Jak zabezpieczyć drewno w ogrodzie? Impregnacja: poradnik

2018-05-11 17:22

Drewno w ogrodzie trzeba zabezpieczyć, ponieważ narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych: deszczu, wilgoci, wiatru, słońca, promieniowania UV. Dlatego ławki, pergole, altany, tarasy, meble ogrodowe należy zabezpieczać preparatami ochronnymi.

Zabezpieczenie drewna
Autor: GettyImages Zabiegi związane z konserwacją drewna w ogrodzie wykonuje się, kiedy jest ciepło, ale nie upalnie

Drewno w ogrodzie w postaci małej architektury, czy mebli pozostawione bez ochrony najpierw straci ładny wygląd, a potem zacznie niszczeć. Zawilgocone puchnie, zwiększa swoją objętość, a podczas schnięcia kurczy się. W trakcie tych procesów zostaje naruszona struktura drewna, dochodzi do pęknięć, a potem większych ubytków. Wtedy w głąb drewna wkraczają drobnoustroje, a także owady, które dokonują dalszych zniszczeń. 

Impregnaty do drewna

Podstawową ochronę drewna w ogrodzie zapewniają impregnaty bezbarwne. Zawierają one większą dawkę substancji biobójczych niż preparaty ochronno-dekoracyjne, np. barwne impregnaty do drewna, lakierobejce, oleje. Wybierając impregnat do drewnianych mebli ogrodowych, pergoli, trejaży, altan dobrze jest zwrócić uwagę, jaką ochronę on zapewnia. Drewno stojące na świeżym powietrzu powinno być zabezpieczone przed wilgocią i wodą, glonami, grzybami, pleśniami i promieniowaniem UV. Jeśli elementy architektury ogrodowej są zbudowane z sosny lub świerku, wybierzmy preparaty chroniące przed sinizną, na którą te gatunki drewna są szczególnie podatne. Warto zwrócić uwagę, czy preparat zabezpiecza przed promieniowaniem UV, które działa bardzo destrukcyjnie na drewno. Preparaty barwne z reguły zapewniają taką ochronę. W przypadku bezbarwnych powinno to być wyraźnie oznaczone na opakowaniu.

Sprawdź też: jakie gatunki drewna są najlepsze do ogrodu >>>

Jak konserwować i odnowić drewno w ogrodzie

Drewno, które nie jest chore wystarczy odnowić. Popękane lub łuszczące się powłoki trzeba zeszlifować papierem ściernym. Barwne lub stare powłoki należy też usunąć, gdy chcemy zastosować inny preparat lub zmienić kolor. Jeśli drewno było wcześniej tylko zaimpregnowane, możemy pokryć je dowolnym preparatem, zarówno impregnatem, jak i lakierobejcą, lazurą lub olejem. Powierzchnie, które były lakierowane, pokrywamy preparatami tego samego rodzaju. Podobnie postępujemy w przypadku powierzchni olejowanych. Gdy odnawiamy powierzchnie pokryte lazurami, możemy użyć lazury, lakierobejcy lub lakieru. Jeżeli nie udało nam się usunąć barwnej powłoki, do nowego malowania musimy użyć preparatu o ciemniejszym kolorze, który ją pokryje. Ostatni szlif robi się drobnoziarnistym papierem (gradacja co najmniej 180), żeby wygładzić powierzchnię drewna. Przed nakładaniem nowej warstwy ochronnej drewno trzeba odpylić.

  • Jako odnowić szare drewno?

Szare drewno można odnowić, jeśli nie było pozostawione bez ochrony zbyt długo, czyli nie uległo zbyt wielkiemu uszkodzeniu. Poszarzałą warstwę drewna trzeba zeszlifować szlifierką. Jeśli mimo szlifowania nadal widać zszarzałe warstwy, do wykończenia takiego drewna powinniśmy użyć preparatów barwnych, które to zamaskują. Sinizna objawia się niebieskoszarymi plamami na powierzchni drewna. Brak szybkiej reakcji na takie objawy doprowadzi do tego, że będzie ona coraz dalej sięgać w głąb drewna. Powierzchnie zainfekowane trzeba zeszlifować. Gdy mimo to plamy na drewnie nadal są widoczne, należy zastosować impregnat grzybobójczy. Do wykończenia konieczny jest preparat kolorowy, który pokryje ciemne plamy.

  • Drewno w ogrodzie zaatakowane przez szkodniki

O obecności insektów w drewnie świadczą liczne otworki na powierzchni. Jeśli jest ich bardzo dużo i widać, że drewno ma osłabioną strukturę, trzeba wymienić cały element. Do konserwacji stosujemy środki zwalczające owady i zabezpieczające przed ponowną inwazją. Preparat najpierw wprowadza się strzykawką do otworów. Następnie należy go nanieść pędzlem na całą powierzchnię drewna.

Dwukrotna impregnacja drewna

Elementy drewniane w ogrodzie powinny być pokryte warstwą impregnatu z każdej strony. Najlepiej jest zabezpieczać drewno jako budulec - w trakcie wznoszenia pergoli, altany czy tarasu, zanim zostanie ono zmontowane. Deski powinno się najpierw przeszlifować papierem ściernym o gradacji 150-200, a następnie dokładnie odkurzyć szmatką lub suchym pędzlem. Preparat najlepiej jest nanosić pędzlem lub tamponem. Impregnat dobrze jest wetrzeć w strukturę drewna, żeby wchłonęło ono go jak najwięcej. Tak zabezpieczone elementy drewniane pozostawiamy do wyschnięcia. Zwykle drugą warstwę nanosi się dopiero następnego dnia. Na rynku są preparaty szybkoschnące, którymi można ponownie malować drewno już po dwóch godzinach. Więc jeśli zależy nam na czasie, warto ich poszukać. Przed naniesieniem drugiej warstwy impregnatu deski należy przeszlifować bardzo drobnym papierem ściernym o gradacji około 300. Zwiększy on przyczepność nowej warstwy preparatu.

Warto wiedzieć

Kiedy konserwować i zabezpieczać drewno ogrodowe

Zabiegi związane z odnawianiem drewna w ogrodzie wykonuje się, kiedy jest ciepło, ale nie upalnie (w temperaturze 5- 25ºC, choć są preparaty, które można nanosić dopiero wtedy, gdy jest co najmniej 10ºC, i takie, które mogą być stosowane przy 30ºC). Drewno musi być suche, jego wilgotność nie może przekraczać 25%. Dlatego nie należy rozpoczynać pracy, kiedy w powietrzu jest dużo wilgoci (na przykład wcześnie rano, gdy jest rosa) lub przed spodziewanym deszczem. Preparaty konserwujące drewno schną od kilku do 24 godzin, więc najlepiej poczekać na wyż i ładną słoneczną pogodę, która ma potrwać siedem-dziesięć dni, bo wtedy będziemy mieli pewność, że drewno jest wystarczająco suche.

Sprawdź też: 6 najczęściej popełnianych błędów w impregancji drewna >>>

Zabezpieczenie i dekoracja drewna w ogrodzie

Kolejne warstwy ochronno-dekoracyjne nanosi się podobnie jak impregnat na elementy drewniane w ogrodzie. Zwykle robi się to pędzlem, ale zawsze należy upewnić się, jakie narzędzia zaleca producent preparatu i w jakich odstępach czasu można wykonywać następne powłoki – co najmniej dwie warstwy. Do zabezpieczania drewna ogrodowego można stosować impregnaty ochronno-dekoracyjne, które nie tworzą wyraźnej powłoki, ale mogą nadać drewnu określony kolor. Bardzo popularne są barwne lakierobejce. Po pomalowaniu nimi na powierzchni powstanie wyraźna powłoka o wyrazie matowym, półmatowym lub lśniącym. Do drewnianych mebli ogrodowych i desek na tarasie poleca się oleje. Ich zaletą jest to, że wnikają głęboko w drewno i zapewniają długą ochronę. Olej na deskach tarasowych jest lepszy niż na przykład lakierobejca, bo nie popęka, gdy wniesiemy butami piasek i będziemy po nim chodzić. Wiele preparatów do zabezpieczania drewna ma szerokie zastosowanie, ale często producenci wskazują najlepsze z nich na opakowaniach. Warto kierować się tymi wskazówkami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie