| muratordom.pl » Ogród » Narzędzia, instalacje » Kosiarka idealna

Kosiarka idealna

Szczęśliwi posiadacze własnego trawnika spędzają z kosiarką tak wiele czasu, że wszystko, co się z nią wiąże, traktują bardzo osobiście. I słusznie! Zakup odpowiedniego sprzętu to poważna sprawa i warto się do tego przygotować. Prawie tak jak do kupna samochodu.

Autor: HUSQVARNA

Zanim się zdecydujemy na konkretny model kosiarki, koniecznie się do niej przymierzmy. Wypróbujmy, jak się nią manewruje, czy uchwyt jest wygodny, czy kosz na trawę łatwo się opróżnia.
Na następnych stronach podpowiadamy, na jakie pytania należy sobie odpowiedzieć, zanim wybierzemy się do sklepu, i o co zapytać sprzedawcę, aby wybór kosiarki był jak najtrafniejszy.

Pytania, na które musimy sobie odpowiedzieć

  • Jak duży jest trawnik? Najważniejszym kryterium wyboru kosiarki jest wielkość trawnika. Na niedużym wystarczy kosiarka elektryczna małej mocy lub nawet bez silnika. Natomiast w przypadku rozległych muraw i łąk warto rozważyć kupno minitraktorka z siedziskiem. Dużym atutem tego typu maszyn jest możliwość podłączenia do nich rozmaitych przydatnych akcesoriów: przyczepki, pługa śnieżnego, szczotki, wału, glebogryzarki.
  • Jak często go kosimy? Jeżeli czas poświęcony koszeniu trawy nie jest dla nas stracony i lubimy to zajęcie – wypróbujmy kosiarkę bębnową.
    To sprzęt dla wymagających użytkowników. Tego typu kosiarki świetnie się sprawdzają przy niskim, częstym koszeniu trawników ozdobnych, a ich noże nie rozszarpują końcówek źdźbeł. Należy pamiętać, że trawnik musi mieć bardzo równe podłoże! Jeżeli trawnik jest koszony raz w tygodniu, możemy wybrać jedną spośród średniej mocy kosiarek rotacyjnych. Ich wybór na rynku jest ogromny. Do uporządkowania trawnika koszonego rzadko, z wysoką i często mokrą trawą (na przykład na działce letniskowej) służą kosiarki rotacyjne z wyrzutem bocznym trawy i z silnikiem powyżej 4 KM.
  • Co robimy ze skoszoną trawą? Jeżeli nie mamy miejsca na gromadzenie pokosu i wolelibyśmy nie płacić za jego wywożenie, warto rozważyć zakup kosiarki, z opcją mulczowania. Maszyny tego typu zazwyczaj mielą cały pokos, ale są i takie, w których sami decydujemy, ile zmielonej trawy pozostanie na trawniku, a ile zostanie zebrane do kosza.
  • Czy przeszkadza nam hałas? Jeśli tak, to wybór wydaje się prosty. Albo kosiarka ręczna, bez silnika, albo elektryczna lub akumulatorowa, które pracują z głośnością 69-87 dB. Dla porównania najcichsze kosiarki z silnikiem spalinowym emitują hałas o natężeniu 94 dB.
  • Gdzie przechowujemy kosiarkę? Niestety, warunki lokalowe też mogą mieć wpływ na wybór kosiarki. Te z silnikiem spalinowym potrzebują miejsca nie tylko na parkowanie – i to wyłącznie w pozycji poziomej – ale też na kanister i olej. Jeśli nie mamy wolnej przestrzeni, powinniśmy wybierać pomiędzy zupełnie niewielkimi i lekkimi kosiarkami bębnowymi a którąś z mniejszych kosiarek elektrycznych. Można je zawiesić nawet na ścianie.

Kosiarki elektryczne

zalety: nie emitują spalin, nie hałasują i są mało kłopotliwe w eksploatacji, można nimi kosić trawniki na skarpach; 
wady: zasięg koszenia ogranicza długość przewodu, w trakcie koszenia trzeba uważać, aby nie przeciąć kabla, ze względów bezpieczeństwa nie można nimi kosić mokrej trawy.

Kosiarki spalinowe

zalety: są niezależne od źródła zasilania , mają dużą moc koszenia i radzą sobie nawet z wysoką i mokrą trawą ;
wady: głośno pracują , nie nadają się do koszenia skarp o nachyleniu powyżej 20% , są cięższe niż elektryczne , trzeba je systematycznie konserwować  .

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną na zewnątrz budynku przed wilgocią?

Zewnętrzna instalacja elektryczna musi spełniać przede wszystkim wymagania szczelności i trwałości....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak skutecznie podlewać ogród? ABC pielęgnacji...

Dobry sprzęt do podlewania to połowa sukcesu. Oferta jest szeroka, ale wybór powinien być starannie...

Odśnieżanie posesji. Kosiarki samojezdne z...

Kosiarki do trawy stały się wielofunkcyjnymi  urządzeniami. Nie tylko przystrzygą trawę latem, ale i...

Zimowe porządki w ogrodzie, czyli jak walczyć ze...

Kiedy już przygotowaliśmy ogród na nadejście zimy, pozbieraliśmy suche liście, osłoniliśmy rośliny,...

Narzędzia do pielęgnacji trawnika

Zadbany trawnik jest chlubą właściciela i obiektem zazdrości sąsiadów. W pielęgnację - zwykłej...

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną na...

Zewnętrzna instalacja elektryczna musi spełniać przede wszystkim wymagania szczelności i trwałości....

Narzędzia do ogrodu

Każdy ogród – mały czy duży, pełen roślin, czy też w większości obsiany trawą – wymaga...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.