Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Narzędzia, instalacje » Do czego używać myjki ciśnieniowiej w domu jednorodzinnym? Poradnik

Do czego używać myjki ciśnieniowiej w domu jednorodzinnym? Poradnik

Myjka ciśnieniowa wcale nie służy wyłącznie do czyszczenia samochodu. Ba, idealnie sprawdzi się w wielu sytuacjach, tak dobrze znanych wszystkim posiadaczom domów jednorodzinnych. Za pomocą myjki ciśnieniowej skutecznie umyjemy większość domowych powierzchni. Poznaj zastosowanie tego uniwersalnego urządzenia.

Każdy, kto mieszka w domu jednorodzinnym lub ma działkę, korzystał kiedyś z węża ogrodowego. O ile jednak używanie węża podłączonego do zaworu czerpalnego jest zupełnie wystarczające do podlewania, to mycie nim różnych powierzchni czy przedmiotów zajmie dużo więcej czasu, pochłonie znacznie więcej wody i będzie mniej efektywne niż przy użyciu nawet najprostszej myjki ciśnieniowej. Można oczywiście ułatwić sobie życie w inny sposób: wynająć firmę. Ale musimy się wtedy liczyć z kosztami: za umycie domu jednorodzinnego trzeba zapłacić 1300-1900 zł.

Czy warto kupować myjkę ciśnieniową?

Wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące, czyli popularne myjki, wielokrotnie zwiększają ciśnienie wody – nawet do 15-20 MPa (dla porównania: woda z sieci wodociągowej lub hydroforu ma ciśnienie „zaledwie” 0,3-0,5 MPa). Dlatego mycie takimi urządzeniami jest znacznie szybsze, bardziej dokładne i pozwala zużyć mniej wody w porównaniu z myciem tradycyjnym wężem ogrodowym. Ponadto, jeżeli w pełni wykorzystamy dostępne akcesoria do myjek – lance natryskowe, szczotki i gąbki oraz specjalistyczne detergenty dozowane podczas mycia, możemy uzyskać efekty nieosiągalne zwykłymi metodami.

Jak działa myjka ciśnieniowa

Myjkę podłączamy zwykłym wężem ogrodowym do ujęcia wody. W korpusie urządzenia znajduje się pompa, która wytwarza odpowiednie ciśnienie wody. Woda pod zwiększonym ciśnieniem jest doprowadzana do pistoletu natryskowego specjalnym przewodem wysokociśnieniowym. Do pistoletu możemy podłączyć różne końcówki w zależności od wykonywanej pracy. Do dyspozycji mamy m.in. proste lance natryskowe, końcówki ze szczotkami zwykłymi lub obrotowymi, gąbkami.

Większość urządzeń przy zastosowaniu dodatkowego filtra i węża zasysającego może pobierać wodę także ze zbiorników, np. stawu, jeziora, beczki czy wiadra. Możemy zatem do mycia wykorzystywać np. wodę deszczową. Należy jednak unikać wody zanieczyszczonej – aby nie doszło do zapchania filtra lub, w najgorszym razie, uszkodzenia pompy. Trzeba też pamiętać, że zasysanie wody ze zbiornika o małej pojemności odbywa się bardzo szybko. Wymusza to konieczność częstego przerywania pracy i ponownego napełniania zbiornika.

Jak dopasować myjkę ciśnieniową do własnych potrzeb

Zanim wybierzemy się do sklepu po myjkę ciśnieniową, musimy się zastanowić, jakiego rodzaju urządzenie będzie nam potrzebne. W zasadzie zależy to głównie od tego, co zamierzamy myć, jak często i ile czasu chcemy na tę czynność przeznaczać. Na rynku są dwa rodzaje urządzeń: do zastosowań domowych i profesjonalnych. Te pierwsze wytwarzają mniejsze ciśnienie i są przeznaczone do okazjonalnej pracy w gospodarstwie domowym. Mogą służyć do czyszczenia maszyn, pojazdów, budynków, narzędzi, mycia elewacji, fasad, tarasów, podjazdów, alejek itp.

Urządzenia tej klasy nie nadają się do codziennej eksploatacji, ponieważ ulegną szybkiemu zużyciu. Do częstej pracy w trudnych warunkach (duże powierzchnie do czyszczenia, spore zabrudzenia, dłuższa praca) służą urządzenia profesjonalne. Są one wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów. Niestety, są przy tym znacznie droższe, dlatego wykorzystuje się je przede wszystkim na budowach, w warsztatach lub w firmach usługowych.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak skutecznie podlewać ogród? ABC pielęgnacji...

Dobry sprzęt do podlewania to połowa sukcesu. Oferta jest szeroka, ale wybór powinien być starannie...

Profesjonalne środki czyszczące dla każdego...

Chemia profesjonalna gwarantuje doskonałe rezultaty czyszczenia. Teraz we własnym domu możesz wykonywać prace...

Jak wybrać odśnieżarkę spalinową? Odśnieżarki i...

W sprzedaży jest sporo modeli spalinowych odśnieżarek. Podpowiadamy, jak wybrać odśnieżarkę spalinową...

Jak zadbać o czystość wokół domu: mycie...

Wiosenne prace w ogrodzie często są uciążliwe i czasochłonne. Myjka wysokociśnieniowa sprawdzi się...

Myjka ciśnieniowa dopasowana do potrzeb. Nowości...

Dopasuj myjkę ciśnieniową do swoich potrzeb. W zależności od zastosowań domowych wybierz odpowiedni model...

Projekt i instalacja systemu nawadniającego

Zaprojektowanie i ułożenie instalacji automatycznego nawadniania nie jest trudne. Projektując ją, pamiętajmy...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.