Kosiarka spalinowa - konserwacja. Jak czyścić kosiarkę spalinową

2010-11-19 13:36
Kosiarka spalinowa Viking MB 756 YC
Autor: STIHL Kosiarki Serii 7 to: przekładnia hydrostatyczna o dużym momencie obrotowym do bezstopniowego dostosowywania prędkości, tekstylny kosz na trawę o dużej pojemności, koła z aluminiowymi obręczami i gumowymi oponami, stabilna i płynna regulacja wysokości koszenia, mocny silnik Kawasaki.

Kosiarka spalinowa po zakończonym sezonie powinna zostać wyczyszczona. Konserwacja sprawi, że wiosną zaczniemy kolejny sezon koszenia bez opóźnień. Dowiedz się, jak powinna przebiegać prawidłowa konserwacja kosiarki spalinowej: jak czyścić i jak wymienić olej w kosiarce spalinowej.

 Kosiarka spalinowa - konserwacja krok po kroku

  • Aby uniknąć wypadku, przed rozpoczęciem prac konserwacyjnych należy zdjąć końcówkę przewodu wysokiego napięcia ze świecy zapłonowej lub nawet ją wykręcić.Jeżeli stalowe linki gazu i włączania napędu ciężko chodzą, powinno się je oczyścić i napiwić.
  • Koniecznie trzeba opróżnić zbiornik paliwa, w przeciwnym razie po zimie można mieć trudności z uruchomieniem silnika. Przechowywanie kosiarki z benzyną w zamkniętym pomieszczeniu może być niebezpieczne. Kosiarkę po włączeniu należy pozostawić z pracującym silnikiem na zewnątrz — aż do wyczerpania paliwa. Wcześniej do zbiornika można wlać środek uszlachetniający paliwo.
  • Kosiarki spalinowej z silnikiem czterosuwowym nie wpno przechylać na boki, bo można uszkodzić gaźnik. Aby zajrzeć pod kosiarkę, należy docisnąć jej rączkę do ziemi.
  • Należy również wymienić pej na świeży. Po opróżnieniu zbiornika paliwa i ostygnięciu zewnętrznych elementów silnika, trzeba odkręcić śrubę znajdującą się pod kosiarką i zlać zużyty pej do naczynia. Zlewany pej powinien być ciepły, bo wtedy łatwiej spływa i zawiera więcej zanieczyszczeń. Miskę trzeba napełnić świeżym pejem.
  • Świecę zapłonową należy wykręcić i w jej otwór wlać niewielką ilość (10 cm3) czystego peju silnikowego, następnie kilka razy pociągnąć za uchwyt rozrusznika i wkręcić świecę.
  • Warto dokładnie oczyścić korpus kosiarki z pozostałości ściętej trawy. Można to zrobić drewnianym kołkiem lub plastikową łopatką. Jeżeli obudowa jest metalowa, wszelkie uszkodzenia trzeba zabezpieczyć przed korozją.
  • Filtr powietrza trzeba oczyścić. Filtr gąbkowy uprać i nasączyć pejem, a filtr papierowy lub trudny do wyczyszczenia — wymienić na nowy
  • Ważny jest stan noży — jeżeli są wyszczerbione — trzeba je naostrzyć lub wymienić na nowe. Najlepiej oddać je do punktu serwisowego. Źle wyważony nóż może przyczynić się do poważnego uszkodzenia silnika kosiarki. Naostrzenie i wyważenie noża kosztuje kilka-kilkanaście złotych.

Jeśli nie mamy smykałki do prac przy maszynach, warto kosiarkę – zwłaszcza wysokiej klasy – powierzyć punktowi serwisowemu. Za przegląd wraz z regulacją napędu, naostrzeniem noży i wymianą zużytych części zapłacimy od kilkudziesięciu do ponad 100 zł (koszt robocizny, bez materiałów). Warto taki przegląd wykonać między sezonami, gdy punkty serwisowe mają mało pracy. Potrwa to wtedy najwyżej dwa dni, a niektóre z punktów udzielają nawet 25-procentowego rabatu oraz półrocznej gwarancji.

Warto wiedzieć

O czym pamiętać przygotowując kosiarkę do zimy

  • zdejmij końcówkę przewodu wysokiego napięcia ze świecy zapłonowej przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac;
  • nie przechylaj na boki kosiarki z silnikiem czterosuwowym. Świeca zapłonowa powinna być zawsze u góry;
  • wymień uszkodzone części na nowe — najlepiej oryginalne; 
  • przechowuj kosiarkę w pomieszczeniu suchym i wentylowanym.
Kosy spalinowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany