| muratordom.pl » Ogród » Meble, mała architektura » Oprawa dla roślin

Oprawa dla roślin

W ogrodzie najważniejszym elementem są ciekawie dobrane i starannie pielęgnowane rośliny. Warto je więc odpowiednio wyeksponować.

Autor: Mariusz Bykowski

Oprawa dla roślin

Autor: Mariusz Bykowski

Oprawa dla roślin

Oczywiście największym skarbem dla nich jest dobra ziemia. Ale niektóre rośliny ustawiamy na tarasach, a inne musimy na zimę zabierać do domu – trzeba więc posadzić je w pojemnikach. Wszelkie donice są oprawą dla roślin, a tym samym – ozdobą ogrodu.

Pojemniki mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, ceramiki, kamienia, metalu, wikliny, rattanu i bambusa. W ceramicznych i utrzymanych w kolorze kamienia ładnie będą się prezentować rośliny zielone. W donicach z ocynkowanej blachy mogą rosnąć zioła, w kolorowych, a także wiklinowych – krokusy, hiacynty i tulipany.

Donice mają różne kolory – najpopularniejsze są tzw. barwy ziemi – od bieli i beżu po czerń – oraz rozmaite kształty – klasyczny, przypominający ścięty stożek, a także kulisty, typowej skrzynki itp. Trzeba jednak dobierać je tak, aby rośliny mogły w nich swobodnie rosnąć. Rośliny pnące efektownie wyglądają rozpięte na podporach, np. na pergoli. Buduje się ją z jednego lub dwóch rzędów słupów, najczęściej drewnianych, rzadziej metalowych, pomiędzy którymi rozpięte są kraty z cienkich prętów, oplecione pnączami i kwiatami. W ten sposób powstaje naturalny daszek, pod którym można ustawić krzesełka i stolik lub ławeczki. W osłoniętym, ale przewiewnym wnętrzu pergoli można się schronić przed słońcem. Pergole mogą też pełnić funkcję łącznika pomiędzy domem a ogrodem, prowadzić bezpośrednio do altanki.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mariusz Bykowski

Oprawa dla roślin

Autor: Mariusz Bykowski

Oprawa dla roślin

Podporą o prostszej konstrukcji są trejaże - słupy wspierające jedną lub dwie poziome belki, do których przymocowane są kraty. Wykonuje się je przeważnie z drewna, ale niektórzy wybierają metal lub sztuczne tworzywo. Są nie tylko podporami dla roślin, pełnią też funkcję osłony przed słońcem i wiatrem. Stawia się je wzdłuż alejek ogrodowych, blisko miejsc przeznaczonych do wypoczynku. Mogą także zasłaniać taras lub basen przed oczami sąsiadów. Z kilku odpowiednio ustawionych trejaży można również skonstruować altankę.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Grill gazowy w ogrodzie. Dlaczego warto wybrać...

Grill gazowy sprawdzi się zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balkonie, dlatego grille gazowe...

Lakierobejca do malowania mebli ogrodowych. Jak...

Drewniane meble ogrodowe trzeba od czasu do czasu pomalować. Można do tego użyć lakierobejcy, która...

Ogrodowe meble ze smukłego betonu

Ogrodowe meble kojarzą się drewnianymi, plastikowymi lub metalowymi zestawami stołu i krzeseł. Prezentujemy...

Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie? Malowanie...

Drewniane elementy w ogrodzie narażone są na intensywne promieniowanie UV oraz na silne opady deszczu....

6 najczęściej popełnianych błędów przy...

Niezabezpieczone deski tarasowe, szelest w ścianie, na który nie zwracamy uwagi, czy stosowanie...