| muratordom.pl » Ogród » Baseny, oczka wodne » DOM Z BASENEM - budowa basenu ogrodowego i koszty z nią związane

DOM Z BASENEM - budowa basenu ogrodowego i koszty z nią związane

Dom z basenem – to brzmi dobrze. Jak jednak spełnić takie marzenie? Jak zabrać się do budowy basenu ogrodowego i wreszcie jakie są koszty takiego luksusu?

Basen można mieć w domu albo w ogrodzie. Jeśli jest odkryty, w naszym klimacie można w nim pływać tylko latem. Korzystanie z niego o kilka tygodni w roku dłużej jest możliwe, gdy zainstaluje się urządzenia do podgrzewania wody.

Basen całoroczny wymaga zadaszenia, które niestety jest bardzo drogie. Oprócz kosztów budowy basenu ogrodowego trzeba jeszcze brać pod uwagę, że jego utrzymanie wymaga wiele zachodu, a usługi firm, które zajmują się konserwacją instalacji basenowych, też kosztują niemało. Ale może warto...

Wykonanie niecki basenowej

Jest kilka sposobów wykonania niecki basenowej, a wybór zwykle zależy od możliwości finansowych inwestora. Jeśli marzy ci się basen o dużych wymiarach, w którym naprawdę da się potrenować pływanie, powinneś wybudować solidną nieckę na przygotowanej wcześniej betonowej płycie dennej.

Do wyboru są niecki prefabrykowane – ze stali ocynkowanej, z aluminium, polipropylenu, żywicy poliestrowej wzmacnianej włóknem szklanym – dostarczane w całości oraz z prefabrykowanych paneli łączonych na budowie – metalowych, drewnianych, poliestrowych lub z PCW.

Najtrwalsze są baseny, których niecki są w całości ze zbrojonego betonu, ewentualnie murowane z betonowych bloczków. Ponieważ jednak wymagają dużego nakładu pracy, są stosunkowo drogie. Teoretycznie baseny prefabrykowane po zamontowaniu można zdemontować i przenieść w inne miejsce. W praktyce taka operacja jest raczej trudna i nie musi się zakończyć powodzeniem, dlatego niecki – prefabrykowane należy – podobnie jak betonowe – traktować jako stacjonarne.

Autor: Joanna Siedlar

Basen rozporowy lub stelażowy

Basen rozporowy można kupić w hipermarkecie i zmontować samodzielnie. Jego niecka to gruba, kilkuwarstwowa folia PCW. W basenach rozporowych, które są okrągłe albo owalne, konstrukcja utrzymuje się dzięki wodzie rozpierającej boczne ścianki (jest to rodzaj dużego worka z płaskim dnem). Może być dodatkowo podparta przez metalowe wsporniki – wówczas jest to basen stelażowy.

Baseny tego typu są przenośne. Rozkłada się je na dowolnej równej powierzchni, ich montaż zajmuje kilkadziesiąt minut. W każdej chwili można je rozmontować, zwinąć folię i schować – właśnie to decyduje o ich atrakcyjności.

Na pewno atrakcyjna jest też cena: od kilkuset złotych za najmniejsze, bez dodatkowego wyposażenia, do mniej więcej 3 tys. zł za największe, sprzedawane w komplecie z akcesoriami takimi jak pompa, filtr, drabinka, pokrywa i zestaw do czyszczenia.

Mimo prowizorycznego charakteru takich basenów, pożytku z nich jest niemało. Największe mają ponad 9 m długości lub średnicę 5,5 m i głębokość do 130 cm, więc można się w nich nie tylko kąpać, ale także trochę popływać, choć satysfakcję z takiej zabawy będą miały zapewne głównie dzieci.

Koszt zestawów basenowych

  • niecka o wymiarach 3,7 x 6,1 x 1,5 m z prefabrykowanych paneli, do umieszczenia w wykopie, z uszczelnieniem z folii PCW – 27 tys. zł
  • niecka o wymiarach 8 x 3,8 x 1,5 m z betonu zbrojonego wykończona folią systemową, z filtrem żwirowym, drabinką, odkurzaczem, skimmerem, podświetleniem i spustem dennym – 31 tys. zł
  • niecka o wymiarach 12,6 x 6 x 1,5 m stalowa ocynkowana zabezpieczona powłoką poliestrową, wyłożona folią, z filtrem piaskowym, pompą, drabinką, skimmerem, podświetleniem i spustem dennym – 35 tys. zł
  • niecka o wymiarach 8 x 4 x 1,6 m z bloczków betonowych, wyłożona folią basenową zbrojoną, z zestawem filtrującym, pompą, akcesoriami do dozowania środków chemicznych, skimmerem z brązu, instalacją elektryczną i hydrauliczną, podświetleniem, wymiennikiem ciepła do ogrzewania i sterownikiem – 45 tys. zł
  • niecka o wymiarach 10 x 5 x 1,5 m z betonu zbrojonego podwójną siatką, uszczelniona, z układem filtrującym, automatycznym płukaniem, automatycznym dozownikiem środków chemicznych, przykryciem basenowym, schodami wyłożonymi mozaiką, przeciwprądem, stanowiskiem masaży ściennych – 150 tys. zł

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa basenu. Z jakich materiałów wybudować...

Budowa basenu wiąże się z dokonaniem wielu ważnych wyborów. Kształt basenu, wielkość i materiał...

Projekt zagospodarowania terenu: ważny element...

Projekt zagospodarowania terenu razem z projektem domu składają się na projekt budowlany, konieczny do...

Zima w ogrodzie. Jak przygotować oczko wodne do...

Woda w ogrodzie pełni bardzo ważną rolę. I nie chodzi tu tylko o pielęgnację, ale również dekorację...

Rośliny do oczka wodnego i stawu. Zobacz, jakie...

Rośliny są nieodzownym elementem wykończenia oczka wodnego czy stawu - to istotne dopełnienie kompozycji....

Jesienne prace w ogrodzie

Jesień w ogrodzie uważa się za najbardziej „pracowitą” porę roku. Właśnie wtedy zakłada się i...

Wodny ogród: oczko wodne, fontanna, wodopój,...

Ogród wodny - z oczkiem wodnym, kaskadą, fontanną ogrodową, strumykiem, kaskadą ogrodową lub...