| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, źródełko

Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, źródełko

Spokojne lustro wody wzbogaca wnętrze ogrodu, a woda nawilża powietrze i poprawia mikroklimat. Zobacz, króre rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie: oczko wodne, staw czy źródełko.

Warto zainwestować w wodę – nawet tę w małej skali. Jeśli inwestować, to rozsądnie. Dobrze jest najpierw pogłębić swoją wiedzę na temat zbiorników wodnych i innych źródeł wody, aby po pierwsze nie ponosić niepotrzebnych kosztów, a po drugie w pełni cieszyć się urokiem ogrodu w nowej aranżacji.

Zobacz także: Więcej pomysłów na baseny i oczka wodne w ogrodzie

Autor: Andrzej Szandomirski

Kaskada w ogrodzie to prawdziwy skarb: nie tylko nawilża powietrze, ale jednocześnie dotlenia wodę w stawie

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Jakie miejsce wybrać na oczko wodne?

Gdy decydujemy się na oczko wodne, musimy bardzo dobrze pr-zemyśleć jego usytuowanie. Powinno się ono bowiem znaleźć w takim miejscu naszego ogrodu, aby było
widoczne zarówno z tarasu, na którym będziemy przesiadywać latem, jak i z najczęściej odwiedzanych pomieszczeń domu.

Uwaga! Ogród wodny starajmy się sytuować z dala od drzew. Ich silne korzenie mogą z czasem uszkodzić dno zbiornika, a liście spadające jesienią będą zaśmiecać wodę.

W jakim stylu oczko wodne?

Romantycznie czy nowocześnie? Oczko wodne naśladujące naturę czy regularny basen na wzór wschodnich ogrodów wodnych? Decyzja należy do nas, ale warto kierować się zasadą, że im bliżej domu staw się znajduje, tym bardziej jego forma powinna być zintegrowana z bryłą budynku i nawiązywać do jego architektury. Oczko oddalone od domu może – ale nie musi – naśladować naturalny zbiornik wodny. Natomiast gdy cały ogród jest utrzymany w geometrycznym stylu, to zbiorniki wodne również powinny mieć podobny charakter.

Źródełko czy staw?

To, jaką formę ogrodu wodnego wybierzemy, jest nie tylko kwestią naszych upodobań. Równie ważne są wielkość oraz ukształtowanie przestrzeni, jaką dysponujemy.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ogród w skali mikro

Ogród wodny możemy stworzyć niemal wszędzie – na niewielkim patio, na tarasie czy nawet na balkonie. Wystarczy postawić szczelny pojemnik – na przykład cebrzyk – i posadzić w nim kilka niewielkich roślin wodnych. Innym, równie dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie źródełka lub wodopoju. Woda może wypływać ze ścian domu lub ogrodzenia, z kamieni umieszczonych w nawierzchni – albo z figur ustawionych w niecce. Wszystkie te urządzenia zajmą niewiele miejsca, a woda w ruchu wzbogaci każde wnętrze ogrodowe.

W niewielkim ogrodzie

Na małej działce oczko wodne nie powinno być duże,bo każdy skrawek ziemi jest na wagę złota. Warto więc je zbudować jak najbliżej tarasu, by w pełni korzystać z jego dobrodziejstw. Zbiornik może mieć formę niewielkiego basenu o kształcie geometrycznym – wkomponowanego w taras lub w nawierzchnię. Może to być również oczko o kształcie zbliżonym do naturalnych sadzawek – wykonane z folii lub gotowej formy.

Niewielkie zbiorniki wodne nie powinny być płytsze niż 40 cm, bo wtedy woda w nich zbyt szybko się nagrzewa. Trudno też utrzymać równowagę biologiczną gwarantującą klarowność oczka, dlatego nieocenione będą wszelkie urządzenia wprawiające w ruch wodę. Mamy tu do wyboru gejzery, minifontanny, źródełka, kaskady.

W dużym ogrodzie

Duży ogród daje duże możliwości. Można w nim śmiało zbudować staw naśladujący naturalny zbiornik wodny. Powinien on mieć więcej niż 25 m2 powierzchni lustra wody. W tym wypadku wielkość powierzchni przemawia na naszą korzyść. Bo oprócz tego, że będziemy mogli korzystać z kąpieli, to jeszcze w takim zbiorniku łatwiej o zachowanie równowagi biologicznej, a co za tym idzie – zmniejsza się liczba zabiegów pielęgnacyjnych, jakie będziemy musieli przy nim wykonywać. Oczywiście pod warunkiem, że zbudujemy go zgodnie ze sztuką, nie zapominając o tym, że aby zbiornik wodny sam się oczyszczał, muszą w nim zamieszkać nie tylko rośliny, ale i zwierzęta.

Aranżując sztuczny staw ogrodowy, warto wzorować się na naturalnych akwenach. Brzegi powinny być urozmaicone – zarówno z bezpośrednim dostępem do wody, jak i bez niego, porośnięte szuwarem. W strefie przybrzeżnej warto posadzić takie drzewa i krzewy, które zazwyczaj rosną na obrzeżach naszych jezior.

Rośliny – sadzić czy nie?

Dzięki roślinom posadzonym w wodzie i przy brzegu oczko wodne nabierze prawdziwie naturalnego charakteru. Poza tym rośliny świetnie zamaskują ewentualne niedoskonałości brzegów zbiornika.

Powinny one zajmować około 1/3 lustra wody. Dzięki temu oczko wodne nie będzie wymagało naszej stałej pielęgnacji. Rośliny bowiem nie tylko zdobią, ale również napowietrzają, a nawet oczyszczają wodę. Aby osiągnąć stan sprzyjający zachowaniu naturalnych procesów biologicznych w oczku wodnym, trzeba posadzić w nim rośliny pochodzące z różnych stref: przybrzeżne, bagienne, płytkiej wody, głębokiej wody, podwodne i pływające.

Kształtując dno naszego oczka, nie zapomnijmy więc uformować półek, na których ustawimy kosze z roślinami wodnymi. Półki te muszą się znajdować na różnych wysokościach, zgodnie z wymaganiem roślin, które tam umieścimy.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Kiedy opłaca się budowa basenu ogrodowego, a...

W naszym klimacie, odkryty basen ogrodowy to kąpiel uzależniona od pogody. Budowa basenu na zewnątrz domu...

Jak dobrać rośliny do oczka wodnego?

Rośliny wodne są nieodzownym elementem wykończenia stawu czy oczka wodnego. To one – odpowiednio...

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Rośliny do oczka wodnego i stawu. Zobacz, jakie...

Rośliny są nieodzownym elementem wykończenia oczka wodnego czy stawu - to istotne dopełnienie kompozycji....

Podgrzewanie wody w odkrytym basenie. Jak...

Woda w odkrytym basenie w naszym klimacie wymaga podgrzewania. Warto do tego wykorzystać energię słoneczną....