| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » Jaki basen ogrodowy wybudować - duży czy mały?

Jaki basen ogrodowy wybudować - duży czy mały?

Im większy upał, tym większe staje się pragnienie posiadania basenu ogrodowego. Zanim jednak budowa basenu rozpocznie się na dobre, warto sprawdzić gdzie usytuować basen ogrodowy i z jakiego materiału go wykonać. Nie bez znaczenia jest tu decyzja czy ma to być basen mały czy duży, ponieważ uzależnieni jesteśmy od wielkości działki i zasobności portfela.

Spokojna kąpiel, zabawa w wodzie z dziećmi czy pływanie dla utrzymania kondycji to dla wielu osób sposób na wypoczynek doskonały. Jeśli jeszcze można to robić w zaciszu własnego ogrodu i tuż koło domu...

Wyobraźnia podsuwa obrazy delikatnie sfalowanej tafli wody w słoneczny poranek i ciepłych wieczorów spędzanych z przyjaciółmi nad basenem. Ale zanim budowa basenu zostanie rozpoczęta, a marzenia nabiorą kształtów, trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw.

Autor: Andrzej Szandomirski

Kiedy budowa basenu opłaca się najbardziej?

Dobrze, jeżeli basen powstanie równocześnie ze wznoszeniem domu - wiele prac będzie można wykonać tym samym sprzętem (na przykład dowóz materiału, wykop) - oraz przed urządzeniem terenu wokół budynku i założeniem ogrodu. Dzięki takiej kolejności robót koszty będą niższe, niż gdyby basen ogrodowy był ostatnią inwestycją. Wyjątkiem są baseny rozporowe i pompowane, ustawiane na trawnikach na krótki czas.  

O tym pamiętaj wybierając miejsce na basen ogrodowy

  • Im bliżej domu usytuujesz basen, tym mniejsze koszty poniesiesz na wykonanie instalacji wodnej i elektrycznej.
  • Na basen wybierz miejsce dobrze nasłonecznione. Dzięi temu woda będzie się szybciej nagrzewać.
  • Nie buduj basenu pod drzewani, ponieważ rosnące przy basenie drzewa będą zanieczyszczać wodę opadającymi liśćmi i igłami.

Gdy najdogodniejsza lokalizacja na basen ogrodowy zostanie już wybrana, koniecznie sprawdź poziom wód gruntowych. Jeżeli będzie zbyt wysoki, basen można zagłębić tylko częściowo albo trzeba go ustawić na powierzchni terenu. W przeciwnym razie wiosną i jesienią podnoszący się poziom wody może powodować wypieranie zagłębionej w ziemi budowli, zwłaszcza jeśli jest opróżniona z wody.

Wielkość basenu - kiedy duży, kiedy mały

Podejmując decyzje o wielkości basenu, pamiętajmy, że im będzie on większy, tym wyższa będzie jgo cena. Jednak to nie wszystko – wydatki nie skończą się wraz z jego wybudowaniem... Kilkadziesiąt metrów sześciennych wody trzeba systematycznie dezynfekować i kilka razy dziennie przefiltrowywać. Pozostają jeszcze rachunki za energię elektryczną, wodę i preparaty do jej uzdatniania, które rosną wraz z wielkością basenu. Warto też wziąć pod uwagę czas, który trzeba poświęcić na utrzymanie basenu w czystości: odkurzanie, czyszczenie jego dna i ścian oraz zbieranie liści i innych zanieczyszczeń.

Autor: ARLAN

Baseny ogrodowe

Autor: ALUTHERM

Baseny ogrodowe

Przyjmuje się, że dla mieszkańców domów jednorodzinnych najbardziej ekonomiczne są baseny o wymiarach 4-5 x 6-8 m i głębokości 1,5 m. To wystarczy aby pływać, bawić się czy nawet skakać do wody, a cena nie odstrasza potencjalnego inwestora. Oczywiście, jeżeli chcemy korzystać z trampoliny, basen musi być głębszy (w miejscu wykonywania skoku co najmniej 2,4 m).

Niecka basenu. Z jakiego materiału wybudować basen ogrodowy?

Kształt, trwałość i oczywiście cena niecki basenu zależą od materiału, z jakiego powstanie i od rodzaju konstrukcji.

  • Niecki z betonu zbrojonego wykonywane na budowie są bardzo trwałe. Mogą mieć dowolne wymiary i kształt oraz dno wyprofilowane wedle życzenia inwestora. Są też dostępne niecki betonowe przygotowywane w formach poliestrowych oraz żelbetowe o ścianach wykonywanych w elementach technologii Thermomur.
  • Niecki z blachy stalowej ocynkowanej lub aluminium powlekane PCW mają zazwyczaj kształt koła, ósemki lub są owalne. Na placu budowy łączy się elementy ścian śrubami lub montuje arkusze blachy. Płytę denną wykonuje się z betonu lub doskonale utwardzonych warstw żwiru i piasku. 
  • Niecki z żywic poliestrowych wzmacnianych włóknem szklanym powstają z jednego lub kilku elementów.  Ich kształty i wymiary są rozmaite.
  • Niecka w systemie szwedzkim to szkielet drewniany wzmacniany elementami metalowymi i wykańczany wewnątrz wodoodporną sklejką. Dno stanowią warstwy zagęszczonego piasku i żwiru lub wylewka betonowa.

Płytki ceramiczne czy żywice epoksydowe, czyli czym wykończyć basen

Ostateczny wygląd basenu zależy od sposobu wykończenia niecki. Betonowe wykładane są zazwyczaj płytkami ceramicznymi, które musza być nienasiąkliwe, odporne na działanie chloru i mrozu. Koniecznie trzeba zadbać, aby wzdłuż brzegu znalazły się płytki antypoślizgowe. Nieckę betonowa można tez wykończyć masą z żywic epoksydowych, która doskonale wypełnia wszelkie szczeliny. Powszechnie stosowanym materiałem wykończeniowym są też folie z tworzyw sztucznych.

Żwirowy brzeg oczka wodnego

Aby żwir nie zsuwał się do wody, na krawędzi tej pochyłości robi się niewielki garb.

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Basen ogrodowy z żywicy i kruszywa - zobacz, jak...

Basen ogrodowy z żywicy i kruszywa ma wiele zalet. Nie dość, że może mieć dowolny kształt, to jeszcze nie...

Baseny ogrodowe. Od czego zależy cena basenu?

Budowa basenu i koszt jego utrzymania niestety nie należą do najtańszych. Podsumowując wydatki, należy więc...

Budowa oczka wodnego krok po kroku

Idealne miejsce do relaksu i odpoczynku w ogrodzie to spokojny zakątek z oczkiem wodnym z piękną, czystą i...

Czy kolektory słoneczne pomogą w podgrzewaniu...

Podgrzewanie wody w basenie bez dodatkowych kosztów? Jeśli tylko w naszym domu zainstalowane są...

Rośliny do oczka wodnego i stawu. Zobacz, jakie...

Rośliny są nieodzownym elementem wykończenia oczka wodnego czy stawu - to istotne dopełnienie kompozycji....

Jak dobrać rośliny do oczka wodnego?

Rośliny wodne są nieodzownym elementem wykończenia stawu czy oczka wodnego. To one – odpowiednio...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.