| muratordom.pl » Łazienka » Zrób to sam » Wnęka z natryskiem zamiast kabiny – jak ją wykonać? Krok po kroku
Alternatywa dla tradycyjnej kabiny prysznicowej

Wnęka z natryskiem zamiast kabiny – jak ją wykonać? Krok po kroku

W łazience nie zawsze trzeba mieć standardową kabinę prysznicową lub wannę. Można również zdecydować się na nieco odważniejsze rozwiązanie – prysznic we wnęce. Zobacz, jak można wykonać taką wyjątkową kabinę prysznicową we wnęce.

Aby rozpocząć zmianę naszej łazienki w oryginalną przestrzeń toaletową wystarczy – zamiast zwyczajnej kabiny prysznicowej – wstawić ścianę z płyt gipsow-kartonowych lub wykorzystać już istniejące wnęki. W ten sposób można przykładowo obniżyć sufit we wnęce, środek obłożyć płytkami, zaś całość zamknąć szklanymi drzwiami.

Pierwsze kroki w pracy

Od czego zacząć? Pierwszym krokiem – jeśli decydujemy się na brodzik – jest mocowanie brodzika. Najlepiej do tego nadają się brodziki jednolite, które mają odpowiedni wkład i wystarczy postawić je na podłodze i podłączyć do instalacji wodnej. Jeżeli takiego wkładu nie ma, pod brodzikiem robi się podmurówkę. Może być pod całą jego powierzchnią albo tylko wzdłuż jego krawędzi, ale wtedy trzeba ją w środku uzupełnić twardym materiałem – na przykład polistyrenem. Podmurówka gwarantuje stabilność brodzika – nie ugnie się on nawet wtedy, gdy rozreguluje się jego stelaż. Wypełnienie natomiast ogranicza hałas – jeśli pod taflą brodzika jest pustka, spadające krople wody głośno uderzają o jego powierzchnię. Połączenie brodzika z podmurówką uszczelnia się pianką­ poliuretanową, a wszystkie styki ze ścianami zabezpiecza silikonem.

Izoluj przed wilgocią

Następnie można przystąpić do wykańczania powierzchni ścian wnęki z natryskiem. Najważniejsza jest odpowiednia izolacja przeciwwodna. Ściany wnęki powinny być z płyt gipsowo-kartonowych w kolorze zielonym, które mają zwiększoną odporność na wilgoć. Całą ich powierzchnię trzeba oczyścić z kurzu i pokryć preparatem zabezpieczającym przed wodą. Może to być środek gruntujący, ale ponieważ wsiąka on w powierzchnię płyty, należy go nałożyć przynajmniej w trzech warstwach. Najlepiej zastosować specjalną masę wodoodporną, która pokrywa płyty, nie wsiąkając w nie. Na ich powierzchni powstaje powłoka przypominająca gumę.

Wszystkie narożniki i połączenia powinny być wyłożone taśmami gumowymi, a w miejscu osadzenia baterii prysznicowej na zagruntowaną płytę trzeba przykleić kołnierz gumowy. Jeśli płytek nie układa się od razu, warto poczekać z gruntowaniem, bo nawet niewielka warstwa kurzu zmniejsza przyczepność zaprawy klejowej, co może powodować odpadanie płytek. Jeżeli płyty były zagruntowane wcześniej, powinno się je zabezpieczyć jeszcze raz. Zawsze lepiej użyć jednej warstwy gruntu więcej niż o jedną za mało. Aby narożniki zewnętrzne były estetycznie wykończone, stykające się płytki są szlifowane pod kątem 45°, a ich styki wypełnia się fugą. W narożach wewnętrznych szlifowanie płytek nie jest konieczne, bo jedna płaszczyzna dochodzi prostopadle do drugiej i płytki o równych krawędziach przysłaniają te przycięte.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mariusz Bykowski

Pamiętaj o zabezpieczeniu przed pleśnią

Po ułożeniu płytek spoiny wypełnia się fugą wodoodporną, najlepiej z efektem perlenia, bo jest bardziej odporna na brud i pleśń. Wszystkie naroża poziome i pionowe wewnątrz i na zewnątrz wnęki oraz wszystkie złącza – na przykład miejsca styku płytek lub listwy progowej z brodzikiem – wykańcza się silikonem. Musi to być silikon pleśniobójczy, tak zwany sanitarny. Bardzo ważną rzeczą, o której wykonawcy często zapominają, jest obciążenie brodzika przed silikonowaniem, tak aby szczelina między nim a płytkami była jak największa. Wystarczy podczas silikonowania wejść do brodzika, a nie stać na zewnątrz. Jeśli zaniedba się ten szczegół, to podczas kąpieli, kiedy powierzchnia brodzika się obniży, cienka warstwa silikonu na styku może się rozerwać, tworząc szczelinę, w którą wniknie woda. Na zakończenie można obłożyć płytkami cokół z polistyrenu lub podmurówki pod brodzikiem.

Wykończenie kabiny we wnęce

Jeżeli sufit natrysku we wnęce ma być wyłożony płytkami, wykańcza się go tak samo jak ściany – używając jako gruntu gumowej masy wodoodpornej. Jeśli jednak ma być pokryty farbą, to wykonuje się podkład z trzykrotnie nakładanego środka gruntującego. Warstwa gumy uniemożliwiłaby estetyczne pomalowanie powierzchni. Do malowania trzeba wybrać farbę przeznaczoną do pomieszczeń mokrych – odporną na wodę. Wybór typu drzwi najlepiej skonsultować z wykonawcą, bo żeby je dopasować, trzeba znać grubość płytek i potrzebną ilość zaprawy klejowej. Drzwi mają określoną regulację – zakres szerokości otworu. Jeśli ściany trzeba będzie wyrównać grubą warstwą kleju, szerokość otworu na pewno się zmniejszy i drzwi mogą się w nim nie zmieścić. Montaż odbywa się ściśle według instrukcji. Wszystkie styki ościeżnicy drzwiowej z płytkami wewnątrz i na zewnątrz kabiny zabezpiecza się silikonem sanitarnym.

Zrób to sam. Brodzik z płytek - montaż wpustu i izolacja

Jeśli marzysz o natrysku, ale żaden standardowy brodzik nie pasuje do Twojej łazienki –...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Malowanie płytek łazienkowych. Dzięki temu...

Opatrzyły ci się gładkie płytki w łazience i chcesz, by wnętrze nabrało wyrazu? Mamy na to...

Jaki brodzik łazienkowy wybrać, aby zapewnić...

Prysznic bez brodzika a może z odpływem liniowym? Trzeba pamiętać, że przede wszystkim jednym z...

Meble łazienkowe: 20 kroków do praktycznej...

Płyty gipsowo-kartonowe to sprawdzony sposób na wykończenie wnętrz. Warto go wykorzystać...

Łazienka z przeponą

Przepona z zaprawy cementowej z wypełniaczami mineralnymi wzbogaconej żywicą syntetyczną zabezpieczy podłoże...

Nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch....

W ofercie Bosch Professional pojawiła się nowa wiertarko-wkrętarka akumulatorowa GSR 120-LI Professional....