| muratordom.pl » Ogród » Meble, mała architektura » Pojemniki na śmieci

Pojemniki na śmieci

Pojemniki na odpady ustawiamy zwykle w widocznym, łatwo dostępnym miejscu - od frontu, przy ogrodzeniu. Są więc naszą wizytówką. Zadbajmy o to, by były czyste i estetyczne. To, jak wyglądają, świadczy o nas.

Autor: Andrzej Szandomirski

Liczba pojemników

Najczęściej przyjmuje się, że przeciętna czteroosobowa rodzina zapełnia śmieciami dwa-trzy pojemniki 110-litrowe przez dwa tygodnie. Jeśli produkujemy duże ilości śmieci, bo na przykład kupujemy dużo produktów pakowanych w plastik, pudełka, puszki, to wówczas potrzebne są nam większe pojemniki lub większa ich liczba. Jeśli natomiast zadbamy o to, aby zmniejszyć masę odpadów - to i pojemników będzie mniej lub będą mniejsze.
Proste sposoby zmniejszenia masy odpadów: puszki i butelki plastikowe zgniatać i wyrzucać nie zakręcone, papier oraz pudełka i pudła kartonowe segregować. Są specjalne zgniatarki butelek plastikowych i puszek, ale w Polsce jeszcze mało popularne.
Masę odpadów zmniejsza też przeciętnie o 35% osobne gromadzenie odpadów organicznych. Można je przeznaczyć na kompost we własnym ogródku lub wyrzucać do specjalnie dla nich przeznaczonych pojemników.
Odpady organiczne, rozkładając się, wydzielają nieprzyjemne zapachy. Nasila się to szczególnie latem, gdyż w wyższej temperaturze procesy rozkładu zachodzą szybciej. Warto więc  odpowiednio zagospodarować te odpady, by uniknąć zapachów w pobliżu domu i ogródka.

Gdzie ustawić?

Pojemniki powinny być ustawione w takim miejscu, aby łatwy dostęp mieli do nich zarówno domownicy, jak też pracownicy firm wywozowych. Częstym rozwiązaniem jest zbudowanie z drewna, prętów metalowych, czy cegieł zadaszonego boksu z dostępem do pojemników od strony ogrodu i od ulicy. Zadaszenie ułatwi utrzymanie czystości wewnątrz boksu, a obsadzenie go roślinami sprawi, że będzie wyglądał estetycznie.
Aby zabezpieczyć pojemnik przed kradzieżą lub podrzucaniem śmieci można od strony ulicy zamontować furtkę z zamkiem i otwierać ją tylko w dniu wywozu śmieci. Gdy w domu mieszkają małe dzieci i zwierzęta można też zamontować furtkę od strony ogrodu.
Nie wszędzie na świecie jest zwyczaj, że pojemniki ustawia się przed domem. Odpady gromadzi się w małych pojemnikach bądź workach plastikowych, ale trzyma się w domach. Na ulicę wystawia się je tuż przed przyjazdem śmieciarki.

Czysty śmietnik

Co kilka miesięcy powinno się go przepłukać wodą z dodatkiem detergentów lub specjalnych biopreparatów bakteryjnych lub bakteryjno-enzymatycznych. Biopreparaty czyszczą ścianki pojemnika, a dzięki odpowiedniemu doborowi kultur bakteryjnych eliminują mikroorganizmy chorobotwórcze. Nie powodują korozji blachy i tworzyw sztucznych. Niektóre firmy, które dzierżawią pojemniki, czyszczą je lizolem (preparat o charakterystycznym szpitalnym zapachu).

Przeczytaj dodatkowo:
Miejsce na drewno w ogrodzie. GOTOWY PROJEKT...

Gdzie składować drewno, by miało jak najlepsze warunki? Najlepiej zbudować wiatę, która dobrze wpisze...

Lakierobejca do malowania mebli ogrodowych. Jak...

Drewniane meble ogrodowe trzeba od czasu do czasu pomalować. Można do tego użyć lakierobejcy, która...

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Jesienią pamiętaj o karmniku lub budce dla...

Zima jeszcze co prawda nie nadeszła, ale już najwyższy czas zaopatrzyć się w karmnik, a może nawet budkę...

Pergole ogrodowe - mała architektura, która...

Pergole ogrodowe to charakterystyczny element małej architektury ogrodowej, który zapewnia osobom...

Jaki grill ogrodowy kupić? Najnowsze trendy w...

Sezon grillowy w pełni. Czas najwyższy kupić grilla ogrodowego. Jaki będzie najlepszy? Ekpert wyjaśnia, jakie...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.