| muratordom.pl » Ogród » Meble, mała architektura » Wybór grilla ogrodowego: gazowy, elektryczny czy tradycyjny grill węglowy?

Wybór grilla ogrodowego: gazowy, elektryczny czy tradycyjny grill węglowy?

Współczesne grillowanie wyrosło z amerykańskich tradycji rodzinnych spotkań w ogrodzie. Doskonały smak potraw gwarantują zarówno grille węglowe, gazowe, jak i elektryczne. Wybierając grilla, warto dopasować go do własnych potrzeb.

Grille węglowe

Zanim zdecydujesz się na zakup odpowiedniego modelu grilla, warto zastanowić się nad tym, jak często będziesz grillować, w jakich okolicznościach oraz w jak szerokim gronie. Odpowiedź na te pytania pozwoli Ci podjąć odpowiednią decyzję o zakupie grilla. Obecnie na rynku dostępne jest całe spektrum sprzętu do grillowania - oprócz grilli węglowych znajdziemy również gazowe i elektryczne. Największą popularnością wciąż cieszą się grille węglowe. Zyskują sympatię osób lubiących tradycyjne grillowanie na węglu drzewnym lub brykiecie i towarzyszące temu doglądanie poziomu żaru i sposobu wypieczenia potraw.

Grille gazowe

Coraz większą sympatię zyskują grille gazowe, których dużym plusem jest szybki czas, w jakim uzyskują optymalną temperaturę. Działają one jak piecyki, które większość z nas ma w kuchniach. Grille wysokiej jakości mają elektroniczny zapłon oraz kilka palników, które mogą funkcjonować niezależnie. Poza tym powierzchnia rusztu jest przeważnie większa niż w przypadku grilli węglowych. W wielu modelach ruszt jest także dwupoziomowy, dzięki temu grillowane potrawy możemy odłożyć na półkę, by nie straciły temperatury przed podaniem.

Autor: thinkstockphotos.com

Sezon grillowy w pełni. Czas najwyższy wybrać grilla ogrodowego. Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie najlepsze

Grille elektryczne

Grille elektryczne są najprostsze w obsłudze – temperaturę reguluje się przez bezstopniowe zwiększanie lub zmniejszanie mocy. Zaletą elektrycznych grilli jest samoczyszcząca spirala grzewcza i dodatkowe stoliki boczne. Ich trwałość zapewniają elementy ze stali nierdzewnej i żeliwa. Grill elektryczny to doskonały sprzęt do korzystania na balkonach i tarasach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając grill ogrodowy?

Gdy wybierzesz już rodzaj grilla, zwróć uwagę na to, jak jest on wyposażony. Dodatkowe funkcjonalności mogą zdecydowanie ułatwić przygotowywanie potraw oraz sprawić, że grill będzie służył przez wiele lat. Dobry grill powinien mieć:

  • pokrywę, dzięki której grillowanie będzie możliwe niemal w każdych warunkach atmosferycznych. Pokrywa zmniejsza również ryzyko przypalenia potraw, ponieważ dzięki zmniejszeniu dopływu tlenu nie wytwarzają się płomienie. Dodatkowo pozwala ona na grillowanie z wykorzystaniem metod pośredniej i bezpośredniej.
  • wbudowany termometr, który pozwala kontrolować stan przygotowania potraw. Możesz przyrządzać potrawy zgodnie z przepisem, który rekomenduje określoną temperaturę do poszczególnych dań.
  • zabezpieczenie przed korozją - grill powinien służyć nam przez wiele lat, bez względu na to, w jakich warunkach atmosferycznych używany. Takie zabezpieczenie stanowią np. żeliwo, stal nierdzewna lub emalia porcelanowa. 
  • chromowany ruszt – zapewnia długie użytkowanie, jednak popularne są także ruszty żeliwne. Do przygotowania idealnego steka wykorzystuje się np. specjalny ruszt w kratkę.
  • popielnik – stanowi ważny element wyposażenia grilli węglowych. Duży i zdejmowany popielnik pozwala na sprawne usuwanie popiołu bez konieczności wygaszania grilla. Warto też zwrócić uwagę, czy grill ma prosty system usuwania popiołu np. poprzez wbudowane wewnątrz kotła specjalne skrzydełka.
  • system wentylacji - w każdym grillu węglowym z pokrywą powinny znajdować się otwory wentylacyjne zarówno w górnej, jak i w dolnej części. Poprzez te otwory do grilla dostaje się tlen niezbędny do procesu spalania. Ilość tlenu, jaki wpuszczamy do wnętrza, wpływa na poziom żaru na brykiecie. To najprostszy proces regulacji temperatury. Powietrze dostające się do grilla od dołu powoduje, że brykiet spala się szybciej i intensywniej, zapewniając wysoką temperaturę grillowania. Otwarcie dodatkowo górnych otworów wentylacyjnych powoduje zassanie powietrza z dołu i podniesienie temperatury wewnątrz grilla. Jednocześnie zamknięcie otworów znajdujących się pod grillem i wentylatorów w pokrywie pozwala szybciej wygasić brykiet.
  • uchwyty - zabezpieczone przed nagrzewaniem specjalną izolacją i znajdujące się w odpowiedniej odległości od gorącej kopuły grilla.
  • akcesoria - możliwość korzystania z dodatkowych akcesoriów, np. stojaka na kurczaka, kamienia na pizzę, woka.
  • gwarancję - nawet do 10 lat.

Wideo: najnowsze trendy w grillowaniu - jakiego grilla wybrać?

Meble ogrodowe - wiklinowe, rattanowe, drewniane, a może metalowe? Które meble do ogrodu wybierzesz dla siebie?

Już od pierwszych dni wiosny wybiegamy myślą do ogrodu. Zobacz, jakie meble ogrodowe proponują w...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Altana ogrodowa z letnią kuchnią. Zbuduj...

Dzięki ogrodowej altanie można wypoczywać wśród roślin niezależnie od pogody, ponieważ chroni...

6 najczęściej popełnianych błędów przy...

Niezabezpieczone deski tarasowe, szelest w ścianie, na który nie zwracamy uwagi, czy stosowanie...

Drewniany domek ogrodowy dla dzieci - projekt...

Drewniany domek ogrodowy to marzenie prawie każdego dziecka. Jeżeli chcesz sprawić swojej pociesze radość,...

Murowany grill. Budowa grilla ogrodowego z...

Trudno wyobrazić sobie wypoczynek w ogrodzie bez grillowania. Zamiast małego grilla przenośnego proponujemy...

Budowa altany ogrodowej krok po kroku. Mamy dla...

Altana ogrodowa to wyjątkowe miejsce, w którym latem rozkwita życie towarzyskie. Jej budowa nie jest...

Najmodniejsze meble ogrodowe 2014: drewniane i...

Ponieważ dom coraz częściej przenika się z ogrodem, także meble ogrodowe zaczynają przypominać komplety...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.