| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, źródełko

Woda w ogrodzie: oczko wodne, staw, źródełko

Spokojne lustro wody wzbogaca wnętrze ogrodu, a woda nawilża powietrze i poprawia mikroklimat. Zobacz, króre rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w twoim ogrodzie: oczko wodne, staw czy źródełko.

Warto zainwestować w wodę – nawet tę w małej skali. Jeśli inwestować, to rozsądnie. Dobrze jest najpierw pogłębić swoją wiedzę na temat zbiorników wodnych i innych źródeł wody, aby po pierwsze nie ponosić niepotrzebnych kosztów, a po drugie w pełni cieszyć się urokiem ogrodu w nowej aranżacji.

Zobacz także: Więcej pomysłów na baseny i oczka wodne w ogrodzie

Autor: Andrzej Szandomirski

Kaskada w ogrodzie to prawdziwy skarb: nie tylko nawilża powietrze, ale jednocześnie dotlenia wodę w stawie

Jakie miejsce wybrać na oczko wodne?

Gdy decydujemy się na oczko wodne, musimy bardzo dobrze pr-zemyśleć jego usytuowanie. Powinno się ono bowiem znaleźć w takim miejscu naszego ogrodu, aby było
widoczne zarówno z tarasu, na którym będziemy przesiadywać latem, jak i z najczęściej odwiedzanych pomieszczeń domu.

Uwaga! Ogród wodny starajmy się sytuować z dala od drzew. Ich silne korzenie mogą z czasem uszkodzić dno zbiornika, a liście spadające jesienią będą zaśmiecać wodę.

W jakim stylu oczko wodne?

Romantycznie czy nowocześnie? Oczko wodne naśladujące naturę czy regularny basen na wzór wschodnich ogrodów wodnych? Decyzja należy do nas, ale warto kierować się zasadą, że im bliżej domu staw się znajduje, tym bardziej jego forma powinna być zintegrowana z bryłą budynku i nawiązywać do jego architektury. Oczko oddalone od domu może – ale nie musi – naśladować naturalny zbiornik wodny. Natomiast gdy cały ogród jest utrzymany w geometrycznym stylu, to zbiorniki wodne również powinny mieć podobny charakter.

Źródełko czy staw?

To, jaką formę ogrodu wodnego wybierzemy, jest nie tylko kwestią naszych upodobań. Równie ważne są wielkość oraz ukształtowanie przestrzeni, jaką dysponujemy.

Autor: Andrzej Szandomirski

Ogród w skali mikro

Ogród wodny możemy stworzyć niemal wszędzie – na niewielkim patio, na tarasie czy nawet na balkonie. Wystarczy postawić szczelny pojemnik – na przykład cebrzyk – i posadzić w nim kilka niewielkich roślin wodnych. Innym, równie dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie źródełka lub wodopoju. Woda może wypływać ze ścian domu lub ogrodzenia, z kamieni umieszczonych w nawierzchni – albo z figur ustawionych w niecce. Wszystkie te urządzenia zajmą niewiele miejsca, a woda w ruchu wzbogaci każde wnętrze ogrodowe.

W niewielkim ogrodzie

Na małej działce oczko wodne nie powinno być duże,bo każdy skrawek ziemi jest na wagę złota. Warto więc je zbudować jak najbliżej tarasu, by w pełni korzystać z jego dobrodziejstw. Zbiornik może mieć formę niewielkiego basenu o kształcie geometrycznym – wkomponowanego w taras lub w nawierzchnię. Może to być również oczko o kształcie zbliżonym do naturalnych sadzawek – wykonane z folii lub gotowej formy.

Niewielkie zbiorniki wodne nie powinny być płytsze niż 40 cm, bo wtedy woda w nich zbyt szybko się nagrzewa. Trudno też utrzymać równowagę biologiczną gwarantującą klarowność oczka, dlatego nieocenione będą wszelkie urządzenia wprawiające w ruch wodę. Mamy tu do wyboru gejzery, minifontanny, źródełka, kaskady.

Fontanny i źródełka

Fontanny są "żywym" elementem ogrodu. Przyciągają uwagę, niezależnie od tego, czy tworzą wysoki i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak dobrać rośliny do oczka wodnego?

Rośliny wodne są nieodzownym elementem wykończenia stawu czy oczka wodnego. To one – odpowiednio...

Projekt zagospodarowania terenu - ważny element...

Projekt zagospodarowania terenu razem z projektem domu składają się na projekt budowlany, konieczny do...

Budowa basenu. Z jakich materiałów wybudować...

Budowa basenu wiąże się z dokonaniem wielu ważnych wyborów. Kształt basenu, wielkość i materiał...

Basen dla dzieci w ogrodzie - najlepszy basen...

Basen dla dzieci musi być przede wszystkim stosunkowo płytki, mieć miękkie ścianki i szybko napełniać się...

Projekt i budowa oczka wodnego. Zobacz, jak...

Budowa oczka wodnego jest już możliwa w ogrodzie średniej wielkości. Nie będzie to wprawdzie staw kąpielowy,...

Baseny ogrodowe. Od czego zależy cena basenu?

Budowa basenu i koszt jego utrzymania niestety nie należą do najtańszych. Podsumowując wydatki, należy więc...