| muratordom.pl » Ogród » Narzędzia, instalacje » Jak wybrać dobrą kosiarkę: co sprawdzić przy zakupie kosiarki

Jak wybrać dobrą kosiarkę: co sprawdzić przy zakupie kosiarki

Oto poradnik dla tych, którzy zastanawiają się jak wybrać dobrą kosiarkę. Do zakupu odpowiedniej kosiarki warto się dobrze przygotować. Podpowiadamy, co sprawdzić przy zakupie kosiarki.

Zanim się zdecydujemy na konkretny model kosiarki, koniecznie się do niej przymierzmy. Wypróbujmy, jak się nią manewruje, czy uchwyt jest wygodny, czy kosz na trawę łatwo się opróżnia. Zanim wybierzemy się do sklepu, musimy też wiedzieć, na czym tak naprawdę nam zależy i o co zapytać sprzedawcę, aby wybór kosiarki był jak najtrafniejszy.

Jak wybrać dobrą kosiarkę

Z szerokiej oferty różnych producentów, wybraliśmy kilka różnych kosiarek:

 • ręczną, 
 • akumulatorową, 
 • elektryczną, 
 • spalinową.

Być może, któraś z nich będzie odpowiednia dla ciebie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Co sprawdzić przy zakupie kosiarki?

 1. Jak się reguluje wysokość koszenia? Aby utrzymać trawnik w dobrym stanie, trzeba przestrzegać zasady, że jednorazowo nie wolno go przyciąć o więcej niż 1/3 wysokości. Jeżeli trawnik urośnie bardziej niż zwykle, nie możemy go skosić na zazwyczaj wybieraną wysokość, ale musimy dostosować ją do długości źdźbeł trawy. I wtedy dobrze jest mieć możliwość zmiany wysokości koszenia. Regulacja ta może być ustawiana osobno dla każdego z kół, dla dwóch kół na każdej z dwóch osi lub – najwygodniej – za pomocą jednej dźwigni dla wszystkich kół równocześnie (tzw. regulacja centralna). Zakres tej regulacji waha się od 12 do 100 mm.
 2. Z czego jest obudowa? Niezależnie od materiału, z którego zrobiono obudowę, powinna być łatwa do czyszczenia, odporna na odkształcenia, korozję i odbarwienia. Mamy do wyboru stal pokrytą farbą proszkową, aluminium lub tworzywo sztuczne. Obudowa z tworzywa jest lekka, nie koroduje, ale ma mniejszą wytrzymałość na uderzenia niż korpus stalowy. W tym z kolei łatwo o odprysk lakieru i korozję. Zalety obu tych materiałów łączy obudowa z aluminium, ale wadą jest jej cena. Niektóre kosiarki mają przy obudowie uchwyt do podłączenia węża z wodą. Znacznie ułatwia to czyszczenie podwozia.
 3. Jak wygląda uchwyt? Powinien być wygodny – odpowiednio wyprofilowany, z miękką otuliną. A gdy do tego ma regulację wysokości, łatwo dopasować go do wzrostu osoby obsługującej sprzęt. Zaczep przewodu w kosiarkach elektrycznych zapobiegnie uszkodzeniu kabla i przypadkowemu wyciągnięciu przewodu z gniazda.
 4. W jakie noże jest wyposażona? Kształt noży ma istotny wpływ na pracę kosiarki i poziom emitowanego przez nią hałasu. Dzięki specjalnemu wyprofilowaniu noży może ona znacznie silniej zasysać trawę z trawnika i jednocześnie efektywniej napełniać kosz. Bezpieczne kosiarki są wyposażone w hamulec noży zatrzymujący je natychmiast po wyłączeniu silnika. Natomiast sprzęgło noża unieruchamia go przy włączonym silniku. Pozwala to na opróżnienie kosza na trawę lub przejazd przez teren niewymagający koszenia bez potrzeby wyłączania kosiarki. Ponadto sprzęgło wyłączy napęd wtedy, gdy nóż trafi na kamień lub inną przeszkodę, która mogłaby poważnie uszkodzić wał silnika.
 5. Jak wyglądają koła? Materiał, z którego są wykonane (tworzywo, stal lub aluminium), wpływa na ich trwałość. Wyprofilowanie bieżnika zapewnia lepszą przyczepność kół do podłoża. Jeśli są osadzone na łożyskach, kosiarkę znacznie lżej się prowadzi. Istotny jest też rozmiar kół. Im są większe, tym łatwiej manewrować kosiarką. Te z dużymi tylnymi kołami przydadzą się na terenie nierównym. Na dużych, nierównych i nachylonych powierzchniach docenimy kosiarki z napędem na koła, dzięki któremu kosiarka sama się toczy i nie trzeba jej pchać.
 6. Czy łatwo ją uruchomić? Kosiarki elektryczne zazwyczaj nie sprawiają kłopotu. Inaczej jest ze spalinowymi. Aby je uruchomić, trzeba włączyć ssanie i mocno pociągać za linkę. Niektóre z nich mają elektryczny lub sprężynowy rozrusznik silnika, dzięki któremu uruchamia się je szybko i bez użycia siły.
 7. Jaki jest kosz na trawę? Im bardziej pojemny, tym czas koszenia krótszy. Bo chociaż z dużym koszem wypełnionym trawą kosi się ciężej, to rzadziej trzeba robić przerwy na jego opróżnienie. Pojemność kosza może być różna: od 26 l w kosiarkach rotacyjnych do 350 l w minitraktorkach. Warto zwrócić uwagę na to, z czego kosz jest wykonany. Kosze materiałowe są lekkie i po demontażu zajmują mniej miejsca. Natomiast sztywne łatwiej jest wyczyścić. Dobrze, gdy kosz ma wskaźnik napełnienia.

Polecamy film: Jaką kupić kosiarkę, aby koszenie trawnika było łatwe? Więcej filmów na Murator.tv

Narzędzia do cięcia żywopłotu - przegląd narzędzi. Jak przycinać żywopłot - praktyczne wskazówki

Narzędzia do cięcia żywopłotu pomogą w prawidłowej pielęgnacji żywopłotu. Dzięki zabiegowi cięcia,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak wybrać odśnieżarkę spalinową? Odśnieżarki i...

W sprzedaży jest sporo modeli odśnieżarek spalinowych. Podpowiadamy, jak wybrać odśnieżarkę spalinową...

Jak poradzić sobie z odśnieżaniem otoczenia domu:...

Ogrzewanie podjazdów czy chodników wokół domu to wyczerpujące zajęcia. Dlatego warto...

Jesień w ogrodzie: dmuchawa do liści. Sprawdź,...

Jesień to czas porządków w ogrodzie. Spadające z drzew liście to zagrożenie dla kondycji trawnika....

Instalacja antyoblodzeniowa odśnieży za Ciebie...

Dzięki nowoczesnej instalacji antyoblodzeniowej zimą nie trzeba odśnieżać chodnika, dachu ani podjazdu do...

Ogrzewanie otoczenia domu: jak bez wysiłku...

Odśnieżanie otoczenia domu to czynność, która spędza sen z powiek nie jednemu gospodarzowi. Jak...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT