Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter
| muratordom.pl » Ogród » Narzędzia, instalacje » Do czego używać myjki ciśnieniowiej w domu jednorodzinnym? Poradnik

Do czego używać myjki ciśnieniowiej w domu jednorodzinnym? Poradnik

Myjka ciśnieniowa wcale nie służy wyłącznie do czyszczenia samochodu. Ba, idealnie sprawdzi się w wielu sytuacjach, tak dobrze znanych wszystkim posiadaczom domów jednorodzinnych. Za pomocą myjki ciśnieniowej skutecznie umyjemy większość domowych powierzchni. Poznaj zastosowanie tego uniwersalnego urządzenia.

Każdy, kto mieszka w domu jednorodzinnym lub ma działkę, korzystał kiedyś z węża ogrodowego. O ile jednak używanie węża podłączonego do zaworu czerpalnego jest zupełnie wystarczające do podlewania, to mycie nim różnych powierzchni czy przedmiotów zajmie dużo więcej czasu, pochłonie znacznie więcej wody i będzie mniej efektywne niż przy użyciu nawet najprostszej myjki ciśnieniowej. Można oczywiście ułatwić sobie życie w inny sposób: wynająć firmę. Ale musimy się wtedy liczyć z kosztami: za umycie domu jednorodzinnego trzeba zapłacić 1300-1900 zł.

Czy warto kupować myjkę ciśnieniową?

Wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące, czyli popularne myjki, wielokrotnie zwiększają ciśnienie wody – nawet do 15-20 MPa (dla porównania: woda z sieci wodociągowej lub hydroforu ma ciśnienie „zaledwie” 0,3-0,5 MPa). Dlatego mycie takimi urządzeniami jest znacznie szybsze, bardziej dokładne i pozwala zużyć mniej wody w porównaniu z myciem tradycyjnym wężem ogrodowym. Ponadto, jeżeli w pełni wykorzystamy dostępne akcesoria do myjek – lance natryskowe, szczotki i gąbki oraz specjalistyczne detergenty dozowane podczas mycia, możemy uzyskać efekty nieosiągalne zwykłymi metodami.

Jak działa myjka ciśnieniowa

Myjkę podłączamy zwykłym wężem ogrodowym do ujęcia wody. W korpusie urządzenia znajduje się pompa, która wytwarza odpowiednie ciśnienie wody. Woda pod zwiększonym ciśnieniem jest doprowadzana do pistoletu natryskowego specjalnym przewodem wysokociśnieniowym. Do pistoletu możemy podłączyć różne końcówki w zależności od wykonywanej pracy. Do dyspozycji mamy m.in. proste lance natryskowe, końcówki ze szczotkami zwykłymi lub obrotowymi, gąbkami.

Większość urządzeń przy zastosowaniu dodatkowego filtra i węża zasysającego może pobierać wodę także ze zbiorników, np. stawu, jeziora, beczki czy wiadra. Możemy zatem do mycia wykorzystywać np. wodę deszczową. Należy jednak unikać wody zanieczyszczonej – aby nie doszło do zapchania filtra lub, w najgorszym razie, uszkodzenia pompy. Trzeba też pamiętać, że zasysanie wody ze zbiornika o małej pojemności odbywa się bardzo szybko. Wymusza to konieczność częstego przerywania pracy i ponownego napełniania zbiornika.

Jak dopasować myjkę ciśnieniową do własnych potrzeb

Zanim wybierzemy się do sklepu po myjkę ciśnieniową, musimy się zastanowić, jakiego rodzaju urządzenie będzie nam potrzebne. W zasadzie zależy to głównie od tego, co zamierzamy myć, jak często i ile czasu chcemy na tę czynność przeznaczać. Na rynku są dwa rodzaje urządzeń: do zastosowań domowych i profesjonalnych. Te pierwsze wytwarzają mniejsze ciśnienie i są przeznaczone do okazjonalnej pracy w gospodarstwie domowym. Mogą służyć do czyszczenia maszyn, pojazdów, budynków, narzędzi, mycia elewacji, fasad, tarasów, podjazdów, alejek itp.

Urządzenia tej klasy nie nadają się do codziennej eksploatacji, ponieważ ulegną szybkiemu zużyciu. Do częstej pracy w trudnych warunkach (duże powierzchnie do czyszczenia, spore zabrudzenia, dłuższa praca) służą urządzenia profesjonalne. Są one wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów. Niestety, są przy tym znacznie droższe, dlatego wykorzystuje się je przede wszystkim na budowach, w warsztatach lub w firmach usługowych.

WARTO WIEDZIEĆ

Czym różnią myjki ciśnieniowe?

Wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące do stosowania w gospodarstwie domowym możemy podzielić na trzy klasy:

  • klasa podstawowa – to urządzenia najprostsze, wytwarzające ciśnienie rzędu 10 MPa (100 barów), przeznaczone do okazjonalnej pracy, przeważnie z podstawowym wyposażeniem, najtańsze na rynku; cena: od około 300 zł;
  • klasa średnia – to urządzenia bardziej zaawansowane, wytwarzające większe ciśnienie: 10-13MPa (100-130 barów), przeznaczone do częstszego użytku, z dodatkowym wyposażeniem i w wyższej cenie – od około 600 zł;
  • klasa wyższa – to urządzenia wytwarzające najwyższe ciśnienie: 14-20 MPa (140-200 barów), przeznaczone dla najbardziej wymagających klientów, z bogatym wyposażeniem, ale i w najwyższej cenie. Niektóre urządzenia tej klasy spełniają wymagania stawiane profesjonalnym; cena: od około 1400 zł. Najprostsze (i najtańsze) myjki ciśnieniowe to urządzenia przenośne. Wyposażone są jedynie w uchwyt do ich transportu. Przewód elektryczny oraz wąż wysokiego ciśnienia musimy nawijać ręcznie na uchwyty przy myjce lub zwinięte przechowywać osobno. Droższe urządzenia przeważnie są wyposażone w kółka oraz mogą mieć bęben do zwijania węża wysokiego ciśnienia i automatyczną nawijarkę przewodu elektrycznego. Te elementy znacznie ułatwiają i przyśpieszają pracę.

Wysokociśnieniowe urządzenia czyszczące mogą ważyć do 20 kg.

Wybór akcesoriów do myjki ciśnieniowej

Akcesoria do czyszczenia podłączane do pistoletu kompletowane są bardzo różnie. W zależności od modelu w zestawie może być np. tylko jedna zwykła lanca natryskowa i jedna zwykła szczotka lub dwie lance, szczotka i gąbka. Dlatego warto porównać interesujące nas modele i sprawdzić, które akcesoria dostaniemy w cenie zestawu.

Pamiętajmy, że wszystkie dostępne podłączane do pistoletu końcówki możemy dokupić później. Wybór dodatkowych końcówek i preparatów myjących jest już indywidualną decyzją użytkownika. Na początek każdy oferowany komplet będzie wystarczający. Z czasem po nabraniu doświadczenia i dokładnym określeniu potrzeb można rozbudować zestaw o wybrane lance i szczotki. Trzeba pamiętać, że doposażenie kupionego urządzenia w elementy takie jak kółka, bęben do węża czy nawijarka może być niemożliwe ze względów konstrukcyjnych lub po prostu nieopłacalne. Kupując urządzenie, warto zatem zapoznać się z pełną ofertą akcesoriów i środków czyszczących dostępnych dla danego modelu.

Końcówki mogą być przechowywane w specjalnych uchwytach na urządzeniu lub osobno. Większość producentów oferuje do tego celu dodatkowe uchwyty na akcesoria do montażu na ścianie. Jeżeli chcemy, aby urządzenie miało uchwyty do przechowywania końcówek, warto wybrać model na kółkach. Zwijarki przewodów są bardzo praktyczne, ale też kosztują więcej.

PAMIĘTAJ

Czy myjka ciśnieniowa może być groźna?

Zanim zaczniemy używać wysokociśnieniowego urządzenia czyszczącego, musimy pamiętać, że strumień wody wytryskujący z dyszy wysokociśnieniowej powoduje, że na pistolet działa duża siła odrzutu (około 20 N). Dlatego z urządzenia nie powinny korzystać osoby o ograniczonych możliwościach fizycznych oraz dzieci. Podczas pracy należy zwracać uwagę na otoczenie, nigdy nie wolno kierować strumienia wody na inne osoby, zwierzęta, czynny osprzęt elektryczny ani na samo urządzenie, trzeba także używać wodoszczelnych wtyczek i złączek przedłużacza.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak skutecznie podlewać ogród? ABC pielęgnacji...

Dobry sprzęt do podlewania to połowa sukcesu. Oferta jest szeroka, ale wybór powinien być starannie...

Jak poradzić sobie z odśnieżaniem otoczenia domu:...

Ogrzewanie podjazdów czy chodników wokół domu to wyczerpujące zajęcia. Dlatego warto...

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną na...

Zewnętrzna instalacja elektryczna musi spełniać przede wszystkim wymagania szczelności i trwałości....

Myjka ciśnieniowa. Jakie cechy powinno mieć dobre...

Myjka ciśnieniowa ma szerokie zastosowanie. Można ją wykorzystać do czyszczenia elewacji, kostki brukowej,...

Ogrzewanie otoczenia domu: jak bez wysiłku...

Odśnieżanie otoczenia domu to czynność, która spędza sen z powiek nie jednemu gospodarzowi. Jak...

Gdzie magazynować deszczówkę - w zbiorniku,...

Działka zalana przez uporczywie padający deszcz nie jest miejscem ani ładnym, ani bezpiecznym. Warto więc...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.