| muratordom.pl » Ogród » Meble, mała architektura » Grill murowany i wędzarnia ogrodowa. Jak zrobić małą wędzarnię

Grill murowany i wędzarnia ogrodowa. Jak zrobić małą wędzarnię

Wędzarnia ogrodowa sprawdzi się, jeśli chcemy sami przygotowywać wędliny. Jak zrobić wędzarnię: poradnik. Jeśli jesteś właścicielem domu z działką, idealnym rozwiązaniem może okazać się murowany grill i wędzarnia ogrodowa. Sprawdź, kilka ogólnych zasad, które mogą ci pomóc w samodzielnym wykonaniu grilla murowanego z wędzarnią ogrodową.

Czy wędzarnię ogrodową można wybudować samodzielnie?

Samodzielna budowa wędzarni jest dużo bardziej skomplikowana, niż budowa grilla. Nie jest to niemożliwe, ale warto wcześniej zasięgnąć porady eksperta.

Wędzarnia ogrodowa składa się z miejsca wydzielonego na palenie drewna, czyli paleniska oraz przewodu dymowego, czyli kanału, przez który do komory wędzarniczej przedostaje się dym. Wymiary paleniska muszą być zbliżone do wymiarów komory wędzarniczej, aby możliwe było osiągnięcie temperatury między 60 a 90oC. Wymaga to odpowiedniej izolacji termicznej i skutecznej wentylacji.

Najlepsze miejsce na wędzarnię ogrodową?

Miejsce pod wędzarnię ogrodową musi być suche. Jest to spowodowane faktem, iż ziemia mokra kumuluje ciepło, zabierając je tym samym z naszego paleniska. Palenisko nie może być również zbyt duże, gdyż wówczas kontrolowanie temperatury staje się kłopotliwe.

Autor: Andrzej Szandomirski

Grill połączony z wędzarnią będzie świetnym rozwiązaniem dla miłośników mięsa otulonego dymem.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jak wymurować grill w ogrodzie?

Grille murowane coraz mocniej zyskują na popularności, prześcigając powoli swoje przenośne i często jednoroczne odpowiedniki. Solidne wykonanie sprawi, że grill będzie nam służył wiele lat. Istotną kwestią jest materiał, na jaki się zdecydujemy. Do prac tego typu zaleca się użycie bloczków betonowych, cegieł klinkierowych lub kamienia naturalnego. Przy wyborze warto pamiętać, że grill, poza swoim podstawowym przeznaczeniem, może pełnić funkcję dekoracyjną w ogrodzie.

Kiedy uda się już zmierzyć z wyborem materiału i miejsca w ogrodzie, trzeba przygotować fundament odpowiedniej wielkości. Tu świetnie sprawdzą się bloczki fundamentowe lub wylewka cementowa. Konstrukcję grilla najlepiej jest wznosić z pojedynczych cegieł. Łatwiej wówczas zapanować nad ogólną bryłą i dopasowaniem takich elementów jak wnęka na węgiel, miejsce na akcesoria do grillowania, blat roboczy, czy komin. Komin, mimo że nie jest koniecznym elementem ogrodowego grilla, często jest budowany ze względów dekoracyjnych czy też praktycznych, jak ochrona przed dymem. Do murowania należy wykorzystać silnie wiążącą zaprawę murarską.

WARTO WIEDZIEĆ

Ruszt jest częścią grilla, która musi być ruchoma. Umożliwia to czyszczenie oraz regulację wysokości, co ma może mieć wpływ na jakość grillowanych potraw. Przymocowanie rusztu na stałe sprawi, że całość będzie o wiele mniej praktyczna.

Autor: Andrzej Szandomirski

Grill murowany może z powodzeniem stanowić element dekoracyjny naszego ogrodu.

Konserwacja drewna. Jak odnawiać drewniane meble ogrodowe i elementy małej architektury?

Aby meble ogrodowe, a także parkany, altany i nawierzchnie terasów służyły długie lata,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Meble ogrodowe - ochrona drewna

Odpowiednio zaimpregnowane meble ogrodowe mogą przetrwać na dworze nawet cały rok. Eksperci radzą przykrywać...

Meble ogrodowe - z wikliny, rattanowe, drewniane,...

Popularnością na rynku cieszą się meble ogrodowe metalowe (koniecznie z wygodnymi poduszkami) oraz meble...

Ile kosztuje ogrodzenie. Przykładowe kosztorysy 9...

Od czego zależy cena ogrodzenia? Czy decydują o tym materiały? A może równie duże znaczenie ma...

Konserwacja drewna. Jak odnawiać drewniane meble...

Aby meble ogrodowe, a także parkany, altany i nawierzchnie terasów służyły długie lata, konserwacja...

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...