| muratordom.pl » Ogród » Meble, mała architektura » Oprawa dla roślin

Oprawa dla roślin

W ogrodzie najważniejszym elementem są ciekawie dobrane i starannie pielęgnowane rośliny. Warto je więc odpowiednio wyeksponować.

Autor: Mariusz Bykowski

Oprawa dla roślin

Autor: Mariusz Bykowski

Oprawa dla roślin

Oczywiście największym skarbem dla nich jest dobra ziemia. Ale niektóre rośliny ustawiamy na tarasach, a inne musimy na zimę zabierać do domu – trzeba więc posadzić je w pojemnikach. Wszelkie donice są oprawą dla roślin, a tym samym – ozdobą ogrodu.

Pojemniki mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, ceramiki, kamienia, metalu, wikliny, rattanu i bambusa. W ceramicznych i utrzymanych w kolorze kamienia ładnie będą się prezentować rośliny zielone. W donicach z ocynkowanej blachy mogą rosnąć zioła, w kolorowych, a także wiklinowych – krokusy, hiacynty i tulipany.

Donice mają różne kolory – najpopularniejsze są tzw. barwy ziemi – od bieli i beżu po czerń – oraz rozmaite kształty – klasyczny, przypominający ścięty stożek, a także kulisty, typowej skrzynki itp. Trzeba jednak dobierać je tak, aby rośliny mogły w nich swobodnie rosnąć. Rośliny pnące efektownie wyglądają rozpięte na podporach, np. na pergoli. Buduje się ją z jednego lub dwóch rzędów słupów, najczęściej drewnianych, rzadziej metalowych, pomiędzy którymi rozpięte są kraty z cienkich prętów, oplecione pnączami i kwiatami. W ten sposób powstaje naturalny daszek, pod którym można ustawić krzesełka i stolik lub ławeczki. W osłoniętym, ale przewiewnym wnętrzu pergoli można się schronić przed słońcem. Pergole mogą też pełnić funkcję łącznika pomiędzy domem a ogrodem, prowadzić bezpośrednio do altanki.

Autor: Mariusz Bykowski

Oprawa dla roślin

Autor: Mariusz Bykowski

Oprawa dla roślin

Podporą o prostszej konstrukcji są trejaże - słupy wspierające jedną lub dwie poziome belki, do których przymocowane są kraty. Wykonuje się je przeważnie z drewna, ale niektórzy wybierają metal lub sztuczne tworzywo. Są nie tylko podporami dla roślin, pełnią też funkcję osłony przed słońcem i wiatrem. Stawia się je wzdłuż alejek ogrodowych, blisko miejsc przeznaczonych do wypoczynku. Mogą także zasłaniać taras lub basen przed oczami sąsiadów. Z kilku odpowiednio ustawionych trejaży można również skonstruować altankę.

Przeczytaj dodatkowo:
Jaka brama wjazdowa będzie funkcjonalna i ładna

Jaka brama wjazdowa, by wygodnie wjeżdżało się samochodem? Jaka brama, by zimą śnieg nie blokował jej...

Grill w ogrodzie. Dlaczego warto wybrać grill...

Grille gazowe zdobywają coraz większą popularność wśród miłośników grillowania. Jakie zalety ma...

Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie? Malowanie...

Drewniane elementy w ogrodzie narażone są na intensywne promieniowanie UV oraz na silne opady deszczu....

Murowany grill. Budowa grilla ogrodowego z...

Trudno wyobrazić sobie wypoczynek w ogrodzie bez grillowania. Zamiast małego grilla przenośnego proponujemy...

Pergole ogrodowe - mała architektura, która...

Pergole ogrodowe to charakterystyczny element małej architektury ogrodowej, który zapewnia osobom...

Drewno w ogrodzie. Jakie gatunki drewna sprawdzą...

Drewno w ogrodzie ma szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywane do budowy mebli, ogrodzeń, altan, pergoli i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.