa. Konserwacja i przygotowanie kosiarki do zimy

Zanim po zakończonym sezonie kosiarka powędruje na miejsce zimowego postoju, powinno się ją odpowiednio przygotować. Dzięki temu wiosną zaczniemy kolejny sezon koszenia bez opóźnień. Sprawdź, jak powinna przebiegać prawidłowa konserwacja kosiarki...

Przygotowując kosiarkę do zimy, pamiętaj:

  • zdejmij końcówkę przewodu wysokiego napięcia ze świecy zapłonowej przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac;
  • nie przechylaj na boki kosiarki z silnikiem czterosuwowym. Świeca zapłonowa powinna być zawsze u góry;
  • wymień uszkodzone części na nowe — najlepiej oryginalne; 
  • przechowuj kosiarkę w pomieszczeniu suchym i wentylowanym.

Jeżeli stalowe linki gazu i włączania napędu ciężko chodzą, powinno się je oczyścić i naoliwić. Koniecznie trzeba opróżnić zbiornik paliwa, w przeciwnym razie po zimie można mieć trudności z uruchomieniem silnika. Kosiarka spalinowa. Konserwacja i przygotowanie kosiarki do zimyPrzechowywanie kosiarki z benzyną w zamkniętym pomieszczeniu może być niebezpieczne. Kosiarkę po włączeniu należy pozostawić z pracującym silnikiem na zewnątrz — aż do wyczerpania paliwa. Wcześniej do zbiornika można wlać środek uszlachetniający paliwo.

Kosiarki z silnikiem czterosuwowym nie wolno przechylać na boki, bo można uszkodzić gaźnik. Aby zajrzeć pod kosiarkę, należy docisnąć jej rączkę do ziemi.

Należy również wymienić olej na świeży. Po opróżnieniu zbiornika paliwa i ostygnięciu zewnętrznych elementów silnika, trzeba odkręcić śrubę znajdującą się pod kosiarką i zlać zużyty olej do naczynia. Zlewany olej powinien być ciepły, bo wtedy łatwiej spływa i zawiera więcej zanieczyszczeń. Miskę trzeba napełnić świeżym olejem.

Świecę zapłonową należy wykręcić i w jej otwór wlać niewielką ilość (10 cm3) czystego oleju silnikowego, następnie kilka razy pociągnąć za uchwyt rozrusznika i wkręcić świecę.

Ważny jest stan noży — jeżeli są wyszczerbione — trzeba je naostrzyć lub wymienić na nowe. Najlepiej oddać je do punktu serwisowego. Źle wyważony nóż może przyczynić się do poważnego uszkodzenia silnika kosiarki. Naostrzenie i wyważenie noża kosztuje kilka-kilkanaście złotych.

Aby uniknąć wypadku, przed rozpoczęciem prac konserwacyjnych należy zdjąć końcówkę przewodu wysokiego napięcia ze świecy zapłonowej lub nawet ją wykręcić.

Warto dokładnie oczyścić korpus kosiarki z pozostałości ściętej trawy. Można to zrobić drewnianym kołkiem lub plastikową łopatką. Jeżeli obudowa jest metalowa, wszelkie uszkodzenia trzeba zabezpieczyć przed korozją.

Filtr powietrza trzeba oczyścić. Filtr gąbkowy uprać i nasączyć olejem, a filtr papierowy lub trudny do wyczyszczenia — wymienić na nowy

Jeśli nie mamy smykałki do prac przy maszynach, warto kosiarkę – zwłaszcza wysokiej klasy – powierzyć punktowi serwisowemu. Za przegląd wraz z regulacją napędu, naostrzeniem noży i wymianą zużytych części zapłacimy od kilkudziesięciu do ponad 100 zł (koszt robocizny, bez materiałów). Warto taki przegląd wykonać między sezonami, gdy punkty serwisowe mają mało pracy. Potrwa to wtedy najwyżej dwa dni, a niektóre z punktów udzielają nawet 25-procentowego rabatu oraz półrocznej gwarancji.

Porządki po sezonie. Narzędzia do sprzątania - przegląd

Chłodne ranki i coraz krótsze dni to znak, że trzeba przygotować ogród do zimy....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Do czego używać myjki ciśnieniowiej w domu...

Myjka ciśnieniowa wcale nie służy wyłącznie do czyszczenia samochodu. Ba, idealnie sprawdzi się w wielu...

Jesień w ogrodzie: dmuchawa do liści. Sprawdź,...

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Spadające z drzew liście to zagrożenie dla kondycji trawnika....

Narzędzia do ogrodu

Każdy ogród – mały czy duży, pełen roślin, czy też w większości obsiany trawą – wymaga...

Narzędzia do pielęgnacji trawnika

Zadbany trawnik jest chlubą właściciela i obiektem zazdrości sąsiadów. W pielęgnację - zwykłej...

Dla dobra trawnika. Wybieramy kosiarkę - przegląd

Szczęśliwi posiadacze własnego trawnika spędzają z kosiarką tak wiele czasu, że wszystko, co się z nią wiąże,...

Jak skutecznie podlewać ogród? ABC pielęgnacji...

Dobry sprzęt do podlewania to połowa sukcesu. Oferta jest szeroka, ale wybór powinien być starannie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.