Zielona woda w stawie - sprawdzone sposoby na staw bez glonów

2019-07-02 8:17
glony-w-stawie
Autor: www.thinkstockphotos.com Zielona woda w stawie to sygnał, że w wodzie rozwija się za dużo glonów

Zielona woda w stawie to sygnał, że rozwija się za dużo glonów - są one szczególnie kłopotliwe w małych i płytkich oczkach wodnych, gdzie woda łatwo się nagrzewa i glony mają świetne warunki wzrostu. Poznaj sprawdzone sposoby na staw bez glonów.

Glony szczególnie kłopotliwe są w małych i płytkich stawach i oczkach wodnych, gdzie woda łatwo się nagrzewa i glony mają świetne warunki wzrostu. Problemów z nimi nie ma zwykle w dużych zbiornikach, w których posadzone są różne rośliny wodne. Tuż po założeniu stawu może się on co prawda zazielenić, ale glony znikną po około 2-3 tygodniach, gdy zapanuje równowaga biologiczna, jak w naturalnych sadzawkach.

Jak nie dopuścić do zielonej wody w oczku wodnym

Staw czy oczko wodne zanieczyszczone glonami jest mało estetycznym widokiem. Bardzo duża liczba glonów może być zagrożeniem dla znajdujących się tam ryb i roślin. W ekstremalnych przypadkach glony mogą być przyczyną obumierania życia w stawie. Najlepszym sposobem na zwalczanie glonów w oczku wodnym jest zapobieganie i niedopuszczanie do ich powstawania.

Sprawdzone sposoby na staw bez glonów

  • zrób zbiornik głębokości co najmniej 50 cm (jeśli są w nim tylko rośliny), 1 m (jeśli hodujesz w nim ryby);
  • nie przekarmiaj ryb, pokarm syp raz dziennie, w takiej ilości, żeby ryby zjadły go w ciągu 5 minut; jeśli będzie go więcej opadnie na dno, zgnije i stanie się świetną pożywką dla glonów;
  • nawoź ostrożnie otoczenie stawu - jeśli dostaną się do niego minerały dostarczane roślinom uprawianym wokół zbiornika, będą z nich korzystać glony;
  • ograniczaj dostęp światła - glony masowo rozmnażają się w wodzie nagrzanej słońcem;
  • sadź rośliny podwodne, gdyż produkują tlen potrzebny mikroorganizmom oczyszczającym wodę;
  • połóż na dnie ażurowe worki wypełnione kwaśnym torfem - związki uwalnianie w czasie jego leżakowania hamują wzrost glonów.

Przeczytaj też: Jak dobrać rośliny do oczka wodnego >>>

Małe oczko wodne
Autor: thinkstock.com W zbyt małych lub zbyt płytkich oczkach woda nagrzewa się szybko i jest słabo natleniona, co sprzyja rozwojowi glonów. Konieczne jest zainstalowanie filtra.

Jak usunąć glony ze stawu - metody zwalczania glonów

Jeśli glonów w stawie jest bardzo dużo, opisane sposoby ograniczenia ich ilości w stawie mogą nie wystarczyć i konieczne stanie się ich zwalczanie ręczne, chemiczne lub za pomocą filtrów.

  • Usuwanie glonów ze stawu ręczne - długie, nitkowate glony najłatwiej wyłowić, nawijając je na zanurzony w wodzie kij. W stawach wyłożonych folią należy uważa, żeby nie zrobić w dnie dziur.
  • Usuwanie glonów w stawie chemiczne - w sklepach ogrodniczych jest duży wybór środków niszczących glony (na przykład Algafin, Green away, Trigger 3, Aqua Clear, Algide). Preparaty te stosujemy z umiarem (raz na sezon), bo choć na opakowaniu mają informację, że są nieszkodliwe dla zwierząt i roślin wodnych, mogą hamować wzrost tych ostatnich. Poza tym obumarłe glony opadają na dno i rozkładając się, stają się pożywką dla nowych glonów. Uważajmy, żeby przez pomyłkę nie kupić preparatu do basenów kąpielowych, bo zawarte w nim związki są szkodliwe dla roślin wodnych.
  • Usuwanie glonów za pomocą filtrów - mechanicznych, biologicznych lub filtrów, wytwarzających promienie ultrafioletowe (filtry UV). Kupując filtr, zwracamy uwagę na jego wydajność. Filtr spełni swoje zadanie tylko wtedy, gdy cała woda w zbiorniku zostanie przefiltrowana raz na 10 godzin.

Oczko wodne w ogrodzie
Sonda
Co chciałbyś mieć w swoim ogrodzie?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają